LAJMET NGA KOSOVA

 • Marrëveshja për demarkacionin mes rishikimit dhe anulimit

  11 Dhjetor, 2015

  Kosova hartaVetëm anulimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi dhe shkarkimi i komisionit shtetëror do të ishte opsion i pranueshëm, në lidhje me këtë çështje, thonë përfaqësues të opozitës në Kosovë.

  Nga tabori opozitar është hedhur poshtë propozimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, për formimin e një komisioni ndërkombëtar për rivlerësim dhe i ...

 • Paralajmërohet edhe një seancë plot tensione

  10 Dhjetor, 2015

  kuvendi i ksEdhe një seancë me plot tensione e fërkime politike po paralajmërohet për të hënën, kur kryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur mbajtjen e saj.

  Tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma insistojnë se nuk do të lejojnë punën normale të Kuvendit pa plotësimin e kërkesave të tyre.

  Këto kërkesa kanë të bëjnë ...

 • Demokracia skllavopronare

  9 Dhjetor, 2015

  akademia e analfabetaveSot pasdite, në medie elektronike dëgjova dy deklarata që u dhanë me rastin e vizitës së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

  E para ishte deklarata e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës i cili tha, me një gramatikë prej analfabeti, se problemet e Asociacionit të ...

 • VV: Isa Mustafa nuk i do në Prishtinë intelektualët e Tiranës

  9 Dhjetor, 2015

  visar-ymeriKreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, përpjekjen për të “deportuar” tre drejtuesit e VV-së nga Tirana i cilëson të diktuara nga qeveria. “Na kujtohet shumë mirë koha kur Serbia pretendonte se të gjithë shqiptarët në Kosovë janë të ardhur nga Shqipëria. Kështu Serbia legjitimonte projektin e ardhshëm gjenocidal ndaj shqiptarëve për të bërë Kosovën të Serbisë. Ky regjimi i sotëm ...

 • Gjyqësia vazhdon përndjekjen politike ndaj opozitës

  9 Dhjetor, 2015

  GlaukSot, Lëvizja VETËVENDOSJE! organizoi konferencë për media në të cilën folën Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, znj. Aida Dërguti dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar të VETËVENDOSJE!-s, z. Glauk Konjufca.

  Dërguti e hapi konferencën duke deklaruar se “Angazhimi i Qeverisë në shtypjen e zërave kundërshtues karshi marrëveshjeve të dëmshme për Republikën ka këtë bilanc:  hyrja e dhunshme dhe bastisjet e shtëpive ...

 • KDI: Kosova e zhytur në korrupsion

  9 Dhjetor, 2015

  KDIKosova është e zhytur thellë në korrupsion dhe nuk ka indikacione që institucionet kompetente po ndërmarrin masa për të luftuar këtë dukuri negative.

  Kështu thanë sot përfaqësuesit e Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, gjatë një aktiviteti simbolik të organizuar në Prishtinë.

  Artan Canhasi nga kjo organizatë, tha para gazetarëve, se viti 2015 mund të thuhet ...

 • ​Ish-të burgosurit politikë:Tërheqje nga “marrëveshjet” – hapërim paravajtës

  8 Dhjetor, 2015

  arrestimi-albin-kurtiShoqata e Ish-të Burgosurve Politikë të Kosovës ka reaguar sot me anë të një komunikate ndaj zhvillimeve të fundit politike në vend, duke e quajtur intervenimin e policisë më 28 nëntor “dhunë të pajustifikueshme”.

  “Midis dhjetëra të arrestuarish dhe të keqtrajtuarish, pos disa deputetësh, liderit të opozitës dhe ish të burgosurit politik të luftës çlirimtare, Albin ...

 • PE: Thirrje faktorit politik në Kosovë për dialog konstruktiv

  8 Dhjetor, 2015

  EUTë hënën në mbrëmje, në Komisionin e Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian është diskutuar për Kosovën në leximin e parë raporti i paraqitur nga zëvendëskryetarja e Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek, në cilësinë e raportueses për Kosovën.

  Lunaçek ka përmbledhur pikat kryesore të këtij raporti dhe ka veçuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, duke paralajmëruar se Parlamenti Evropian ...

 • Arrestohet deputetja Albulena Haxhiu

  8 Dhjetor, 2015

  opozizita protestaSot u arrestua deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Albulena Haxhiu, teksa po shkonte në një tubim në Gjilan. Kjo qeveri kriminale, PDK-LDK-Srpska, po e përdor secilin mjet për ta shtypur opozitën ashtu që t’i realizojë projektet e Serbisë në Kosovë.

  Veprimet e deputetëve të opozitës brenda Kuvendit të Republikës së Kosovës janë në funksion të mbrojtjes së ...

 • Serbët bllokojnë pikën kufitare në Jarinje

  7 Dhjetor, 2015

  serbet-bllokojne-jarinjenDhjetëra serbë të veriut të Kosovës me automjetet e tyre kanë bllokuar të hënën rreth mesditës për 40 minuta pikën kufitare në Jarinje, duke penguar në këtë mënyrë qarkullimin në drejtim Kosovë-Serbi dhe anasjelltas, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

  Sipas këtyre burimeve, shkak për këtë bllokadë të kufirit është aplikimi i caktimit të vlerës doganore ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"