LAJMET NGA KOSOVA

 • VUÇIÇ PO TENTON TË HEDH MJEGULL NË RASTIN “PANDA”

  12 Janar, 2017

  VucicProkuroria e Serbise për krim të organizuar ende po heton rastin e vrasjes së gjashtëfishtë të të rinjve serbë në një kafetari në Pejë, të quajtur sipas emrit “PANDA” më 14 dhjetor 1998. Shteti i Serbisë dhe aparatura e tij politiko-ushtarake, vazhdon ta përdorë politikisht vrasjen e 5 të rinjëve serb në lokalin `Panda` gjatë kohës së luftës në ...

 • Ramush Haradinaj lirohet me kusht

  12 Janar, 2017

  RamushGjykata e Apelit në qytetin Colmar të Francës lindore e liroi me kusht ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i arrestuar një javë më parë në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe.

  Lirimi me kusht ia kufizon lëvizjet zotit Haradinaj i cili duhet të qëndrojë në Francë dhe të paraqitet dy herë në javë në polici, ...

 • Kuvendi i Kosovës nuk miratoi rezolutën për Haradinajn

  11 Janar, 2017

  Në Kuvendin e Kosovës u zhvillua debati ku kërkohej lirimi i Ramush Haradinajt e ndërprerja e dialogut me Serbinë. Serbia tashmë ka kërkuar zyrtarisht nga Franca ekstradimin e Ramush Haradinajt.

  ramushPër më shumë se dhjetë orë u zhvilluan debat në një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, megjithatë deputetët nuk arritën të miratojnë një rezolutë, me të cilën të ...

 • Tomuschat: Haradinaj rrezikohet vetëm nëse ka akuza të reja

  11 Janar, 2017

  Deutsche Welle: Prof. Tomuschat, politikani kosovar, Ramush Haradinaj u arrestua në Francë, mbi bazën e ...

 • Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradimin e Ramush Haradinajt

  10 Janar, 2017

  ramushAutoritetet serbe thanë të martën se kanë dërguar në Francë kërkesën për ekstradimin e ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

  Gjykata në qytetin Colmar në Francën lindore, duhet të shqyrtojë kërkesën para se të marrë një vendim për zotin Haradinaj i cili po mbahet në paraburgim në atë qytet që nga 5 ...

 • Serbi: Trolle të qeverisë në betejën e internetit

  10 Janar, 2017

  Partia në pushtet në Serbi zotëron një ushtri të vogël, që lufton për të në internet. Me të krijohet një realitet paralel, në të cilin në Serbi të gjitha gjërat ecin si duhet dhe ku kritikët janë vetëm armiq të shtetit.

  tastaturaKështjella, kështu e quan Marija “punëdhënësin” e saj të mëparshëm. Ajo qe angazhuar nga Partia serbe e Përparimit, e ...

 • Dervishaj inspekton Lin-Pogradec: Aksi i kalueshëm

  9 Janar, 2017

  dervishajMinistri i Transportit, Sokol Dervishaj inspektoi gjendjen në aksin rrugor Elbasan-Lin-Pogradec, një ndër akset me problematike ditët e fundit për shkak të dëborës dhe ngricave në rrugë.

  Ministri tha se i gjithë aksi është i kalueshëm.

  “I gjithë aksi është i kalueshëm. Konstatoj se Qafë-Thana dhe Qafë-Plloça nuk kanë asnjë problem në qarkullimin e automjeteve”, deklaroi ...

 • Linjë hekurudhore me Beogradin – mur ndarës me Kosovën

  9 Janar, 2017
  muri-mitroviceVendimi për ndërtimin e linjës hekurodhore Beograd – Mitrovicë është cenim i drejtpërdrejt i sovranitetit të Kosovës. Ky projekt është vazhdimësi e shmangies së shtetit tonë dhe krijon lidhje  direkte me shtetin e Serbisë. Serbia po e bën zhvendosjen e kufirit para syve të qeveritarëve tanë. Tashmë, kufiri me Serbinë, nga Leposaviçi është zhvendosur në lumin Ibër ku ...
 • MPJ e Francës: Veprimi ligjor ndaj Haradinajt nuk ka dimensione politike

  9 Janar, 2017

  ramushNjë zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal,tha të hënën në Paris se “veprimi ligjor ndaj Ramush Haradinajt nuk ka dimensione politike”.

  Ai tha se “procedurat që po zhvillohen ndaj Ramush Haradinajt janë çështje ligjore, të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit”.

  Zëdhënësi Nadal tha në një konferencë me gazetarë se ky rast“nuk e ndryshon politikën e vazhdueshme ...

 • Serbia vazhdon të administrojë me hekurudhat e Kosovës në veri

  9 Janar, 2017

  hekurudhaInstitucionet e Kosovës nuk administrojnë me hekurudhat në veri të vendit.

  Administrimi mbi këto hekurudha nuk ndodhi as pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Përkundrazi, nga ajo periudhë, linjat hekurudhore në veri janë nën administrimin e Serbisë dhe strukturave paralele serbe.

  Në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Kosova dhe Serbia, kohë më parë, kanë nënshkruar marrëveshjet për zhbërjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"