LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbët të vendosur për ta formuar vetë AKS-në më 15 shkurt 2017

  27 Dhjetor, 2016

  mitrovicaZyrtarë të lartë serbë edhe sot kanë theksuar se nëse vonohet formimit i Asociacionit të Komunave serbe nga shqiptarët, atëherë këtë organizëm politik do ta krijojnë ata serbët më 15 shkurt të vitit të ardhshëm.

  Populli serb do të jetë i detyruar që vetë ta themelojë Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë, nëse Prishtina vazhdon me pengime, ka deklaruar kryetari ...

 • Përmbledhje për vdekjen e dyshimtë në burg të aktivistit Astrit Dehari

  27 Dhjetor, 2016

  astrit-dehariastro1

  astro2

 • Beogradi trysni Prishtinës për asociacionin e komunave me shumicë serbe

  27 Dhjetor, 2016

  vucic-rksPërfaqësues të Beogradit thanë që nëse gjatë disa javëve të ardhshme nuk do të ketë hapa konkretë për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, atëherë përfaqësuesit serbë do ta themelojnë vetë atë.

  Këto komente pasuan një takim të përfaqësuesve serbë të Kosovës me kryeministrin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të hënën, për të tejkaluar, siç u tha, ...

 • Kurti: Shtratin e murit e ka ndërtuar Isa Mustafa

  23 Dhjetor, 2016

  kurtiIsh-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka deklaruar se gara e Isa Mustafës, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit se cili do ta rrënojë murin dhe si, vetëm sa e mobilizon Serbinë dhe i demobilizon shqiptarët.

  Ai në debatin për murin ilegal në veri të Mitrovicës, ka thënë se është me rëndësi të dihet që përfaqësues të UÇK-së të dihet çka ...

 • Kosova: vatër e islamizmit?

  23 Dhjetor, 2016

  Shifrat e myslimanëve të radikalizuar në Kosovë janë alarmuese. Strukturat shtetërore dhe të shoqërisë civile në Kosovë përpiqen t’i frenojnë këto zhvillime.

  islamizmiFeja radikale islame është një problem në rritje për Kosovën, por edhe për gjithë rajonin dhe për Evropën. Ekspertët në Kosovë janë të alarmuar për zhvendosjen e identitetit në drejtim të fesë tek shqiptarët dhe kërkojnë masa të ...

 • Dëmi 30 milionësh mbi PTK-në gjobë e vëllazërisë Pronto

  22 Dhjetor, 2016

  prontoTribunali Ndërkombëtar i Arbitrazhit e ka obliguar Postë dhe Telekomin e Kosovës që t’ia paguaj kompanisë Z Mobile humbjen e pretenduar prej 30 milionë euro tashmë të konstatuar. Posta dhe Telekomi i Kosovës u padit për mos zbatimin e këtyre pikave të kontratës:

  1. Vonesat në liferimin e SIM kartelave nga ana e PTK-së për Zmobile,
  2. Mos alokimi i bllokut numerik shtesë ...
  3. Z-Mobile fiton arbitrazhin Vala-s i mer 30 mln euro dhe 100 mijë numra

   20 Dhjetor, 2016

   posta-vala-ksTelekomi i Kosovës gjatë orëve të mbrëmjes konfirmoi vendimin e Tribunalit Ndërkombëtarë të Arbitrazhit, vendim i cili thotë se Telekomi i Kosovës-Vala, duhet t`i paguajë rreth 30 milionë euro Devolli Group apo Z-Mobile , t`ia jap 100 mijë numra shtesë dhe t`ia ofrojë shërbimet 3 dhe 4 g të internetit për të gjithë numrat. Ky vendim pritet të falimentojë ...

  4. Nulleshi: KEK-u nuk është ndotësi kryesor i ajrit

   20 Dhjetor, 2016

   cilesia-e-ajritNë Korporatën Energjetike të Kosovës thonë se gjendja e cilësisë së ajrit që ka ndikuar në keqësimin e situatës nuk është vetëm faji i termocentraleve të kësaj korporate, por edhe të industritë e tjera.

   “Elementi kyç që ndikon është diçka tjetër, ndonjë burim tjetër e jo termocentralet e KEK-ut. Pra KEK, nuk është determinues në këtë rast të gjendjes alarmuese ...

  5. Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

   17 Dhjetor, 2016

   Për një pakt të madh mbarkombëtar

   https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

    

   Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
   Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

   Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

  6. Pushteti nuk e do as të drejtën e as të vërtetën për Astritin

   16 Dhjetor, 2016

   tome-gashiTë gjeturat nga mjeko-ligjorët Besim Ymaj dhe Besim Latifaj hedhin poshtë raportin e mjeko-ligjorëve të caktuar nga institucionet shtetërore, i cili raport  nuk shpjegonte lidhjet shkencore e logjike midis konstatimeve të shkakut të vdekjes (asfiksisë) dhe shkaktarit të vdekjes (dëmtime të vetëshkaktuara “hezituese”).

   Ky raport i detajizuar nga Dr. Ymaj dhe Dr. Latifaj demanton shumë konstatime nga organet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"