LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Gjykata Speciale fillon punimet më 1 janar 2017

  2 Dhjetor, 2016

  Holanda ka rafitikuar Marrëveshjen që të ofrojë selinë e Gjykatës Speciale për krimet e luftës nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  gjykataGjykata Speciale do të fillojë të funksionojë nga fillimi i vitit 2017, respektivisht nga 1 janari i këtij viti. Lajmi është konfirmuar në faqen zyrtare të Gjykatës Speciale, ku edhe thuhet se ajo të fillojë funksionimin nga 1 ...

 • Dëshmi të reja që tregojnë pafajsinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

  1 Dhjetor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! paraqiti sot dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për një muaj, pas 3 muajve e që po privohen padrejtësisht nga liria. Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, e quajti këtë proces absurd dhe prezantoi një video-material që tregonte vendndodhjen e pesë aktivistëve që po mbahen ...

 • EULEX-i foli si partner i klanit “Pronto”

  30 Nentor, 2016

  euleksADMINISTRIMI I PROCESIT TË HETIMIT, DEKLARATAT PUBLIKE KUNDËRTHËNËSE TË POLICISË, RRJEDHJA E TË DHËNAVE, KONTRADIKTAT SHKENCORE NË SHKAQET E VDEKJES, PËRGJITHËSISHT ANGAZHIMI I HETUESISË NË PROPAGANDË PUBLIKE MË SHUMË SE SA NË HETIME SERIOZE, E KANË BËRË PROCESIN E HETIMIT TË VDEKJES SË ASTRIT DEHARIT ABSOLUTISHT TË PABESUESHËM DHE TË DYSHIMTË. DHE PIKËRISHT NË KËTË MOMENT NË ...

 • Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan synon të zgjerohet

  30 Nentor, 2016

  shqiponja-kinezeMe qëllim të krijimit të mekanizmave të bashkëpunimit, në Tiranë është krijuar Unioni i Komunave Shqiptare, që përfshin komunat kryesore që drejtohen nga shqiptarët në vendet e rajonit.

  Me synimin për t’u zgjeruar tutje, ky union ka filluar me Bashkinë e Tiranës, Komunën e Prishtinës, atë të Tetovës, pastaj Ulqinit dhe Preshevës.

  Drejtuesit e këtyre komunave tashmë kanë nënshkruar një platformë ...

 • Rasti Dehari përplas Kadri Veselin dhe Vetëvendosjen

  30 Nentor, 2016

  lvvLëvizja Vetëvendosje vazhdon të insistojë në kërkesën e saj për debat parlamentar në lidhje me vdekjen e aktivistit të këtij subjekti politik, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit, më 5 nëntor.

  Por, një nismë e tillë nuk po merr mbështetjen e partive më të mëdha, Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Seanca e Kuvendit, ndonëse nuk kishte në ...

 • Bilanc katastrofal i Kosovës me Serbinë – po pse?

  30 Nentor, 2016

  safetKosova importon më së shumti mallra nga – Serbia.

  Kosova importon më së shumti mallra nga – Serbia. Bilanci i importit dhe eksportit me Serbinë është për Kosovën tepër negativ: Kosova importon mallra në vlerë prej më shumë se 360 milionë në vit nga Serbia, ndërsa në Serbi eksporton mallra në vlerë prej vetëm 6 milionë euro. Por jo të ...

 • Prodhimet serbe prapë më të importuarat

  29 Nentor, 2016

  plazmaTë dhënat e Agjencisë të Statistikave të Kosovës tregojnë se Serbia vazhdon të jetë importuesi kryesor në Kosovë.

  Kjo agjenci ka publikuar të martën statistikat e tregtisë së jashtme për muajin tetor të këtij viti, ku del se përqindja më e madhe e importit në Kosovë është nga Serbia, me 14 për qind, Gjermania 12 për qind, Italia 7.2 për ...

 • Kosovë, shoqëria civile kërkon ndriçimin e vdekjes së veprimtarit Dehari

  29 Nentor, 2016

  astrit-dehari-drejtesiPërfaqësues të shoqërisë civile dorëzuan të martën në Parlamentin e Kosovës një peticion me kërkesën për debat parlamentar dhe ndriçimin e vdekjes së veprimtarit të lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, i cili vdiq më pesë nëntor në burgun e Prizrenit.

  Përmes peticionit të nënshkruar nga rreth 24 mijë qytetarë për një seancë të jashtëzakonshme të parlamentit, kërkohet edhe dorëheqja e ministrit ...

 • Bruksel: Kosova dhe BE-ja nënshkruajnë marrëveshje të re kontraktuale

  27 Nentor, 2016

  Krahas nënshkrimit të marrëveshjes për qasje të Kosovës në programet e BE-së, në Bruksel u zhvillua edhe takimi i parë i këshillit të stabilizim asocimit Kosovë-BE që u kryesua nga Federica Mogherini.be-mustafa-gargamelNë Bruksel nënshkruhet marrëveshja për pjesëmarrjen e Kosovës në programet e BE-së, ku tanimë Kosova ashtu sikurse shumë vende të Ballkanit, mund të aplikojë në programe ...

 • Në Strasburg miratohet amandamenti që kërkon hetim të pavarur

  24 Nentor, 2016

  strasbourg-amandamentiNë selinë e Parlamentit Europian në Strasburg, gjatë mbledhjes së II-të të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asocim BE-Kosovë, e cila po mbahet në Strasburg, Komisioni i përbashket KPSA (Komisioni parlamentar për Stabilizim Ascocim) në kuadër të rekomandimeve votoi unanimisht amandementin për rastin e aktivistit politik Astrit Dehari.
  Amandamenti 22:

  “Ka shprehur ngushëllime familjes dhe shokëve dhe shoqeve të aktivistit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"