LAJMET NGA KOSOVA

 • Drejtësia e vonuar për Enver Hadrin

  24 Nentor, 2016

  drejtesiaGjykata Penale e Brukselit, më 23 nëntor ka dënuar në mungesë tre shtetas të Serbisë, për vrasjen e Enver Hadrit, veprimtar për të drejtat e njeriut dhe të drejtat politike të shqiptarëve të Kosovës.

  Enver Hadri ishte vrarë me 22 shkurt të vitit 1990 në lagjen Sen Zhil në Bruksel. Siç thuhet, nga një automjet në lëvizje ishte shtënë me ...

 • Bojiq: Policët serbë nga strukturat paralele janë integruar!

  24 Nentor, 2016

  Intervistë me shefin e Policisë së Kosovës në veri, Zhelko Bojiq. Për DW ai flet për gjendjen e sigurisë, incidentet ndëretnike, integrimin e policëve serbë në Policinë e Kosovës.ibri-mitrovicaDeutsche Welle: Zoti Bojiq, mund të na thuani për fillim: si paraqitet gjendja e sigurisë në veri të Kosovës, pasi që ju drejtoni Policinë e Kosovës jo vetëm në ...

 • Bruksel: Ish zyrtari i UDB-së dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen e aktivistit shqiptar

  23 Nentor, 2016

  enver-hadriEnver Hadri

  Një gjykatë në Bruksel i gjykoi në mungesë dhe i shpalli fajtorë tre serbë për vrasjen e veprimtarit shqiptar për të drejtat e njeriut, Enver Hadri, 26 vjet më parë.

  Gjykata shpalli fajtorë, Bozhidar Spasiçin, ish shef i operacioneve të posaçme të policisë sekrete jugosllave të ...

 • Mbetet i paqartë fati i hetimeve ndërkombëtare për rastin Dehari

  21 Nentor, 2016

  astriti1Hetimet ndërkombëtare për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit, mbetet ende një kërkesë në letër e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

  Ajo i ka kërkuar policisë metropolitane, ‘Scotland Yard’ nga Britania e Madhe, që të vijë dhe të bëjë hetime shtesë, për t’i hequr dyshimet e ngritura në Kosovë pas ...

 • Standardet ndërkombëtare të aplikueshme në rastin Astrit Dehari

  21 Nentor, 2016

  lvvGjashtëmbëdhjetë ditë pas vdekjes së dhunshme të Astrit Deharit në burg, asnjë person nuk ka dhënë përgjegjësi. Në lidhje me këtë dhe me shkeljet e e të drejtave elementare në rastin Dehari, sot gjatë një konference për shtyp folën deputetët Driton Çaushi dhe Aida Dërguti.
  Në fjalën e tij, deputeti Çaushi numëroi katër prej parimeve fundamentale të Konventës Evropiane ...

 • Stojanoviq: “Zajednica nuk është projekt kundër shqiptarëve”

  21 Nentor, 2016

  Serbët në Kosovë janë të rrezikuar, në veçanti ata në anën jugore të Ibrit. Në institucione nuk do të kthehemi pa fillimin e realizimit të marrëveshjeve, thotë në intervistë me DW, Branimir Stojanoviq.

  zv-kryeministri-i-ks-stojanovicDeutsche Welle: Zoti Stojanoviq, për shkak të votimit të ligjit për Trepçën, ju keni vendosur të largoheni nga isntitucionet e Kosovës. Pra cilat janë normat në këtë ...

 • Sylë Hoxha konstatoi pa u kryer hetimet – Raporti i Autopsisë është jokredibil

  18 Nentor, 2016

  astritiSot, avokati i familjes, z. Tomë Gashi, e ka marrë Raportin e Autopsisë. Aty konfirmohet se Astrit Dehari ka vdekur nga asfiksia mekanike, nga bllokimi i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes nga mjeti i fortë.

  Kryeprokurori z. Sylë Hoxha doli në konferencë shtypi me konstatime ende pa u bërë e pa u kryer hetimet.
  Ekspertët e mjekësisë ligjore që i ...

 • Hoxha: Astrit Dehari bëri vetëvrasje

  18 Nentor, 2016

  astriti1Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, ka bërë të ditur se të gjitha provat dhe ekzaminimet e kryera gjatë procesit hetimor demonstrojnë që Astrit Dehari ka bërë vetëvrasje.

  “Në këtë fazë të hetimeve nuk është gjetur asnjë provë apo dëshmi e mundshme se ka ndonjë ndërhyrje nga faktorët e jashtëm që rezulton me lëndimin ...

 • SOT MARSHOHET NË KRYEQYTET PËR ASTRIT DEHARIN

  18 Nentor, 2016

  justice-for-astritNxënësit e shkollave të mesme të Prishtinës sot do të mbajnë marsh protestues për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Deharit.

  Në njoftimin dërguar për media thuhet se marshi do të nisë në orën 14:00.

  “Në ora 14:00, tek sheshi”Zahir Pajaziti” do të mbahet marshi protestues i nxënësve të shkollave të mesme. Pjesëmarrës do jenë të gjithë nxënësit e shkollave ...

 • Hahn, i ashpër me Kosovën: Po bëni lojëra në dëm të qytetarëve

  16 Nentor, 2016

  hahnKomisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn rikujtoi se kushtet e Kosovës për liberalizimin e vizave janë të qarta dhe se ajo ka zbatuar 93, nga 95 sa kishte gjithsej.

  Ndërsa për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Hahn shpreson që marrëveshja për telekomunikacionin të jetë një dinamikë e re.

  Sa i përket marrëveshjes për demarkacionin mes Kosovës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"