LAJMET NGA KOSOVA

 • KMDLNJ: Si e gjeti Astritin shoku i dhomës kur u kthye nga pauza

  8 Nentor, 2016

  astrit-dehariKëshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Dega në Prizren ka publikuar një raport për vdekjen e Astrit Deharit.

  Në të është edhe rrëfimi i shokut të dhomës së të ndjerit.

  Naser Makolli ka thënë se në gojën e Deharit është gjetur një shishe e plastikës.

  Kjo është komunikata e plotë e KMDLNJ-së në Prizren.

  ”Qëllimi i vizitës ishte njoftimi ...

 • Deklaratat e plota të Hoxhës e Gashit pas autopsisë 3 orëshe për Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaAsfiksimi apo pengesat në frymëmarrje mendohet të kenë qenë shkaktari i vdekjes të Astrit Deharit, aktivistit të Vetëvendosjes.

  Pas gati 3 orë ekspertize në trupin e viktimës, është kryeprokurori i Prizrenit, Sylë Hoxha, i cili ka thënë se pengesat në frymëmarrje mund të kenë sjellë vdekjen 26-vjeçarin.

  Megjithatë, ende nuk dihen shkaktarët që kishin shkaktuar këtë asfiksim, e të cilët do ...

 • Avokati i familjes Dehari: Astriti kishte një mori gërvishtjesh në trup

  7 Nentor, 2016

  astrit-dehariVdekja në burg e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje duket se ka ndodhur për shkak të asfiksisë, por se si ka ardhur deri tek ajo mbetet të konstatohet nga ekspertët e mjekësisë ligjore.

  Në trupin e Astrit Deharit, aktivistit të VV-së, që u gjet i vdekur të shtunën në qendrën e paraburgimit në Prizren, ka pasur shenja të gërvishtjeve sipërfaqësore në ...

 • Prokurori tregon shkaktarin e vdekjes së Astrit Deharit

  7 Nentor, 2016

  autopsiaKa përfunduar procesi i autopsisë së të ndjerit Astrit Dehari, i cili ndërroi jetë dy ditë më parë në Burgun e Prizrenit.

  Pas përfundimit të autopsisë,  Kryeprokurori i Prokurorisë së Prizrenit, Sylë Hoxha ka thënë se për momentin nuk ka të dyshuar për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari.

  Hoxha ka thënë se rasti do të ndriçohet deri në ...

 • Drejtësi për Astritin

  7 Nentor, 2016

  astrit-dehariGjatë një konference të jashtëzakonshme për media, Lëvizja VETËVENDOSJE! shprehu edhe një herë ngushëllime për familjarët, shoqërinë dhe gjithë aktivistët për vdekjen e Astrit Deharit. Kryetari Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, kërkuan zbardhjen e rastit duke mbajtur përgjegjëse institucionet që dolën me deklarata kontradiktore mënjeherë pas vdekjes.

  “Astrit Dehari dje ka qenë duke u mbajtur për ditën e ...

 • Familja Dehari: Autopsia e djalit tonë të mos bëhet pa praninë e mjekëve të caktuar nga ne

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehari-1Familja Dehari, djali i së cilës, Astriti, sot ndërroi jetë derisa ishte i paraburgosur në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ka kërkuar që autopsia e djalit të tyre të mos bëhet në asnjë mënyrë pa prezencën e mjekëve të pavarur dhe neutralë që do të caktohen nga vetë familja.

  “Për shkak të deklaratave kontradiktore të dhëna nga Prokuroria e Shtetit, ...

 • ZBARDHJE E PLOTË E RASTIT DHE PËRGJEGJËSI INSTITUCIONALE PËR HUMBJEN E JETËS SË ASTRIT DEHARIT

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehariAstrit Dehari mbahej në burg prej 68 ditësh si i burgosur politik me prova të fabrikuara në një proces të montuar gjyqësor.

  Në këto momente të rënda për familjarët dhe shokët e Astrit Deharit, dhe për të gjithë ne, Lëvizja VETËVENDOSJE! po ndjek nga afër deklaratat kontradiktore të organeve të shtetit të Kosovës lidhur me vdekjen e tij.

  Astrit Dehari ...

 • Shoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, nuk është më mes nesh

  5 Nentor, 2016

  astrit-dehariShoku ynë, aktivisti shembullor, Astrit Dehari, ka humbur sot jetën tragjikisht në moshën 26 vjeçare. Të gjithë ne e kemi gati të pamundur ta besojmë vdekjen e tij që na ka tronditur e na ka pikëlluar thellë në shpirt. Në këto momente tejet të rënda, Lëvizja VETËVENDOSJE! gjendet pranë familjarëve dhe miqve të ngushtë të Astritit, gjendemi sot pranë ...

 • VV dhe Nisma refuzojnë pjesëmarrjen në takimin e Presidentit Thaçi

  3 Nentor, 2016

  ymeri-lvv

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Viasr Ymeri, ka refuzuar pjesëmarrjen në takimin e thirrur nesër në ora 10:00, nga presidenti Hashim Thaçi, për të biseduar për reformën zgjedhore.

  Në një shkrim të postuar në Facebook, Ymeri thotë se nuk kemi kohë për reformë zgjedhore, por për zgjedhje.

  “Sot në zyrat e Lëvizjes ka mbërritur një ftesë nga Hashim Thaçi, i cili thotë ...

 • Van der Bellen: Serbia duhet ta njohë Kosovën – Hofer simpatizon palën serbe

  1 Nentor, 2016

  Dy kandidatët për president të Austrisë flasin për Deutsche Wellen për gjendjen në Ballkanin Perëndimor.

  zgjedhjet-austriNjë analist austriak së fundi ka deklaruar se dy kandidatët për President të Austrisë – kandidati i pavarur Alexander van der Bellen dhe ai i Partisë FPÖ, Norbert Hofer – janë figurat më tragjike të këtij viti politik. Kur shikon të gjitha gjërat që kanë ndodhur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"