LAJMET NGA KOSOVA

 • Kadri Veseli zgjidhet kryetar i PDK-së

  7 Maj, 2016

  Kadri VejseliKadri Veseli, aktualisht kryetar i Kuvendit të Kosovës, është zgjedhur kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Zgjedhja e tij për numrin një të PDK-së, është bërë sot në Konventën e 7- të të jashtëzakonshme zgjedhore të Partisë Demokratike të Kosovës, e cila u mbajt në Prishtinë.

  Zgjedhja e kryetari të Partisë Demokratike të Kosovës është bërë me votim të ...

 • Plisat: Nuk e tradhtojmë idealin kombëtar për një leckë

  6 Maj, 2016

  plisatGrupi i tifozëve “Plisat” nëpërmjet një postimi në Facebook në faqen zyrtare kanë thënë se nuk e tradhtojnë idelain kombëtar për një leckë.

  Reagimi i tyre vjen pas pranimit të Kosovës në UEFA.

  Grupi i tifozëve thotë se nuk mund t’ia mbajë anën Zvicres kur luan me Kosovën.

  “Plisat jane per Kosoven edhe futbollin vendore, bile qe 16 ...

 • E Majta kërkon informacione nga qeveria gjermane mbi Serbinë e Kosovën

  5 Maj, 2016

  Qeveria gjermane i përgjigjet një kërkese me shkrim të disa deputetëve të Majtë të Bundestagut mbi Serbinë, marrëdhënien e saj me Kosovën, Bashkimin Europian dhe NATO-n, si edhe bashkëpunimin ushtarak serbo-rus.

  bundestagNjë grup deputetësh gjermanë të partisë së Majtë, deputetja Sevim Dagdelen, Wolfgang Gehrcke, Heike Hänsel, Kathrin Vogler, Andrej Hunko, Niema Movassat, në emër të grupit tyre parlamentar në Bundestag ...

 • Komisioni i BE rekomandon heqjen e vizave për Kosovën

  4 Maj, 2016

  Në Kosovë u prit me gëzim të jashtëzakonshëm rekomandimi i Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për shtetasit kosovarë.

  kom BE Bruksel

  Selia e Komisionit të BE-së në Bruksel

  Komisioni Evropian zyrtarisht propozoi heqjen e vizave edhe për qytetarët e Kosovës. Propozimi i Komisionit Evropian i dërgohet Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët ...

 • Pas suksesit në UEFA, Federata Kosovare mund të bëhet anëtare e FIFA-s

  4 Maj, 2016

  Kongresi i UEFA-s në Budapest votoi me shumicë të vogël pro pranimit të Kosovës si anëtare e pavarur e Bashkimit të Futbollit Evropian. Kosovarët tani duan të bëhen anëtarë të FIFA-s.

  uefa congresRepublika e Kosovës është anëtarja e 55-të e Bashkimit të Futbollit Evropian, UEFA. Kongresi i UEFA-s votoi me një shumicë të vogël votash pro një lutjeje përkatëse të ...

 • BE-ja, sondazh për liberalizimin e vizave. Alternativë edhe Kosova

  3 Maj, 2016

  shengen ksBashkimi Europian ka publikuar një sondazh në faqen informuese mbi liberalizimin e vizave për në vendet e zonës “Schengen”, përmes të cilit kërkon të marrë mendimin e lexuesve dhe anketuesve se, cili prej 4 vendeve, me të cilat BE-ja është në negociata për heqjen e vizave, do të duhet ta fitojë më parë një lehtësim të ...

 • Kosova anëtarja e 55-të në UEFA

  3 Maj, 2016

  Me 28 vota pro, 24 kundër dhe dy abstenime në kongresin e 55-të të UEFA-s në Budapest Kosova u pranua si anëtare me të drejta të plota.

  uefaRepublika e Kosovës pranohet si anëtarja e 55-të e Unionit Europian të Futbollit, UEFA. Kongresi i UEFA-s në Budapest të martën (03.05) pranoi kërkesën e parashtruar nga Federata kosovare e Futbollit. Për vendimin ...

 • Të gjitha detajet e rastit Azem Syla – Daja

  29 Prill, 2016

  Azem_SylaDeputeti i PDK-së, Azem Syla, i njohur si “Daja” i UÇK-së, dyshohet se është udhëheqësi i një grupi kriminal që është marrë me shitjen e pronave shoqërore. EULEX-i dhe Policia e Kosovës, nga bastisja e 40 lokacioneve, kanë arrestuar 6 nga 52 persona që dyshohet se kanë dëmtuar buxhetin e Kosovës për 30 milionë euro. Në operacionin më të ...

 • Reagime pas operacionit anti-krim në Kosovë

  28 Prill, 2016

  operacioni anti krim KSNë Kosovë, organizatat që merren me luftën kundër korrupsionit dhe zhvillimet në sistemin e drejtësisë, thonë se operacioni i së mërkurës kundër krimit të organizuar ishte më shumë një shfaqje e autoriteteve të rendit.

  Autoritetet e rendit, ato vendasedhe ndërkombëtare, zhvilluan dje një operacion, ndër më të mëdhenjtë në Kosovën e pasluftës, që ishte drejtuar kundër 40 personave që sipas prokurorisë janë pjesë e ...

 • Shtypi në Shqipëri, Kosovë pjesërisht i lirë

  27 Prill, 2016

  FreedomHouseOrganizata Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë.

  Në raportin e kësaj organizate, të publikuar të mërkurën, Kosova radhitet në vendin e 96-të me 49 pikë, ndërsa Shqipëria në vendin e 106-të, me 51 pikë. Klasifikimi bëhet sipas një shkalle nga 0 në 100, ku zero ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"