LAJMET NGA KOSOVA

 • Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miraton rezolutën për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi

  16 Korrik, 2022

  Vellezerit BytyqiMë 14 korrik, Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi rezolutën për rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyqi, në vitin 1999-të në Serbi. Lajmi u publikua në faqen e internetit të Kongresit Amerikan.

  Në rezolutën e propozuar nga Komisioni për Punët e Jashtme më 29 korrik të vitit të kaluar, në qëndrimin e Kongresit thuhet ...

 • 1 mijë e 219 raste të reja me COVID-19

  15 Korrik, 2022

  covidMinistria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informoi se nga 3 mijë e 283 testime, 1 mijë e 219 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me virusin COVID-19.

   

  Në 24-orëshin e fundit janë shënuar 1 mijë e 219 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, dhe nuk ka pasur ndonjë të vdekur nga koronavirusi.

  Në njoftimin ...

 • Europa Nostra: Manastiri i Deçanit është “monument i rrezikuar”

  14 Korrik, 2022

  Manastiri i DecanitAutoritetet e Kosovës thonë se përfshirja e Manastirit të Deçanit nga organizata Europa Nostra në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë nuk është bazuar në argumente profesionale dhe nuk reflekton realitetin.

   

  Organizata Evropiane e Trashëgimisë Kulturore, “Europa Nostra” i mbetet qëndrimit të saj, se Manastiri i Deçanit është “monument i rrezikuar”, pavarësisht kundërshtimit të Prishtinës ...

 • Ministri Aliu: Europa Nostra dëmtoi imazhin e Kosovës

  13 Korrik, 2022

  Ministri AliuNë emisionin “RTK Prime”, në RTK, është i ftuar ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili flet për zhvillimet në këto dy ministri që i përfaqëson, por edhe për Qeverinë Kurti II.

  Në fillim ministri Aliu foli për çështjen e Manastirit të Deçanit, për çfarë kishin ardhur përfaqësuesit Evropa Nostra, të cilët ishin ...

 • Kosova e Shqipëria zyrtarizojnë një abetare për të dy shtetet

  9 Korrik, 2022

  vendimiU zyrtarizua me nënshkrime të Ministreve të Arsimit të Kosovës, Arbërie Nagavci dhe Shqipërisë, Evis Kushi, përzgjedhja e Abetares së përbashkët, si e vetme e të gjithë shqiptarëve.

  Shtëpitë botuese “Dukagjini” nga Kosova dhe “Botimet Pegi” nga Shqipëria të cilat u përzgjodhën më 31 maj të këtij vitit për të cilat kishte raportuar RTK, me nënshkrimin e marrëveshjes në fillimin ...

 • Kjo ditë është dita që na kujton se duhet të jemi të njerëzishëm dhe të drejtë ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve.

  9 Korrik, 2022

  bajramiKjo është dita për të kuptuar se vlera dhe dinjiteti njerëzor janë shumë të çmuara dhe ndaj tyre duhet kushtuar vëmendje e lartë.

  Zbutni zemrat me njëri-tjetrin!

  Largohuni nga veset. Ruani veten nga ligësitë dhe padrejtësitë!

  Mos u bëni lakmitarë ndaj njëri-tjetrit!

  Bujar SpahiuMijëra besimtarë myslimanë mbushën mëngjesin e sotëm sheshin “Skënderbej” ...

 • Geoana: Ballkani Perëndimor nuk po përballet me asnjë kërcënim

  8 Korrik, 2022

  Mircea Geoana NatoZëvendëssekretari i Përgjithshëm të NATO-s, Mircea Geoană, tha në Prishtinë se Ballkani Perëndimor nuk përballet me kërcënime. Udhëheqësit e Kosovës thonë se anëtarësimi në NATO është garancia më e mirë për paqe.

   

  Zëvendëssekretari i NATO-s, gjenerali Mircea Geoana, tha në Prishtinë se NATO ka një interes strategjik në Ballkanin Perëndimor, duke denoncuar kështu, siç tha, “luftën e palogjikshme ...

 • Erhard Bühler: KFOR-i dhe NATO do të evitonin çdo lloj sulmi nga jashtë

  7 Korrik, 2022

  Erhard BühlerSa mund të ndikojë konflikti i Ukrainës në Ballkanin Perëndimor? Si paraqitet gjendja e sigurisë në Ballkan, a ka rrezik kofliktesh të reja? Ish-komandanti i KFOR-t, gjenerali Erhard Bühler u përgjigjet pyetjeve për DW .

   

  Deutsche Welle: Zoti gjeneral Bühler, në Ballkanin Perëndimor ka ende shumë çështje të pazgjidhura: Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovës, Republika Srpska përmend ...

 • Parlamenti Evropian bën thirrje për njohje reciproke mes Kosovës e Serbisë

  7 Korrik, 2022

  Parlamenti EUParlamenti Evropian miratoi një rezolutë ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohje të ndërsjellë”.

   

  Parlamenti Evropian miratoi pas dy ditë diskutimesh tri raporte për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjen e Hercegovinën, në të cilat bëhet thirrje për mbështetje të perspektivës evropiane të këtyre tri vendeve. Paralamenti miratoi edhe një rezolutë ku u bëhet ...

 • PE-ja voton sot raportet për Kosovën dhe Serbinë

  6 Korrik, 2022

  flamujt parlamenti BENë seancën plenare të Parlamentit Evropian të mërkurën do të votohen raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme. Votimi pason debatin e zhvilluar të martën mbrëma në PE për këto raporte.

   

  Gjatë debatit, sa i përket Kosovës dominuan thirrjet që të liberalizohen vizat dhe të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"