LAJMET NGA KOSOVA

 • Arrestohet një serb në veriun e Kosovës – reagojnë Lista Serbe dhe Beogradi

  3 Prill, 2023

  Police KSPolicia e Kosovës tha se arrestoi një pjesëtar të komunitetit serb në veriun e vendir nën dyshimet për përfshirje në sulm ndaj policisë dhe pronës së qytetarëve në zonë, duke nxitur reagimin e zemëruar të përfaqësuesve politikë serbë dhe të Beogradit.

   

  Policia tha se i arrestuari i lindur në vitin 1987, dyshohet për përfshirje në një sulm me armë ...

 • Analistët: Suksesi i marrëveshjes Kosovë-Serbi varet nga angazhimi aktiv i BE, SHBA

  3 Prill, 2023

  Edward P. JosephMarrëveshja e Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë është vlerësuar si një arritje e rëndësishme nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Por fakti që ajo nuk është nënshkruar dhe retorika e udhëheqësve të dy vendeve që nuk kanë shfaqur në thelb ndonjë ndryshim qëndrimesh për çështjet më të mprehta, kanë krijuar paqartësi lidhur me ecurinë e mëtejshme. ...

 • Ambasadorët dënojnë aktet e djegies së automjeteve me targa RKS në veri

  31 Mars, 2023

  makina e djegur nga banda e VucicitVënien e zjarrit disa automjeteve në veri të vendit që kishin targa RKS, e kanë dënuar ambasadorët e ndryshëm në Kosovë.

   

  Shefi i zyrës së BE-së, Tomas Szunyog, ka deklaruar se dëmtimi i pronës private që ka ndodhur gjatë dy ditëve të fundit, ka synim frikësimin e popullatës lokale.

  “Kjo është e papranueshme dhe duhet ...

 • Murphy: Njohja e ndërsjellë Kosovë – Serbi, pozitive për të ardhmen e tyre politike dhe ekonomike

  31 Mars, 2023

  Chris MurphySenatori Amerikan Chris Murphy, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se marrëveshja Kosovë-Serbi është shumë rëndësishme për të ardhmen euro-atlantike të të dyja vendeve, Shtetet e Bashkuara dhe Brukseli, që mbajnë çelësat e anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Evropian, tha ai, do të vazhdojnë ta bëjnë të qartë se do të jetë shumë e vështirë për ...

 • Konjufca: Mërgata shqiptare në SHBA e gatshme për të ndihmuar Kosovën

  31 Mars, 2023

  Mërgata shqiptare në Amerikë është e gatshme si gjithmonë për të ndihmuar Kosovën, veçanërisht në fushën e arsimit dhe të zhvillimit ekonomik. Kështu deklaroi kryeparlamentari Glauk Konjufca në takimin përmbyllës me mërgatën shqiptare në Uashington, gjatë vizitës që kryetari i Kuvendit po i bënë Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

   

  Në këtë takim ka qenë i pranishëm edhe ish-ambasadorit William Walker, mbështetësi i madh i Kosovës, i cili sipas tij, ka ndihmuar ...

 • Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet në tërësi, jo vetëm pjesët e preferuara nga palët

  30 Mars, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë duhet të zbatohet e tëra dhe jo vetëm pjesët e preferuara nga palët, duke vënë theksin te Asociacioni të komunave me shumicë serbe.

   

  Plani evropian për të cilin Kosova dhe Serbia u pajtuan më 27 shkurt në Bruksel ndërsa me 18 mars në Ohër ...

 • Bislimi-Lajçak-Petkoviq, më 4 prill takim në Bruksel

  29 Mars, 2023

  BislimiKosova e Serbia do t’i vazhdojnë bisedimet në kuadër të dialogut me takimin e radhës të caktuar për datën 4 prill në Bruksel.

   

  Megjithatë, këtë herë  në kryeqytetin e BE-së do të takohen shefat e ekipeve negociatore, Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq nga pala serbe, shef i së ashtuquajturës, Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

  Në takim,është ...

 • Lajçak në Berlin e Londër, konsultime për dialogun Kosovë-Serbi

  29 Mars, 2023

  LajcakPërfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka njoftuar se dje në Berlin kishte takime të shumta dhe konsultime me krerët e politikës gjermane, lidhur me dialogun.

   

  Ai, në një postim në Twitter, ka njoftuar se konsultimin për dialogun Kosovë – Serbi do ta vazhdojë edhe në Londër, ku do të qëndrojë dy ditë.

  “Pas një dite ...

 • Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon javën tjetër në nivel të kryenegociatorëve

  28 Mars, 2023

  Mirosllav Lajçak me kryenegociatorët nga Kosova dhe nga Serbia ArkiviZëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në nivel të kryenegociatorëve.

   

  Kryenegociatori i Kosovës për këto takime është zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ndërsa i Serbisë është udhëheqësi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ...

 • Osmani dhe Kurti: Serbia kreu gjenocid në Kosovë

  28 Mars, 2023

  Albin VjosaSot bëhen 24 vjet nga masakra e Izbicës, ku më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Izbicë dhe vendbanimeve përreth, veçuan 147 burra të rinj dhe pleq, të cilët i vranë dhe i masakruan, ndërsa pjesën tjetër e dëbuan jashtë Kosovës.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani  dhe kryeministri Albin Kurti, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"