LAJMET NGA KOSOVA

 • Demarkacioni nuk i garanton Kosovës heqjen e vizave

  23 Shkurt, 2017

  vizatLuftimi i korrupsionit mund të paraqitet si kusht edhe më i rëndësishëm sesa demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, në procesin liberalizimit të vizave për Kosovën, thonë njohës të çështjeve të integrimeve evropiane.

  Sipas tyre, demarkacioni i kufirit më Malin e Zi, nuk i garanton Kosovës liberalizimin e vizave. Deri te ky konstatim, ata vijnë duke u ndërlidhur me ...

 • Qeveria përgatitet për riprocedim, opozita për rrëzim të demarkacionit

  22 Shkurt, 2017

  qeveria e ksQeveria e Kosovës ende nuk ka saktësuar se kur do ta procedojë sërish në Kuvendin e Kosovës projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

  Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu, thotë për Radion Evropa e Lirë se paraprakisht para se ky projektligj të procedohet në Kuvend, debati publik për gjetjet ...

 • Shtypi gjerman për zhvillimet në Ballkan

  22 Shkurt, 2017

  Mitrovica e ndarë dhe shpresat për një të ardhme mbi rrënoja. Mali i Zi i përçarë dhe akuzat për puç që acarojnë Rusinë. Shtypi gjerman i kushton vëmendje Ballkanit.

  shtypi gjermanNë një reportazh të gazetës gjermane “Berliner Zeitung” për Mitrovicën e ndarë vihet fokusi tek serbët e fundit që jetojnë në pjesën jugore të qytetit të ndarë. Prifti serb, Nenad ...

 • Ymeri: Imponimi me dhunë i kësaj Marrëveshje për demarkacion vetëm sa e thellon krizën politike dhe e rrit pakënaqësinë e qytetarëve

  21 Shkurt, 2017

  Ymeri VVEdhe sa kohë, edhe sa argumente do të duhen që pushtetarët e mediat pranë tyre të binden se çështja e demarkacionit nuk është çështje e opozitës, por çështje e krejt Kosovës?

  Numri i ekspertëve që po e kundërshtojnë versionin e demarkacionit të propozuar nga qeveria vetëm po shtohet. Profesorë, studiues, profesionistë të gjeografisë, topografisë e marrëdhënieve ndërkombëtare po këmbëngulin ...

 • Gjetjet e Komisionit nuk ‘pajtojnë’ pushtetin dhe opozitën rreth demarkacionit

  21 Shkurt, 2017

  kufiri ks mz 2Prezantimi i gjetjeve të Komisionit shtetëror për matjen e territorit, sipas të cilave, Kosova nuk ka humbur territor me marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, nuk i ka zbutur tensionet pushtet – opozitë në lidhje me këtë çështje.

  Komisioni shtetëror, paraqiti të gjeturat, të cilat ende nuk janë finale, por që konstatojnë se me ...

 • Komisioni për demarkacionin: Kosova nuk humb territor

  21 Shkurt, 2017

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, konstaton se Kosova momentalisht ka një sipërfaqe prej 10.905.25 kilometrash katrorë dhe se nuk ka humbur territor me Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

  kufiri ks mzPeizazh në kufirin Kosovë-Mali i Zi me Bjeshkët e Nëmuna në sfond

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, publikoi të dhënat e tij të ...

 • Pse po tregohet i pafuqishëm Kuvendi i Kosovës?

  20 Shkurt, 2017

  kuvendi i ksVendimmarrja në Kuvendin e Kosovës është sfiduar seriozisht këto dy vitet e fundit. Kuvendi po përballet me mungesën e votave për marrjen e vendimeve për disa çështje të proklamuara si prioritete politike në nivel të Kosovës, siç është Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, që ndërlidhet me liberalizimin e vizave apo edhe me formimin ...

 • Bushati: Dialogu Kosovë-Serbi të rivlerësohet

  17 Shkurt, 2017

  BushatiZëri i Amerikës: Zoti Ministër, Kosova feston 9 vjetorin e Pavarësisë së saj por këtë herë në një situatë jo fortë të qetë, nëse i referohemi zhvillimeve të fundit. Në vlerësimin tuaj, a ka rrezik që kjo situatë të përkeqësohet? Dhe çfarë ka bërë apo mund të bëjë Shqipëria?

  Ministri Bushati: “Gjatë këtyre 9 viteve, Kosova ka bërë hapa përpara ...

 • Perspektiva e pasigurtë e rinisë në shtetin e ri – Kosova 9 vjet e pavarur

  17 Shkurt, 2017

  Që nga shpallja e pavarësisë me 17 shkurt 2008 e deri më tani, Kosova është njohur nga 113 vende të botës dhe është anëtarësuar në shumë organizata ndërkombëtare, por jo në OKB.

  9 vjet pavaresiMë 17 shkurt të vitit 2008, Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia me një mbështetje të gjerë ndërkombëtare. Nëntë vjet pas saj, Kosova është njohur ...

 • Mappes-Niediek: “Europa është një fuçi baruti, Ballkani një fitil”

  17 Shkurt, 2017

  Eksperti për Ballkanin Norbert Mappes-Diediek në intervistë për DW thekson, se tërheqja e BE-së nga Ballkani mund të ketë pasoja të rënda si për Ballkanin, por edhe për të gjithë Europën.

  Norbert Mappes-DiediekDeutsche Welle: Në javët e muajt e fundit në Ballkanin Perëndimor (Maqedoni, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Mal të Zi, Bosnje-Hercegovinë, Kroaci) toni midis shteteve apo grupeve të ndryshme etnike ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"