LAJMET NGA KOSOVA

 • Akuzë për krime lufte ndaj Fatmir Limajt

  29 Tetor, 2016

  fatmir-limajProkuroria e Posaçme e Kosovës tha se ka ngritur aktakuzë kundër deputetit, Fatmir Limaj, për veprën penale: krime lufte kundër popullatës civile.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se “rasti ka të bëjë me vrasjen e dy civilëve: Ramiz Hoxha nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishi nga fshati Banjë, komuna e Malishevës, në Kosovën qendrore, të cilët me datën dy ...

 • Seanca për mbrojtjen e luftës së UÇK-së kthehet në polemika

  27 Tetor, 2016

  parlamenti-ksKuvendi i Kosovës po zhvillon seancë të jashtëzakonshme në mbrojtje të “vlerave të luftës së UÇK-së”. Seanca është thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, pas konfirmimit të dënimit ndaj pjesëtarëve të gjykuar në rastin e njohur si “Drenica 1 dhe 2”, ku bëjnë pjesë kryesisht ish-udhëheqës të UÇK-së, përkatësisht figura politike ...

 • Ashton: Vendet e Ballkanit duhet të vazhdojnë rrugën e integrimit

  27 Tetor, 2016

  ashtonShqetësimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit që mund të ketë daja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mbi procesin e zgjerimit janë të kuptueshme, thotë ish shefja e B.E.-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton. Gjatë një diskutimi dje në Qendrën Wodrow Wilson në Uashington, zonja Ashton tha megjithatë se vendimi i votuesve britanikë për dalje nga B.E. ...

 • Strukturat paralele në veri nuk i zhbëri dialogu dhe as Ligji për amnisti

  21 Tetor, 2016

  veriu-i-kosovesNë veri të Kosovës vazhdon funksionimi i strukturave paralele serbe, thonë deputetë të Kuvendit të Kosovës nga komisionet për Siguri dhe ai për mbikëqyrje të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë.

  Këto struktura qenë themeluar dhe mbështetur nga Beogradi zyrtar, që nga periudha e pasluftës.

  Çështja e strukturave paralele në veri, por edhe pjesët tjera të Kosovës, është adresuar edhe në dialogun ...

 • “Kombi kosovar, ide feudale. Rama ka të drejta natyrore mbi Kosovën”

  21 Tetor, 2016

  qosja1“Fjalim të menduar shumë mirë, fjalim me rrezatim të gjerë politik dhe leksion politik”. Kështu e ka quajtur profesor Rexhep Qosja, vizitën dhe fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Beograd.

   

  Në një intervistë për “GSH”, akademiku nga Kosova ndalet edhe tek kritikat e Prishtinës ndaj Tiranës zyrtare, pa qenë dakord me to, ndalet te “kombi kosovar” dhe tek ...

 • “Është qesharake” që Kosova të shtyhet për kufi

  20 Tetor, 2016

  d-serverEksperti për Ballkanin, Daniel Serwer, në një bisedë me Radion Evropa e Lirë, thotë se Kosova nuk duhet të shtyhet me Malin e Zi për çështjen e kufirit, pasi Mali i Zi shpejt do të bëhet anëtar i NATO-s dhe do të ketë fuqinë e vetos për pranimin e Kosovës. Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins, flet edhe për ...

 • Une jam shqiptar kosove

  18 Tetor, 2016

  Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mi kane dhene shpirtin per kete vend . Une jam shqiptar kosove sepse stergjysherit e mij nuk shihnin kufij mes Shqiperise.

  marin-memaUne jam shqiptar kosove sepse e kam njohur çdo element te masakrave te tmerrshme te bera mbi vellezerit e motrat e mija kosovare ! Une jam shqiptar kosove sepse respektoj Haxhi Zeken, ...

 • Analistët britanikë parashikojnë tensione ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit

  17 Tetor, 2016

  trepcaÇështja e “Trepçës” vetëm sa ka thelluar dallimet dhe kjo do të ketë ndikime negative në dialogun Kosovë-Serbi, ka parashikuar gazetari i njohur nga Britania e Madhe, Misha Glenny.

  Gjatë një bisede për “Kohën Ditore”, në kuadër të Forumit të Sigurisë i mbajtur javën e kaluar në Beograd, Glenny është shprehur se dialogu do të futet në një fazë të ...

 • Ligji për Trepçën – Zhvillim i ndërmarrjes apo mollë sherri mes Prishtinës dhe Beogradit

  17 Tetor, 2016

  trepcaInstitucionet e Kosovës, thonë se “Trepça” në tërësi është në pronësi të Kosovës. Beogradi nga ana tjetër pretendon se në strukturën e pronësisë, aksioneri më i madh është Fondi për Zhvillimin i Republikës së Serbisë.

  Parlamenti i Kosovës dhjetë ditë më parë miratoi ligjin për Trepçën, që e shndërron këtë gjigant metalurgjik në një ndërmarrje publiko-private, ku qeveria e Kosovës ...

 • Serbisë i kërkohet të mos pengojë linjën energjetike Kosovë – Shqipëri

  15 Tetor, 2016

  kosovo-energyKëshilli i Ministrave të Komunitetit të Energjisë i caktoi afat Serbisë deri më 31 dhjetor të këtij vitit që të përmbushë detyrimet që kishte marrë përsipër në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën në fushën e energjisë.

  Afati u përcaktua në takimin e 14-të Këshillit të Ministrave të Komunitetit të Energjisë që u mbajt në Sarajevë të Bosnje e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"