LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti flet për raportet e Kosovës me SHBA-të

  26 Shkurt, 2016

  kurtiIsh-lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur para deputetëve të Kuvendit lidhur me raportet Kosovë-SHBA.

  Ai tha se ky pushtet i keqpërdor SHBA-të, për pushtetin e tyre e kundër opozitës.

  Sipas Kurtit, pushteti aktual mund të bëj vetëm tifozeri për SHBA-të, por jo aleancë e partneritet.

  Ai tha Kosova me Zajdenicën nuk mund të bëhet kurrë aleate me SHBA-të. /Telegrafi/

 • Atmosfera politike, shqetësim për qytetarët

  26 Shkurt, 2016

  prishtinaAtmosfera politike e krijuar në Kosovë, po reflekton edhe në jetën e përditshme të qytetarëve të Kosovës.

  Klima politike, tensionet në rritje dhe mungesa e komunikimit ndërmjet partive politike që shpesh sjellë deri te bllokada institucionale, nga disa qytetarë të anketuar shihen si veprime të dëmshme për vendin.

  I anketuar nga Radio Evropa e Lirë, Drilon Polloshka, inxhinier, thotë se kriza ...

 • Kosovë: Gazi lotsjellës ndërpret seancën për zgjedhjen e presidentit

  26 Shkurt, 2016

  gaz lotsjellesGazi lotsjellës ndërpreu seancën e Parlamentit të Kosovës, i cili u mblodh të premten rreth mesditës për të zgjedhur presidentin e ri, me gjithë kundërshtimin e partive opozitare, të cilat që nga e marta janë vendosur në sheshin përballë qeverisë dhe parlamentit për të kundërshtuar këtë zgjedhje për dhe të kërkuar rrëzimin e qeverisë.

  Forca të mëdha të policisë ...

 • Gaz lotsjellës në seancën për zgjedhjen e presidentit të Kosovës

  26 Shkurt, 2016

  Në Kuvendin e Kosovës është hedhur sërish gaz lotsjellës, në seacnën për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës. Partia Demokratike e Kosovës ka paraqitur dy kandidatë: Hashim Thaçi dhe Rafet Rama.

  tendaNë seancën e Parlamentit të Kosovës të pranishëm ishin në fillim 104 deputetë. Ndër ta janë edhe përfaqësuesit e opozitës, të prirë nga lideri i Vetëvendosjes Visar Ymeri. ...

 • Engel, thirrje politikanëve në Kosovë të heqin dorë nga dhuna

  26 Shkurt, 2016

  EngelNjë ditë përpara seancës në parlament për zgjedhjen e presidentit të ri, ligjvënësi amerikan Eliot Engel i bën thirrje politikanëve në Kosovë të heqin dorë nga dhuna. Përdorimi i dhunës e bën më të vështirë për Shtetet e Bashkuara që ta mbështesin shtetin e ri për t’u anëtarësuar në institucionet më të rëndësishme ndërkombëtare. Në një intervistë me shefin e ...

 • Kosovë: zgjedhja e presidentit nën hijen e protestave

  25 Shkurt, 2016

  Opozita në Kosovë barrikadohet me tenda përballë qeverisë. Ata thonë se do të protestojnë 24 orë në ditë deri në rrëzimin e qeverisë dhe do ta pengojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit, President të Kosovës.

  policia qeveriaTë premten (26.02) Kuvendi i Kosovës do të votojë për zgjedhjen e Presidentit të vendit. Ky vendim u mor të merkurën (24.02) pasdite gjatë një ...

 • Kurti: Mbledhja e Kryesisë, puq mbi Republikën

  24 Shkurt, 2016

  albin kurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili mori pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, që u ndërpre pasi u hodh gaz lotsjellës nga bashkëpartiakja e tij dhe nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, tha se kjo mbledhje e ishte e paarsyeshme dhe puq mbi Republikën dhe sipas tij, për këtë arsye u ...

 • Selimi: Vetëvendosje s’i dogji veturat

  24 Shkurt, 2016

  SelimiSelimi ka thënë se një gjë të tillë mund ta ketë bërë vetë qeveria, me qëllim shpërqendrimin e vëmendjes nga protesta që po bëhet në Sheshin e Prishtinës.

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje është distancuar nga djegia e veturave të pjesëtarëve të familjeve të dy prej anëtarëve të kabinetit qeveritar – vetura e gruas ...

 • Kuvendi pritet të votojë për Thaçin president, të premten

  24 Shkurt, 2016

  gargamel thaciKryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur për të premten seancën e jashtëzakonshme, në të cilën do të votohet për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës.

  Thirrja e kësaj seance është mbështetur në nënshkrimet e mbledhura nga deputetët.

  Kandidati i koalicionit qeverisës për postin e presidentit është lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gëzon mbështetjen ...

 • Kuvendi zhvilloi seancën plenare, pa opozitën

  24 Shkurt, 2016

  kuvendiNën masa të shtuara të sigurisë dhe tensioneve politike, Kuvendi i Kosovës ka filluar seancën plenare, pa praninë e deputetëve të opozitës, numri më i madh i të cilëve është i suspenduar.

  Vendimin për suspendim e ka marrë të premten kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës dhe sjelljeve tjera të deputetëve nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"