LAJMET NGA KOSOVA

 • Milionerët e Kosovës së varfër

  2 Korrik, 2016

  dollarKosova, konsiderohet vendi më i varfër në Evropë dhe me shkallë të lartë të papunësisë. Por, pavarësisht këtyre fakteve, Kosova ka edhe elitën e vet politike, që në të shumtën e rasteve përbëhet jo vetëm nga biznesmenë, por nga zyrtarë të lartë të institucioneve qendrore dhe lokale, që figurojnë si milionerë me pasuritë e tyre.

  Kështu të paktën thonë përfaqësues ...

 • Ymeri- Mustafës: Kurdo që duhet mbrojtur shtetin ai mungon, dhe kurdo që dëmtohet, ai prinë

  1 Korrik, 2016

  Visar Ymeri“Isa Mustafa, si një aparatçik i dëshmuar që është, qenka aktivizuar sërish”, kështu i është drejtuar kryeministrit, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri.

  Ymeri përmes një postimi në Facebook ka thënë se Mustafa nuk po flet për ushtrinë e vendit që po e bllokojnë partnerët e tij të koalicionit në Listën Serbe, as për projektin kolonizues të Serbisë “Lugina ...

 • Shqiptarët në kategorinë e tretë për nga rreziku i terrorizmit

  30 Qershor, 2016

  terorizmi euPas sulmeve terroriste në aeroportin “Ataturk” në Stamboll, Zyra e Jashtme dhe e Commonwealthit në Britani të Madhe, ka publikuar një listë të shteteve që janë të rrezikuara nga terrorizmi.

  Këtë listë, kjo zyrë e ka publikuar si ndihmë për britanikët që planifikojnë pushime nëpër Europë, transmeton Koha.net.

  Shteti Islamik kreu sulme me bomba në Stamboll të martën, duke lënë ...

 • Kosovë: Dënohet një shtetas serb për terrorizëm

  30 Qershor, 2016

  cekici i drejtesiseNjë gjykatë në Prishtinë e dënoi me 13 vjet heqje lirie një shtetas nga Serbia nën akuzën për veprime terroriste.

  Gjykata e shpalli fajtor serbin, Slobodan Gavriç, i cili qe arrestuar në Prishtinë në dhjetor të vitit 2014, pasi që në makinën me të cilën po udhëtonte policia gjeti 12.2 kilogram mjete shpërthyese.

  Në korrik të vitit të kaluar ...

 • Vulin i quan shqiptarët “popull pa histori”

  29 Qershor, 2016

  GazimestanMinistri i Serbisë për Punë, punësim, çështje lufte e sociale, Aleksandar Vulin, ka deklaruar në veri të Kosovës se “dikush te populli shqiptar, në mungesë të historisë së vet, dëshiron ta rrëmbejë historinë serbe”, transmeton Koha.net.

  Vulin, duke reaguar ndaj iniciativës së liderit të AAK-së Ramush Haradinaj që në Gazimestan të ngrihet përmendorja për shqiptarët e rënë në Betejën e ...

 • Delawie: Dhuna politike pamundësoi pjesëmarrjen e Kosovës në institucionet ndërkombëtare

  29 Qershor, 2016

  Ambasadori Greg USAAmbasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i tha Radios Evropa e Lirë se dhuna politike në Kuvend, në muajt e kaluar, e ka pamundësuar pranimin e Kosovës në UNESCO dhe pjesëmarrjen e saj të plotë në institucionet ndërkombëtare dhe njëkohësisht i ka kushtuar asaj ekonomikisht.

  Ambasadori Delawie, në intervistën për REL, tha se kundërthëniet e sajuara rreth ...

 • S’ka vota për Demarkacionin, çështja mund të kthehet në pikën zero

  23 Qershor, 2016

  demarkacioni ksMarrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi e arritur në fund të gushtit të vitit të kaluar, po shkon drejt dështimit.

  Pas kundërshtimeve të opozitës, kohëve të fundit janë shtuar zërat edhe brenda partive në pushtet që kërkojnë rishqyrtimin e saj, duke konsideruar se si e tillë, marrëveshja ka cenuar tërësinë territoriale të Kosovës.

  Deputeti i Partisë Demokratike ...

 • Cana: Krenar, faleminderit për gjithçka!

  22 Qershor, 2016

  canaPritjet kanë marrë fund dhe lojtarët janë të mërzitur që nuk do të luajnë të paktën edhe një ndeshje tjetër në Europian. Pavarësisht mërzisë, ata janë krenarë që përfaqësuan një komb të tërë.

  Kapiteni Lorik Cana, në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, shkroi se nuk ishte ndjerë asnjëherë më shumë krenar për skuadrën, ndërsa ...

 • Demarkacioni me Malin e Zi drejt rishikimit

  20 Qershor, 2016

  demarkacioniMarrëveshja për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi po shkon drejt rishikimit, thonë analistët politik. Sipas tyre, nënshkruesit e kësaj marrëveshjeje, ish-lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, tani president i Kosovës, dhe kryeministri Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, janë bazuar vetëm në numrat që kanë në Kuvend, ...

 • Kuvendi ratifikon mandatin e EULEX-it deri më 2018

  17 Qershor, 2016

  parlamenti ksKuvendi i Kosovës ka ratifikuar marrëveshjen me Bashkimin Evropian për vazhdimin e mandatit të EULEX-it edhe për dy vite tjera. Vazhdimi i këtij mandati është mundësuar përmes dy projektligjeve, të cilat përcaktojnë edhe përgjegjësitë që do t’i ketë Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit, i vendosur në Kosovë që nga qershori i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"