LAJMET NGA KOSOVA

 • Demarkacioni duhet Kosovës për liberalizimin e vizave, Malit të Zi i duhet për anëtarësimin në NATO

  19 Maj, 2016

  demarkacioni-me-malin-e-ziProcesi i anëtarësimit të Malit të Zi në NATO është duke shkuar drejt përfundimit dhe marrëveshja për anëtarësim do të hyjë në fuqi pas ratifikimit nga të gjitha vendet anëtare të aleancës. Kjo, ani pse Mali i Zi e Kosova ende nuk kanë përcaktuar vijën kufitare me njëra tjetrën.

  Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani, për Koha.net ka thënë ...

 • Liberalizimi nuk e bind opozitën për Demarkacionin

  18 Maj, 2016

  protesta nisma me aakRatifikimi i marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi për shënjimin e vijës kufitare është kusht për aplikimin e liberalizimit të vizave për Kosovën, ka porositur të hënën Komisionari për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn.

  Por, përfaqësuesit e partive opozitare e kanë quajtur këtë kusht si gabim dhe kanë ritheksuar ...

 • Johannes Hahn në Prishtinë pas hyrjes në fuqi të MSA-së

  17 Maj, 2016

  Një delegacion i madh me përfaqësues nga institucionet e BE-së, Komisioni dhe Parlamenti Evropian, qëndroi në Kosovë për të marrë pjesë në konferencën e nivelit të lartë për MSA-në, ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

  Johannes HahnMarrëveshja e Stabilizim Asocimit (MSA) është moment historik për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Tani është koha që Kosova dhe BE-ja t’i intensifikojmë përpjekjet e ...

 • Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën

  17 Maj, 2016

  K i SigurimitKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti sot diskutimin e radhës për Kosovën, ku përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit, paraqitën pikëpamje shumë të ndryshme për gjendjen në Kosovë, duke nxjerrë kështu në pah se marrëdhëniet mes dy vendeve vazhdojnë të jenë të vështira.

  Ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku u përqendrua tek arritjet e fundit diplomatike të Kosovës, ...

 • A do të qëndrojë në Kosovë misioni i BE EULEX?

  16 Maj, 2016

  Autoritetet në Prishtinë pranojnë se organet kosovare të drejtësisë nuk kanë arritur t’i menaxhojnë disa situata të ndjeshme në mënyrë që të japin argumente se EULEX-i duhet të largohet nga Kosova.

  EulexAutoritet e Prishtinës dhe ato të Bashkimit Evropian, tashmë janë në fazën finale të bisedimeve për vazhdimin e mandatit të misionit të misionit EULEX në Kosovë. Ky mision në ...

 • 17 vjet nga vdekja e 77 civilëve si pasojë e kurtheve serbe

  13 Maj, 2016

  Korishe civile te vrareMë 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, si pasojë e kurtheve të ngritura dhe të montuara nga forcat serbe, aleatët e vendit tonë, aksidentalisht goditën popullatën.

  Ata ishin të rrethuar dhe mbaheshin rob nga forcat ushtarake, policore dhe paramilitare serbe.

  Si pasojë e kësaj, natën e 13 majit të vitit 1999, u vranë 77 civilë, ...

 • Vazhdimësi dualizmash institucionalë në veri të Mitrovicës

  12 Maj, 2016

  flamuj serbMbajtja e zgjedhjeve lokale në katër komunat e banuara me shumicë serbe në veriun e Kosovës, në vitin 2013, ishte paraparë me marrëveshjen e Brukselit, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Rezultat i zgjedhjeve ishte formimi i institucioneve lokale në këto komuna, të cilat funksionojnë në kuadër të sistemit të Kosovës.

  Qytetarët e Mitrovicës së veriut, janë kryesisht ...

 • Në kërkim të konsensusit për ratifikimin e Demarkacionit

  10 Maj, 2016

  kosova hartaQeveria e Kosovës ende nuk ka marrë vendim se kur do ta procedojë për ratifikim në Kuvend, marrëveshjen me Malin e Zi për Demarkacionin e kufirit.

  Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës, thanë për Radion Evropa e Lirë se nuk e dinë saktë se kur çështja do të shkojë në Kuvend, por sipas tyre, kjo do të ndodh shumë shpejt.

  “Nuk ...

 • Serwer: Kosova nuk është problemi kryesor i Serbisë

  10 Maj, 2016

  SerwerSerbia është e rrethuar me shumë probleme dhe jostabilitet, por sfida kryesore për të në të ardhme do të jetë Bosnja, e jo Kosova, vlerëson analisti i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer.

  Profesori në Universiteti “John Hopkins” ka thënë se destabiliteti në rajon paraqitet në Maqedoni, në Bosnje e Hercegovinë dhe Kosovë që, sipas tij, për Serbinë, problem me të ...

 • Serbët e Kosovës kërkojnë liberalizim të veçantë

  9 Maj, 2016

  BE KSPas propozimit pozitiv për liberalizim vizash për Kosovën nga Komisioni Evropian, lëvizja e qytetarëve të Kosovës pa regjim vizash do të jetë e mundur së shpejti, por vetëm me pasaportë biometrike të Republikës së Kosovës.

  Një ditë pasi Komisioni Evropian dha propozimin pozitiv për liberalizim vizash për Kosovën, komisioneri për Çështje të Brendshme, Migracion dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos, pati ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"