LAJMET NGA KOSOVA

 • Në 10-vjetorin e vdekjes, çmohet lart filozofia politike e Rugovës

  21 Janar, 2016

  rugova homazheNë 10-vjetorin e vdekjes së presidentit Ibrahim Rugova, në Kosovë të enjten është rikujtuar jeta, vepra dhe filozofia politike e tij.

  Personalitetet më të larta të jetës politike e publike kanë bërë homazhe te varri i presidentit Rugova në Prishtinë, ndërkohë që janë organizuar edhe akademi përkujtimore dhe aktivitete tjera.

  Formula politike e Rugovës, që Kosova të jetë anëtare e ...

 • Treshja Thaçi-Haliti-Syla grabitën milionat e UÇK-së

  21 Janar, 2016

  ibrahim kelmendiIntervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi

  “Peshqit e mëdhenj” të pasluftës duhet të jenë marioneta të shërbimeve të huaja inteligjente

  “Banda e treshes duhet të ketë grabitur rreth 70 % të ndihmave financiare, të grumbulluara për UÇK-në. Secili shtab i zonave do të duhej të dëshmonte sa ndihma ka marrë nga ato mjete. Po të guxonin dhe të bëheshin të ...

 • ASHAK-u, peng i mafiozëve të LDK-së

  20 Janar, 2016

  rexhep qosjaIntervistë me akademikun Rexhep Qosja (2)

  Ligji i ri e dëmton rëndë Akademinë

  “Kosova Sot”: Politika e ka kapur shtetin në çdo cep. Nuk e ka kursyer as Akademinë tonë të kapur. Sipas jush, si mund të depolitizohet ASHAK-u?

  Rexhep Qosja: Kam shpresuar se Ligji i ri, të cilin në prag të Vitit të Ri e miratoi Kuvendi i Kosovës, do të ...

 • Rexhep Qosja është përcaktuar: me opozitën kundër koalicionit PDK-LDK!

  19 Janar, 2016

  Rexhep-QosjaIntervistë me akademikun, shkrimtarin dhe studiuesin e njohur, Rexhep Qosja

  Shkelësit e Kushtetutës të japin dorëheqje, të ballafaqohen me drejtësinë

  Protestat duhet të vazhdojnë deri në vendosjen e demokracisë dhe rrëzimin e Qeverisë antikushtetuese. Koalicioni PDK-LDK po e thellon përçarjen në Kosovë. Kurrë më keq nuk ka qenë situata dhe më i degraduar pushteti. Thaçi është i papërmbajtur për pushtet, Mustafa ...

 • Murat Jashari “godet” rëndë figurat e larta të PDK’së, ka disa pyetje për ta

  19 Janar, 2016

  pdkMurat Jashari: Flitet se ke bashkëpunuar me KGB-në! Po cila dorë tradhtare shkrepi mbi Sali Çekun, Agim Ramadanin …

  Vëllai i Ismet Jasharit – komandant “Kumanovës” nëpërmjet një letre publike ia ka parashtruar kohë më parë figurave qendrore të PDK-së, por edhe disa figurave tani të NISMA-s si dhe të disa politikanëve në Maqedoni, me qëllim të nxitjes së debatit, ...

 • Dështojnë mbledhjet e dy komisioneve parlamentare

  19 Janar, 2016

  salla e komisionevePër shkak të mungesës së kuorumit kanë dështuar mbledhjet e dy komisioneve parlamentare, ai për Integrime Evropiane dhe ai për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri.

  Në komisionin e parë do të bëhej shqyrtimi i raportit vjetor të punës së Komisionit për vitin 2015 dhe shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2016.

  Ndërsa, në të dytin ...

 • Selimi: Kjo Qeveri duhet të shkojë sa më parë

  18 Janar, 2016

  rexhep selimiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi e ka komentuar edhe një herë deklaratën e ambasadores franceze në vendin tonë lidhur me flamurin kombëtar. Ajo ka kërkuar që më shumë të përdorët flamuri shtetëror i Kosovës.

  “Ne jemi në vendin tonë, qysh me i pengu dikujt flamuri ynë në vendin tonë. Në vazhdimësi kjo grua po vazhdon me na pasë ...

 • IMAZHI I KOSOVËS NË VENDET GJERMANO – FOLËSE, JO I MIRË

  18 Janar, 2016

  oda ekonomike gjermaneImazhi i Kosovës në vendet gjermano – folëse, nuk është i mirë, prandaj mungojnë investimet kualitative nga këto vende, ka thënë për Radio Kosovën, kryetari i Odës Ekonomike Gjermane, Samir Krasniqi.

  Kryeministri Isa Mustafa, në fillim të mandatit të tij prej kryeministri,  kishte thënë se do të sjellë më shumë investime në vend nga perëndimi, se që kishte ...

 • Opozita e vendosur për vazhdimin protestave

  16 Janar, 2016

  protesta prishtinePartitë politike opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, mbajtën një takim me strukturat partiake në Prishtinë, ku deklaruan se, si opozitë, nuk do të ndalen me protesta paqësore deri në largimin nga pushteti të qeverisjes aktuale.

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, tha se opozita, me protesta e kundërshtime do ...

 • Reichel: Jemi të shokuar me dhunën e opozitës në Kosovë

  16 Janar, 2016

  Intervistë ekskluzive me Ernst Reichel, i ngakurar i Ministrisë së Jashtme gjermane për Ballkanin Perëndimor. Ai flet për demonstratat, dhunën, dialogun me Serbinë, zgjedhjen e Thaçit për president, zgjedhjet e reja…

  Ambasadori ReichelDeutsche Welle: Zoti ambasador Reichel, parlamenti i Kosovës është bllokuar në disa muajt e fundit, ndërkohë që kanë vazhduar edhe protestat dhe demonstratat në rrugë kundër qeverisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"