LAJMET NGA KOSOVA

 • BRIAN YEE: NDIKIMI RUS NË BALLKAN PO RRITET, SYNOHET IZOLIMI I KOSOVËS

  12 Maj, 2017

  Brian LeeZyrtarët amerikanë dhe të NATO-s nuk e kanë përjashtur mundësinë e ndërhyrjeve të mëtejshme të Rusisë në Ballkanin Perëndimor.

  Ata kanë vënë në dukje se çelësi për stabilitet në rajon është punë e secilit shtet në bazë të reformave që realizohen.

  Zëvendësndihmës sekretari i shteti amerikan, Hoyt Brian Yee në takimin në Budva ka thënë se politika amerikane ndaj Ballkanit ...

 • Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë më 11 qershor

  11 Maj, 2017

  Parlamenti KSPresidenti i Kosovës shpërndau me dekret parlamentin. Pas konsultave me partitë politike, Presidenti caktoi 11 qershorin si datë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nënshkroi dekretin për shpërbërjen e kuvendit të Kosovës duke u hapur kështu rrugën zgjedhjeve të parakohshme.

  Pas konsultimeve me partitë politike për të caktuar datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, si datë u ...

 • Veç Isa i trishtuar. Përse të gjitha partitë, veç LDK, votuan mocionin

  10 Maj, 2017

  IsaTë gjithë e rrëzuan Mustafën. Gati për një fillim të ri, ishte mesazhi i kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, i cili shpjegoi arsyet pse e shkarkuan.

  “Qytetarët e Kosovës dhe unë personalisht e kemi humbur besimin në udhëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa dhe kjo është arsyeja përse po shkojmë drejt zgjedhjeve. Është koha për ...

 • Kuvendi i Kosovës shkarkon qeverinë Mustafa

  10 Maj, 2017

  MustafaKuvendi i Kosovës me 78 vota për, rrëzoi qeverinë e Kosovës të udhëhequr nga Isa Mustafa.

  Me 78 vota për dhe 34 vota kundër deputetët e Kuvendit të Kosovës rrëzuan qeverinë e udhëhequr nga Isa Mustafa. Mocioni i mosbesimit i paraqitur u iniciua nga partitë politike opozitare, por në seancë u mbështet edhe nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, ...

 • “Shabani” gjerman nuk e di sa serbë ka vrarë

  10 Maj, 2017

  Roland BartetzkoRoland Bartetzko, ish-nënoficer i Bundswehrit gjerman, dy herë ka luftuar kundër serbëve – në Kroaci dhe në Kosovë. Për shkak të vrasjes së një koloneli serb, është dënuar me 16 vjet burg. Tani ai jeton në Prishtinë.

  Në fillim ai nuk ka tepër besim. Në një restorant të Prishtinës pi ujë mineral dhe shpesh më duhet ta kujtoj për ...

 • Javë vendimtare për qeverinë e Kosovës

  9 Maj, 2017

  Qeveria e Kosovës përballet këtë javë me dy sfida: procedimin në kuvend të marrëveshjes së demarkacionit dhe votimin në kuvend të mocionit të opozitës për rrëzimin e qeverisë Mustafa.

  mustafaQeveria e Kosovës nuk arriti ta procedojë për në kuvend marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, megjithë paralajmërimin e kryeministrit Isa Mustafa, se kjo do të ndodhë këtë ...

 • Mustafa: Marrëveshja për kufirin me Malin e Zi, të hënën në parlament

  5 Maj, 2017

  GargamelQeveria e Kosovës bëri të ditur se kryeministri Isa Mustafa ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështjet evropiane dhe euro-aziatike, Hoyt Brian Yee, gjatë së cilës janë pajtuar“që të hënën qeveria ta dërgojë në Parlamentin e Kosovës projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malit të Zi”.

  Në një ...

 • Kuvendi voton mocionin për rrëzimin e qeverisë më 10 maj

  5 Maj, 2017

  KuvendiKryesia e Kuvendit ka vendosur që të thërras seancë plenare për votimin e mocionit të opozitës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, të mërkurën, më 10 maj.

  Janë 42 deputetë të Kuvendit të Kosovës, 30 nga partitë opozitare dhe 12 nga partitë tjera, përfshi edhe ato në pushtet dhe deputetë të pavarur, që kanë nënshkruar mocionin për rrëzimin e qeverisë ...

 • Trendafilova fuqimisht e motivuar

  4 Maj, 2017

  TrendafilovaKryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterine Trendafilova mbajti sot në Hagë konferencën e parë për shtyp.

  Gjyqtarja Trendafilova foli për procedurat, mbrojtjen e dëshmitarëve, personat që eventualisht mund të akuzohen për krime lufte në Kosovë.

  Trendafilova tha se ajo është “fuqimisht e motivuar që institucioni që drejton (Dhomat e Specializuara ku do të gjykohen ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të ...

 • Tanja Fajon – Ka ende hapësira që opozita në Shqipëri të marrë pjesë në zgjedhje

  3 Maj, 2017

  TanjaBE-ja do të ndërmarrë veprime të forta për të siguruar që në Ballkanin Perëndimor nuk do të ketë incidente të dhunshme si në Maqedoni.

  DW: A ka gjasa që kriza që po shfaq demokracia në Shqipëri por edhe në Maqedoni dhe Kosovë, të nxisë veprime të forta nga ana e  BE-së dhe Parlamentit Europian, pra veprime që i shërbejnë perspektivës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"