LAJMET NGA KOSOVA

 • Aleksandar Vuçiç anulon vizitën në Kosovë

  29 Mars, 2017

  KosovaDisa rrugë të Kosovës bllokohen për të kundërshtuar vizitën në Kosovë të zyrtarëve të qeverisë së Serbisë. Reagon Presidenti i Kosovës dhe BE-ja.

  Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç e anuloi vizitën e tij në Kosovë, që e kishte të planifikuar në kuadër të fushatës për zgjedhjet Presidenciale të Serbisë, edhe pse kishte marrë lejen nga qeveria e Kosovës. Vuçiç, kandidat ...

 • 28 Mars, 2017

  Korupsioni KosoveEkspertë të drejtësisë dhe përfaqësues institucionesh ndërkombëtare thanë se Kosova ka ngecje në luftën kundër korrupsionit, posaçërisht në rastet kur flitet për nivele të larta politike. Gjatë një debati mbi një raport të Institutit të Kosovës për Drejtësi, që u publikua të martën në Prishtinë, u tha se nga disa qindra raste të ndjekura nga afër nga ky ...

 • Lista serbe kthehet në institucionet e Kosovës

  27 Mars, 2017

  Kuvendi iksPërfaqësuesit e Listës serbe, subjektit kryesor politik të serbëve të Kosovës kanë vendosur që të kthehen në institucionet e vendit, gati gjashtë muaj pas bojkotimit të tyre.

  Në tetor të vitit të kaluar, përfaqësuesit politik serb në institucionet e Kosovës, patën vendosur ngrirjen e funksioneve të tyre në qeverinë dhe parlamentin e Kosovës, për shkak të zemërimit ndaj miratimit ...

 • Ata që akuzonin se ne po duam ta marrim pushtetin me dhunë, duan ta mbajnë pushtetin me dhunë

  23 Mars, 2017

  dardanvisarNë lidhje me sulmin e mbrëmshëm nga persona të panjohur ndaj aktivISTIT AGRON KABASHI, I CILI PO SHOQËRONTE NË SHTËPI SEKRETARIN ORGANIZATIV, DARDAN MOLLIQAJN, SOT NË NJË KONFERENCË TË JASHTËZAKONSHME PËR MEDIA FOLËN KRYETARI VISAR YMERI DHE SEKRETARI ORGANIZATIV DARDAN MOLLIQAJ.

  Molliqaj sqaroi këtë akt, të cillin e quajti me motive politike nga segmentet e pushtetit. Ai tregoi ...

 • Engel: SHBA të mbështesin krijimin e ushtrisë së Kosovës

  23 Mars, 2017

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan Eliot Engel tha se SHBA duhet të bëjnë më shumë për të mbështetur aspiratat e Kosovës drejt integrimeve ndërkombëtare.

  Zoti Engel, një ndër anëtarët më aktivë të Kongresit në mbështetje të çështjeve shqiptare, e shfrytëzoi dje kohën që i ishte rezervuar në një seancë të Kongresit për të ndarë me kolegët problemet me të cilat ndeshet Kosova.

  Ai ...

 • Në sondazhet e reja, Lëvizja VETËVENDOSJE! është subjekti i parë në Kosovë

  21 Mars, 2017

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! në tre vitet e fundit ka pasur rritje të vazhdueshme. Kjo është vërejtur edhe nga angazhimi në terren, por edhe nga matjet përmes sondazheve të opinionit publik, të bëra nga kompani vendore e ndërkombëtare. Një sondazh i tillë në lidhje me zgjedhjet qendrore të mundshme, i realizuar në javët e para të marsit, u prezantua sot nga ...

 • Tanja Fajon: Kosova nuk duhet të ndërmarrë veprime unilaterale

  17 Mars, 2017

  Tanja FajonPalët duhet të kthehen tek dialogu dhe Kosova nuk mund të bëjë veprime unilaterale lidhur me ushtrinë. Ky është mesazhi i europarlamentares e raportueses për Kosovën në PE, Tanja Fajon në bisedë me Deutsche Wellen.

  Në Sarajevë po zhvillohet takimi i kryeministrave nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Çfarë rëndësie ka ky samit për forcimin e bashkëpunimit rajonal?

  Është i një ...

 • Hapësirë e vetme ekonomike në Ballkanin Perëndimor

  16 Mars, 2017

  Western Ballkan 6Kryeministrat e Shqipërisë, të Malit të Zi, të Maqedonisë, Kosovës, Serbisë dhe Bosnjë- Herzegovinës nënshkruan deklaratën e përbashkët për krijimin e një hapësire të vetme ekonomike të Ballkanit Perëndimor.

  Në kuadër të Procesit të Berlinit, nismës europiane të Kancelares gjermane, Angela Merkel, për rritjen e bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit Perënmdimor si një parakusht për përshpejtimin e ritmeve ...

 • Kosova afër proceseve gjyqësore për krime lufte

  14 Mars, 2017

  peshorja e drejtesiseNë Gjykatën Speciale për krime lufte në Hagë janë duke u bërë përgatitjet për miratimin e dokumentit kyç, Rregullat e Procedurës dhe Provave, i cili do të hapë rrugën për fillimin e proceseve gjyqësore.

  Zëdhënësja e Dhomave të specializuara të Kosovës, Avis Benesh, thotë për Radion Evropa e Lirë, se aktualisht të gjitha përpjekjet janë të fokusuara drejt ...

 • Interkonjeksioni Shqipëri-Kosovë i bllokuar pa afat nga Beogradi

  13 Mars, 2017

  InterkonjekcioniAfati i përcaktuar për Serbinë, 31 dhjetori 2016, u shkel dhe Serbia nuk pritet të ketë pasoja nga kjo shkelje, ndërsa Shqipëria dhe Kosova po paguajnë rreth 70 milionë euro kredi për një linjë interkonjeksioni që nuk ka funksionuar asnjë ditë.

  Linja e interkonjeksionit të energjisë elektrike që lidh Shqipërinë dhe Kosovën u përurua me fanfara në prani të dy kryeministrave dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"