LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Kundërthënie për asociacionin e komunave serbe

  9 Shtator, 2016

  Nga Brukseli shqiptarët dhe serbët në qeverinë e Kosovës japin informacione kontradiktore lidhur me formimin e ekipit menaxhues për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  editaNë Bruksel ekipet teknike të Prishtinës dhe Beogradit po zhvillojnë bisedime në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kësaj radhe sipas ministres së Dialogut Edita Tahiri, në Bruksel ...

 • Daҫiҫ: Ende larg normalizimit të marrëdhënieve me Prishtinën

  7 Shtator, 2016

  Duam paqe e stabilitet në rajon, thotë Ivica Daҫiҫ. Mbi qëndrimin e Serbisë në rajon, bisedën e ministrit të Jashtëm serb me Victoria Nuland për Kosovën, – më shumë në intervistën ekskluzive të Deutsche Welles.

  DacicDeutsche Welle: Zoti Daҫiҫ, një nga temat qendrore të konferencës së OSBE-së në Potsdam, (01.09) ishte kriza në Ukrainë dhe aneksimi i Krimesë. Në Beograd, ...

 • VV: “Arsenalin” që gjeti policia është inskenim

  2 Shtator, 2016

  LVVLëvizja Vetëvendosje ka mohuar se “arsenali” për të cilin policia thotë se e ka gjetur dje në një garazhë në “Dardania” të jetë i tyre.

  “Lokalet që janë në shfrytëzim nga ne, janë okupuar pra nga forcat paramilitare dhe ne nuk marrim përgjegjësi për asgjë që këto forca kanë bërë në mënyrë të jashtëligjshme aty. Sikur në rastin e arrestimit ...

 • Kosova nuk sjell vendime pa Listën Serbe

  2 Shtator, 2016

  kuvendi i ksMungesa e deputetëve të Listës Serbe në seancën e Kuvendit të Kosovës të ditës së enjte, në të cilën ishte paraparë votimi për ose kundër ratifikimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, ishte një nga arsyet pse projektligji për ratifikimin e kësaj marrëveshje, u tërhoq nga Qeveria e ...

 • Tërhiqet nga debati projektligji për marrëveshjen për kufirin me Malin e Zi

  1 Shtator, 2016

  DemarkacioniQeveria e Kosovës, vendosi tërheqjen nga rendi i ditës në parlamentin e Kosovës,të projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se një grup parlamentar nuk është i pranishëm dhe ka kërkuar siç tha, koncesione në këmbim të pjesëmarrjes dhe votimit të këtij projektligji.

  Ai ju referua kësisoj vendimit të ...

 • Deputete serbe (lista serbe) i bashkangjiten Thacit dhe Mustafes, votojne Demarkacionin

  1 Shtator, 2016
  listaa serbeTë paktën nëntë deputetë të koalicionit qeverisës nuk do të votojnë për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, më 1 shtator..Per hater te koalicionit PDK- LDK deputetet serb do te votojn e Pro-demarakcio0nit. Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës në Kuvend thonë se nuk kanë asnjë arsye për të mos e votuar marrëveshjen për demarkacionin me Malin e ...
 • Mediat boterore: Albin Kurti, njeriu që dëshiron ta shpëtojë Kosovën

  1 Shtator, 2016

  albin kurti 2Mediat boterore, sikur , Politique Internationnale  ka zhvilluar një intervistë me liderin e Kosoves  Albin Kurtin, për zhvillimet politike në Kosovë,  kundërshtimet e Vetëvendosjes ndaj marrëveshjeve politike me Serbie, korrupsionin, etj. Kurti është pyetur edhe për mos unitetin e opozoitës. Ai flet për AAK edhe NISMA ri pozicionimin e tyre por edhe metodat e dhunës të zgjedhura ...

 • Protesta e nesërme do të jetë masive, demarkacioni nuk kalon

  31 Gusht, 2016

  LVV KurtiLëvizja VETËVENDOSJE! fton qytetarët e Kosovës dhe gjithë shqiptarët që të bashkohen në protestën e nesërme, në sheshin ‘Skënderbeu’, të Prishtinës. Deputeti Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhenie me Jashtë, Boiken Abazi, bënë thirrje për protestë, duke deklaruar se nuk mund të lejojmë që tradhtia dhe krimi të legjetimohen.

  Kurti e quajti marrëveshjen për demarkacionin si marrëveshje personale të ...

 • Raporti malazez, për caktimin e kufirit me Kosovën

  31 Gusht, 2016

  Rjesenje-o-prestanku-tajnostiTelegrafi ka siguruar raportin e plotë Ministrisë së Brendshme të Malit të Zi, përkitazi me procesin e negociatave për përcaktimin e vijës kufitare me Kosovën.

  Raporti kryesor ka 39 faqe (plus dz tjera, në një prej të cilëve eliminohet qasja sekrete te këto dokumente) thuhet se demarkacioni me Kosovën ka rëndësi për Malin e Zi, ndërsa përshkruhen edhe aktivitetet kryesore ...

 • Inskenimi i rasteve nuk e ndalë përpjekjen tone për çlirimin e shtetit

  30 Gusht, 2016

  LVV VisarPërndjekja dhe arrestimi i 6 aktivistëve: Adea Batusha, Atdhe Arifi, Astrit Dehari, Egzon Haliti, Frashër Krasniqi dhe Petrit Ademi është akt klasik i përndjekjes së kundërshtarëve poltikë, gjë që bëhet vazhdimisht nga ky pushtet. Kështu u cilësuan veprimet e fundit të policisë, nga Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ Dardan Molliqaj në konferencën e sotme ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"