LAJMET NGA KOSOVA

 • Intervistë me zv/kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi

  17 Shkurt, 2016

  Hashim ThaciZëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se në Kosovë nuk ka krizë institucionale, por, siç tha ai, anarki opozitare. Në intervistën dhënë korrespodentit tonë në Prishtinë, Leonat Shehu, zëvendëskryeministri Thaçi, tha se zgjedhjet e reja do të mbahen në afatet kushtetuese, pas dy vjetësh, ndërsa zgjedhja e presidentit gjatë muajit shkurt. ...

 • Arrestohen veprimtarë të lëvizjes Vetëvendosje

  17 Shkurt, 2016

  GlaukPolicia e Kosovës arrestoi të martën shefin e grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje Glauk Konjufca, ndërsa të hënën në mbrëmje kishte arrestuar edhe zëdhënësin e kësaj lëvizjeje, Frashër Krasniqi. Lëvizja Vetëvendosje tha se janë arrestuar edhe gjashtë veprimtarë të tjerë të saj.

  Policia nuk ka dhënë asnjë hollësi për arrestimet duke nënvizuar se bëhet fjalë për “zbatimin e urdhëresave të organeve ...

 • Policia e Kosovës ndalon shqiptarët të hyjnë në Kosovë

  17 Shkurt, 2016

  ArsyetimiSot rreth orës 11:00 në pikën doganore të Morinës, Policia e Kosovës ka arrestuar protestuesit që po vinin nga Tirana për të marrë pjesë në Protestën e 17 shkurtit në Prishtinë.

  Si fillim ata kanë kontrolluar autobusin, ku kanë gjetur parullat protestuese. Më pas i kanë shoqëruar tre vetë nga pjesëmarrësit në zyrën e policisë.

  Protestuesit e tjerë janë kthyer me ...

 • Kosovë, opozita bën gjithçka gati për protestën e nesërme

  16 Shkurt, 2016

  opozitaPartitë opozitare në Kosovë i kanë bërë të gjitha përgatitjet për protestën e ditës së Pavarësisë, e cila do të fillojë në orën 14:00.

  Podiumi, ku do të ngjiten tre udhëheqësit e opozitës për të mbajtur fjalime para protestuesve, është rregulluar të martën pasdite, pak metra përpara objektit të Qeverisë.

  Sipas axhendës së opozitës, autobusë nga ...

 • Mbi arrestimet një ditë para protestës

  16 Shkurt, 2016

  LVV_AlbinLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me arrestimet e fundit të aktivistëve, arrestime këto që po bëhen me qëllim që të pengohet protesta e nesërme.

  Mbrëmë dhe sot në mëngjes ka filluar një fushatë policore e arrestimit të aktivistëve të VETËVENDOSJE!-s në kuadër të persekutimit politik që po na e bën ky regjim. Një ditë para ...

 • EULEX mohon përfshirjen në arrestimet e Vetëvendosjes

  16 Shkurt, 2016

  Pas raportimeve në media për arrestimet e fundit të aktivistëve të Vetëvendosjes , EULEX- i thekson se nuk ishte i përfshirë në këtë.

  Këto arrestime janë bërë nga Policia e Kosovës sipas urdhrit të gjykatësit vendor të Gjykatës Themelore të Prishtinës…

  Çdo pyetje lidhur me arrestimet duhet drejtuar Gjykatës Themelore të Prishtinës. (eulex)

 • Arrestime e tensione para shënimit të tetëvjetorit të pavarësisë

  16 Shkurt, 2016

  PrishstinaShënimi i tetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës sivjet po bëhet në dy forma; përmes aktiviteteve solemne, të organizuara nga institucionet e shtetit, si dhe përgatitjes për protesta, të thirrura nga opozita.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka bërë thirrje për një festë të denjë, por edhe protestë të dinjitetshme.

  Pas takimit me presidenten e Maltës, Marie Louis, Jahjaga tha se 17 ...

 • Kosovë: arrestime në vigjilje të 8 vjetorit të pavarësisë

  16 Shkurt, 2016

  Në shënimin e 8 vjetorit të pavarësisë në Kosovë, tri parti politike opozitare protestojnë duke kërkuar rrëzimin e qeverisë. Arrestimet e aktivistëve të Vetëvendosjes ashpërsojnë gjuhën politike një ditë para protestës.

  KosovaPolicia e Kosovës gjatë një aksioni të saj në orët e para të mëngjesit (16.02)arrestoi shefin e grupit parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Një ditë më parë policia ...

 • Quo vadis Kosova? – Pavarësia nën hijen e luftës për pushtet

  16 Shkurt, 2016

  Korrupsioni, lufta për pushtet, dhuna dhe varfëria dëshmojnë paaftësinë e elitës politike të Kosovës. Por kësaj here zgjidhja e problemeve duhet gjeneruar nga vet politika dhe shoqëria, mendon Vilma Filaj-Ballvora

  new bornQuo vadis Kosova? Kjo pyetje shtrohej në fundshekullin e kaluar kur popullsia shqiptare nën Serbinë konfrontohej me shtypjen, privimin nga të drejtat si pakicë brenda një shteti të madh ...

 • Gërvalla: Thaçi president? Pse Ismet Beqiri po e mashtron LDK-në?

  15 Shkurt, 2016
  Donika gervallaKryetarja e LDK-së për Gjermani, Donika Gërvalla, ka shkruar se asnjë organ i LDK-së nuk është pyetur kur Isa Mustafa i ka premtuar Hashim Thaçit postin e presidentit.

  Lexoni të plotë postimin e saj në Facebook:

  “Thaçi president? Pse Ismet Beqiri mashtron LDK-në dhe opinionin

  ASNJE organ i LDK-së nuk është pyetur kur Isa Mustafa i ka premtuar Hashim Thaçit postin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"