LAJMET NGA KOSOVA

 • Vetëvendosje hedh poshtë mundësinë që aktivistët e saj sulmuan Kuvendin

  30 Gusht, 2016

  Visar Ymeri LVVLëvizja Vetëvendosje ka hedhur poshtë mundësinë e ndërlidhjes së arrestimit të gjashtë aktivistëve të saj me sulmin me bombë ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës.

  Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri dhe Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj kanë akuzuar kreun e Policisë së ...

 • Arrestime për sulmin në parlamentin e Kosovës

  30 Gusht, 2016

  sulmi parlamentitNë Kosovë autoritetet thanë se janë arrestuar gjashtë persona nën dyshimin për sulmin mbi ndërtesën e parlamentit të Kosovës në fillim të muajit gusht.

  Në një njoftim të shkurtër thuhet se prokuroria e posaçme dhe njësitë e Policisë së Kosovës, kanë arritur që të “identifikojnë të dyshuarit që kanë planifikuar, organizuar dhe ekzekutuar sulmin, si dhe kanë marrë përgjegjësinë ...

 • Serbia të jap përgjigjen për 1650 persona të zhdukur

  30 Gusht, 2016

  te zhdukuritPër Nehbi Morinën nga fshati Samadrexhë, Komuna e Suharekës, plagët e luftës së fundit në Kosovë mbesin ende të hapura, teksa kërkon me ngulm që të zbulojë se ku gjenden eshtrat e vajzës së tij 26 vjeçare, të vrarë në periudhën e luftës.

  Në Ditën Ndërkombëtare për personat e zhdukur, Nebi Morina, nuk ka shuar shpresat se megjithatë ...

 • RTK nuk është televizion publik, por zëdhënëse e Qeverisë

  26 Gusht, 2016

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! ka mbajtur sot një konferencë për media, me ç’rast shprehu shqetësimin  në lidhje me kapjen e RTK-së nga klani Pronto, dhe veçanërisht me veprimet e fundit të Menaxhmentit të televizionit publik.

  Nënkryetari i parë, Dardan Sejdiu, dhe deputetja e nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, përveç se folën për gjendjen e rëndë të transmetuesit publik RTK, kërkuan ...

 • Tash 138 vjet Mali i Zi rritet me troje shqiptare

  26 Gusht, 2016

  lisen bashkurtiO milet degjoni e mbani vesh! Tash 138 vjet Mali i Zi rritet me troje shqiptare. Mos harroni historine sepse po ringjallet edhe ne kohet tona. Mjere ne po na vdiq kujtesa!

  Njehere na rrembeu troje Rusia me Traktatin e Shen Stefanit, 1877. Pak kohe me vone na i shkulli me akt juridik Kongresi i Berlinit, 1878.

  Mbi keto traktate ...

 • Një vit pas nënshkrimit – “Zajednica” e demarkacioni janë ndalur

  25 Gusht, 2016

  protesta prishtineNë fundin e gushtit të vitit të kaluar, Isa Mustafa e Hashim Thaçi, Kosovës ia kurdisën Kosovës dy dëme shumë të mëdha; marrëveshjen për themelimin e “Zajednicës” dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi, që parasheh humbje të territorit të Kosovës. Qeveria kishte në plan që t’i bënte fakt të kryer këto marrëveshje deri në dhjetor të ...

 • Lista Serbe presion Qeverisë të themelohet më shpejt Asociacioni

  23 Gusht, 2016

  reforma drejtesiNuk ka përparime në çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, thonë në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që subjekti politik Lista Serbe, e cila bën pjesë në koalicionin qeverisës, ka ritheksuar nevojën e përshpejtimit të themelimit të këtij Asociacioni. Bindjet se ky Asociacion mund të themelohet me procedura të shpejtuara, Lista Serbe po i mbështet ...

 • Përgjigjja e Shqipërisë për deportimet e aktivistëve të VV: Shtetësi shqiptare për krerët e VV

  22 Gusht, 2016

  LVVPara pak muajsh, autoritetet e Kosovës kishte larguar nga Kosova dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, ngase kishin shtetësi shqiptare. Boiken Abazi u deportua dhe iu ndalua hyrja në Kosovë për 2 vitet e ardhshme, ndërsa Arbër Zaimit iu caktua një masë më e lehtë duke mos iu lejuar hyrja në Kosovë për dy muaj.

  Periskopi nga burime brenda Lëvizjes Vetëvendosje ...

 • Zbogar: Demarkacioni dhe Asociacioni i komunave, pjesë të integrimeve të Kosovës

  19 Gusht, 2016

  ZbogarPërfaqësuesi i Posaçëm i BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, i tha Radios Evropa e Lirë se “paaftësia e elitës politike në Kosovë për të arritur pajtueshmëri për interesin strategjik kombëtar dhe një marrëveshje për interesat strategjike kombëtare”, e pengon procesin e integrimeve evropiane.

  Ai tha se interesat politike dhe njëkohësisht luftërat politike po i zëvendësojnë interesat kombëtare. Samuel Zbogar tha ...

 • Thirrje për ratifikim të demarkacionit Kosovë-Mali i Zi

  19 Gusht, 2016

  Presidenti dhe kryeministri i Kosovës, thonë se ratifikimi i demarkacionit është një vijë me qëndrimin amerikan dhe shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Opozita e kundërshton këtë formë të demarkacionit.

  KosovaKanë mbetur edhe 10 ditë deri në ratifikimin ose jo të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, ndërkohë që janë shtuar zërat pro dhe kundër kësaj marrëveshje. Më një shtator ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"