LAJMET NGA KOSOVA

 • Bashkëpunim ndërshqiptar përballë obstruksionit të Serbisë në Këshillin e Evropës

  2 Shkurt, 2016

  Aida + Glauk VVNënkryetarja e Kuvendit Aida Dërguti dhe Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE! mbajtën sot një konferencë për media ku paraqitën problemet lidhur me Rezolutën më të fundit të miratuar në Këshillin e Evropës.

  Serbia po e vazhdon fushatën e saj obstruktive kundër Republikës së Kosovës njëjtë siç bëri muaj më parë në UNESCO. Serbia po i përdor ...

 • Konferenca ndërkombëtare “Germia Hill”

  2 Shkurt, 2016

  Germia HillKryeministri i Kosovës Isa Mustafa tha të martën se institucionet e vendit janë angazhuar fuqishëm për të luftuar terrorizmin dhe radikalizmin. Ai i bëri këto komente në hapje të konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës në bashkëpunim me Aspen Institute, me temën “arkitektura e sigurisë së Evropës Juglindore nën ...

 • ZRRE-JA KONFIRMON KËRKESËN PËR RRITJE TË ÇMIMIT TË RRYMËS

  1 Shkurt, 2016

  oret matse te energjiseZyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), njofton publikun se aktualisht është duke zhvilluar procesin e dhjetë tarifor të energjisë elektrike.

  Si pjesë e këtij procesi, operatorët: KEK (Gjenerimi), KOSTT (Transmisioni dhe Tregu), KEDS (Distribucioni) dhe KESCO (Furnizimi) kanë dorëzuar aplikacionet e tyre për aprovimin e të hyrave të lejuara maksimale dhe këto aplikacione janë të publikuara në ...

 • Vladimir Putinët e Kosovës si kampion të korrupsionit që dhunon lirinë

  1 Shkurt, 2016

  thaci_veseli_haliti_haradinajPasuria e përfituar nga krimi dhe korrupsioni i organizuar

  Pasurimi i të afërmeve të tyre dhe miqve është bërë në forma të ndryshme, mirëpo si formë “legjitime” është bërë në shumë raste me anë të tenderëve apo kontratave të ndryshme në mënyrë të drejtpërdrejtë nga ana e shtetit.

  Elita politike e Kosovës duke qenë herë në pushtet e herë ...

 • Kështu patrullon xhandarmëria serbe në territor të Kosovës (Foto)

  30 Janar, 2016
  Xhandermeria e serbiseNjë patrullë e xhandarmërisë serbe është kapur nga banorët e Karaqevës teksa ajo po patrullonte në brendi të territorit të Kosovës më 28 janar 2016.

   

  Sipas portalit rajonipress, duke cituar përfaqësuesin e Karaqevës, Selver Lenjanin, fotografia është bërë me të vetmin qëllim për t`i treguar delegacionit të Kosovës si dëshmi se xhandarmëria serbe po hyn e po del ...

 • AP e Këshillit të Evropës me rezolutë për Kosovën

  29 Janar, 2016

  AP KE

  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, miratoi të enjten mbrëma një rezolutë për Kosovën, ku i kërkohet asaj që të sigurojë respektimin esundimit të ligjit dhe çrrënjosjen e korrupsionit. Duke u kërkuar autoriteteve që kjo çështje të jetë përparësi, rezoluta nënvizon se “përhapja endemike e korrupsionit” në të gjitha fushat qeveritare, në drejtësi dhe në ekonomi, ndikon negativisht ...

 • Rezoluta e KiE, Konjufca: Mes Tiranës e Prishtinës nuk ka koordinim

  28 Janar, 2016

  glaukuOpozita e Kosovës e lexon si dështim të diplomacisë së Kosovës dhe mungesë koordinimi të faktorit shqiptarë në organizmat ndërkombëtare, kalimin e rezolutës së KiE-së bashkë me amendamentet e Serbisë.

  Në lidhje direkte me edicionin qendror informativ të Top Channel, Glauk Konjufca nga Vetëvendosje tha se ajo që u vendos përmes kësaj rezolute kthen Kosovën ...

 • Kosova, dështimi i dytë, Serbia “rikthen” UNMIK-un

  28 Janar, 2016

  KiEKosova pësoi një tjetër disfatë në planin diplomatik dhe të njohjes ndërkombëtare, pasi rezoluta e Asamblesë së Këshillit të Europës për Kosovën, është miratuar pasditen e së enjtes së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia.

  Beogradi paraqiti një ditë më parë në Komision amendimet e veta në lidhje me veçimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi ...

 • Kosova dhe Serbia nuk janë dakord për Asociacionin

  28 Janar, 2016

  Në Bruksel u mbajt raudi i parë i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, prej fillimit të bllokimit në parlament. Palët thonë se bisedimet u zhvilluan në atmosferë të mirë. Por cilat ishin rezultatet konkrete?

  Mustafa-Mogherini-VuciqTakimi Mustafa-Mogherini-Vuciq

  Ndërmjetësuesja në negociatat për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, Frederica Mogherini pohon se bisedimet u zhvilluan në ...

 • Përfundoi raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  27 Janar, 2016

  Mustafa VucicNë Bruksel përfundoi raundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve ndëmrjet tyre.

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se ato u zhvilluan në një atmosferë të mirë dhe janë diskutuar cështjet që kanë të bëjnë me zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tash.

  “U konfirmua se njohja e ndërsjellë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"