LAJMET NGA KOSOVA

 • “Vendi i krimit: Këtu rrinë shkelësit e Kushtetutës”

  7 Janar, 2016

  vendi i krimitTë rinjtë e opozitës kanë dal para Qeverisë së Kosovës me një aksion simbolik, ku kanë vendosur në rrethojat e Qeverisë dhe të Kuvendit një shirit mbi të cilën shkruan

  “Vendi i krimit: këtu rrinë shkelësit e Kushtetutës”.

  (kosovapress)

 • Kosovë: Protestë ndaj vizitës së pelegrinëve serbë

  6 Janar, 2016

  policia protesta gjakoveProtestuesit thanë se vizita e tyre është e papranueshme duke pasur parasysh se Beogradi nuk ka kërkuar falje për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë duke përfshirë Gjakovën, që ishte një nga komunat më të prekura.

  Policia e Kosovës ...

 • Fjalimi i ndaluar i Albin Kurtit, në seancën e parë gjyqësore për protestën e opozitës së bashkuar në Kuvendin e Republikës

  6 Janar, 2016

  Albini-GjykatëTë nderuar aktivistë,

  Më poshtë e keni fjalimin e ndaluar të Albin Kurtit. Gjykatësi Beqir Kalludra njëherë ia krijoj mundësinë të flasë për ta ndërprerë menjëherë në fjalinë e parë. Albini tha që për pesë faqe aktakuzë të prokurores nuk është korrekte që të kërkohet prej tij të përgjigjet vetëm me dy shkronja: po ose jo. Prandaj, edhe ky fjalim…

 • Kësaj Qeverie po i vjen fundi

  6 Janar, 2016
  albin kurtiIsh-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa ka dy rrugë: dorëheqjen ose rrëzimin.
  Në këtë intervistë për “Epokën e re”, Kurti ka thënë se kjo Qeveri kuislinge e ka më mirë të dorëhiqet sesa të rrëzohet. Ai ka treguar arsyet ...
 • Kësaj Qeverie po i vjen fundi

  5 Janar, 2016
  albin kurtiIsh-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa ka dy rrugë: dorëheqjen ose rrëzimin.
  Në këtë intervistë për “Epokën e re”, Kurti ka thënë se kjo Qeveri kuislinge e ka më mirë të dorëhiqet sesa të rrëzohet. Ai ka treguar ...
 • Deklaratë Zyrtare nga Stupcat

  4 Janar, 2016

  stupcaAudiencë e dashur, popull i ynë

  Është fat dhe nderë Historik të jetosh në kohën që e jetojmë ne, kohën kur u kurorëzua përpjekja e shumë gjeneratave, prindërve, gjyshërve e stërgjyshërve tanë, LIRIA.

  Mundësi për të frymuar, punuar, kontribuar e për të ndërtuar shtet, shtëpi, adresë, ardhmëri për fëmijët tanë për një të nesërme të ndritur .

  Si çdo njeri që e ...

 • Oficeri i UÇK-së: Mirë e kanë Stupcat

  4 Janar, 2016

  https://www.youtube.com/watch?v=CEU1Tzw2MFg

  Komandanti Hafir Hoxha, kishte hequr dorë nga statusi i veteranit, pikërisht për shkak të parregullsive të shumta që ishin bërë gjatë procedurave të njohjes së statusit.

  STUPCAT mirë e kan , ja pse

  1. Këtë çka e tregojnë nuk e kanë shpikur vet por e kanë dëgjua nga populli dhe nga ish luftëtarët dhe pjesëtarët e UÇK-së.

  2. Shumica e milionerëve të sotëm në Kosovë janë ata që e kanë menagjue fondin ...

 • Debat: Skeçi me UÇK-në, propagandë apo realitet

  4 Janar, 2016

  Stupcat-uckMënyra se si është portretizuar UÇK-ja në një skeç humoristik të prezantuar nga aktorët kosovar Stupcat ka nxitur reagime të shumta pro et contra, njofton agjencia e lajmeve INA.

  Sekretari i përgjithshëm i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, thotë se, humori nuk guxon  të shpif dhe të tallet me vlerat e kombit shqiptar.

  “Vlerën e UÇK-së janë munduar ta humbin që ...

 • Dogana: Serbia vazhdon të jetë importuesi më i madh në Kosovë

  4 Janar, 2016

  dogana-e ksSerbia sikur në shumë sektor të tjerë solli probleme të shumta edhe në ekonomi, por mbeti importuesi kryesor i mallrave në Kosovës që nga pas lufta e deri në 2015. Ndër sfidat e kryesore për Doganën e Kosovës mbetet siguria në kufi, sidomos pas sulmeve në Paris, luftimi i kontrabandës, evazionit fiskal, si dhe mbledhja e të ...

 • ‘Asociacioni në pajtim me Kushtetutën, Zgjedhje në 2018′

  3 Janar, 2016

  Greg DelawieAsociacioni i Komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

  Kështu e ka kuptuar interpretimin ligjor të Gjykatës për Asociacionin i pari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

  Ambasadori Delawie sqaron se Gjykata i ka dhënë Qeverisë udhëzime specifike se si mund të hartohet statuti i Asociacionit, në mënyrë që i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"