LAJMET NGA KOSOVA

 • Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq: Do të bëjmë gjithçka që Kosova të mos anëtarësohet në OKB

  3 Janar, 2016

  Ivica-DaçiqMinistri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se qeveria serbe do të bëjë gjithçka është e mundur që Kosova të mos bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

  “Aty na pret një luftë e fuqishme, pasi që Kosova do të dëshirojë të bëhet anëtare e organizatave ndërkombëtare”, ka thënë Daçiq për televizionin serb “Pink”.

  Sipas tij, Serbia nuk ...

 • Marrëveshjet, Kosova ende larg integrimit; Serbia vjel përfitimet e BE-së

  3 Janar, 2016

  Vucic mustafaSa më shumë bëhen deklarata për afrimin e Kosovës me Bashkimin Europian dhe vlerat e shoqërisë europiane, aq më e largët duket kjo në këndvështrimin e ekspertëve, kur vlerësohet angazhimi i autoriteteve kosovare në këtë drejtim, por edhe konsiderata e BE-së për Kosovën.

  Viti 2015 nuk i takon vetëm pamjeve me gaz lotsjellës dhe ...

 • Mustafa: Nuk ka dialog pa liberalizimin e vizave

  3 Janar, 2016

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa për DW mbi: azilkërkuesit, mosliberalizimin e vizave, gjendjen e rëndë ekonomike, protestat dhe gazin lotësjellës, dialogun me Serbinë…

   

  isa mustafaDeutsche Welle: Zoti Kryeministër, Ju këto ditë keni deklaruar se nuk do të udhëtoni jashtë vendit pa liberalizimin e vizave. Çfarë nënkupton konkretisht kjo deklaratë, pasi Ju si kryeministër keni dhe detyrimet tuaja ndërkombëtare?

  Isa Mustafa: ...

 • Kurti: Mustafa s’e menaxhon dot “Facebook”-un e vet, jo më Kosovën

  30 Dhjetor, 2015

  Albin-KurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka zgjedhur një batutë për ta përshkruar kryeministrin Isa Mustafa.

  “Kryeministri Mustafa nuk arrin ta menaxhojë as ‘Facebook’-un e vet, e lëre më ta menaxhojë Kosovën”, deklaroi ish-kreu i Vetëvendosjes në një intervistë për emisionin “Interaktiv” të KTV-së nga shtëpia e vet, ku po vuan arrestin.

  “Mustafa është shumë qesharak, po të mos ishte kaq ...

 • Arrest shtëpiak për Aida Dërgutin dhe Glauk Konjufcën

  30 Dhjetor, 2015

  Glauk AidaDeputetëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! Aida Dërgutit dhe Glauk Konjufcës iu është caktuar masa e arrestit shtëpiak deri më 14 janar 2016.

  Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes sistemit të drejtësisë që e ka kapur, po tenton ta ndalë opozitën duke përndjekur, rrahur, arrestuar e dënuar deputetët dhe aktivistët opozitarë.

  Tash edhe Gjykata Kushtetuese ka thënë që janë shkelur 23 nene ...

 • Mustafa: Nuk jap dorëheqje, opozita të jap dorëheqje nga gazi e dhuna

  30 Dhjetor, 2015

  isa mustafaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka përjashtuar çdo mundësi që ai të jap dorëheqje pas presioneve të shtuara të opozitës.

  Në një konferencë përmbyllëse të punës së Qeverisë së Kosovës për këtë vit, Mustafa ka deklaruar se qeveria që ai drejton është e ndërtuar mbi bazën e një koalicioni të gjerë që përfaqëson shumicën në Kuvend dhe ...

 • Kosovë, raport i Institutit Demokratik

  30 Dhjetor, 2015

  parlamenti ksNë Kosovë, Instituti Demokratik tha se parlamenti ka dështuar të përmbushë punën e tij ndërsa kritikoi qeverinë për ndërhyrje në punën e parlamentit. Në një raport të këtij instituti thuhet se zhvillimet e fundit në parlament ishin të rënda dhe kanë rrezikuar funksionimin e shtetit. Qeveria dhe partitë opozitare vazhdojnë të kritikojnë njëra tjetrën për zhvillimet e fundit ...

 • Pushteti nuk mbahet me represion ndaj opozitës

  28 Dhjetor, 2015

  albin kurtiGjykata Themelore në Prishtinë sot vazhdoi masën e arrestit shtëpiak për deputetin e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti, deri më 17 shkurt të vitit 2016. E njëjta Gjykatë, i shqiptoi sot masën 30 ditë paraburgim koordinatorit të sekretariateve të VETËVENDOSJE!-s, Nol Nushit.

  Ky sistem i kapur i drejtësisë, është vënë në shërbim të kësaj Qeverie kriminale, e cila përmes marrëveshjeve ...

 • Kushtetuesja në Kosovë: AKS me pjesë antikushtetuese

  25 Dhjetor, 2015

  Gjykata Kushtetuese mori vendim që Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe të themelohet ashtu siç është parashikuar në Marrëveshjen e parë të Brukselit, e nënshkruar në prill të vitit 2013 ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  gjykataGjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, bëri të ditur se disa pjesë të marrëveshjes së fundit për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (AKS) ...

 • Opozita përkrah idenë e Jahjagës për demarkacionin

  23 Dhjetor, 2015

  opozita ksIdeja e presidentes, Atifete Jahjaga, për themelimin e një komisioni me ekspertë vendorë e ndërkombëtarë, të cilët do ta shqyrtonin Marrëveshjen për Demarkacionin, mbështetet nga subjektet opozitare.

  Megjithatë, ata thonë paraprakisht se Qeveria duhet të heqë dorë nga marrëveshja aktuale dhe ta shkarkojë Komisionin, që udhëhiqet nga Murat Meha.

  Në anën tjetër, analistët politikë në vend thonë se pas vlerësimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"