LAJMET NGA KOSOVA

 • Shkon në 188 numri i nënshkrimeve nga intelektualët e Shqipërisë, kundër marrëveshjeve

  14 Dhjetor, 2015

  tirane po albinitPO ALBIN KURTIT, JO ZAJEDNICËS!

  Ne qytetarë të  Republikës së Shqipërisë, intelektualë, pedagogë, artistë, profesionistë, studentë, me besimin se vullneti i popullit do të frymojë politikat kombëtare, shprehim sot mbështetjen e plotë për luftën dhe përpjekjet e qytetarëve të Kosovës për forcimin e shtetit në luftë të papajtueshme me çdo shfaqje të autoritarizmit dhe të korruptimit të institucioneve.

  Sot ...

 • Gazi lotsjellës çon në pauzë Kuvendin

  14 Dhjetor, 2015

  lotsjelles ne kuvend ksNë Kuvendin e Kosovës edhe sot është hedhur gaz lotsjellës. Punimet u nërprenë ende pa nisur mirë seanca, gjatë së cilës duhet të shqyrtohen një sërë çështjesh, përfshirë këtu edhe miratimin e Buxhetit për vitin 2016.

  10:46 Kryesia vendos nëse seanca do të vazhdojë pa opozitën

  Pas ndërprerjes së seancës nga hedhja e gazit lotsjellës, me ftesë të ...

 • Gjilan: Mbi 5 mijë qytetarë në manifestim për Republikën

  12 Dhjetor, 2015

  protesta gjilanSot, qytetarët e Gjilanit, nën organizimin e opozitës së bashkuar manifestuan masivisht kundër “Zajednicës” dhe demarkacionit me Malin e Zi.

  Nga Gjilani, Qeverisë së Kosovës iu drejtua edhe njëherë mesazhi që Kosova nuk pranon ndarje etnike, republikë serbe brenda shtetit dhe falje të territoreve.

  Opozita e bashkuar është e vendosur dhe e pandalshme deri në tërheqjen e marrëveshjeve.

  Qeveria Mustafa – ...

 • Nuk ka rehati për Qeverinë, pa u tërhequr marrëveshjet

  11 Dhjetor, 2015
  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! sot kanë goditur me ngjyrë makinën e zëdhënësit të Qeverisë, Arban Abrashit.
  Ky ministër para disa ditësh e ka krahasuar forcën më të madhe opozitare në Kuvendin e Kosovës me terroristët e ISIS.
  Abrashi është një abuzues dhe ofendues, i cili ka etiketuar rëndë opozitën e vendit të tij, duke përdorur fjalë të njëjta me Serbinë. Sipas Abrashit, aktivistët që përdorin ngjyrë e vezë për të protestuar janë ...
 • Marrëveshja për demarkacionin mes rishikimit dhe anulimit

  11 Dhjetor, 2015

  Kosova hartaVetëm anulimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi dhe shkarkimi i komisionit shtetëror do të ishte opsion i pranueshëm, në lidhje me këtë çështje, thonë përfaqësues të opozitës në Kosovë.

  Nga tabori opozitar është hedhur poshtë propozimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, për formimin e një komisioni ndërkombëtar për rivlerësim dhe i ...

 • Paralajmërohet edhe një seancë plot tensione

  10 Dhjetor, 2015

  kuvendi i ksEdhe një seancë me plot tensione e fërkime politike po paralajmërohet për të hënën, kur kryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur mbajtjen e saj.

  Tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma insistojnë se nuk do të lejojnë punën normale të Kuvendit pa plotësimin e kërkesave të tyre.

  Këto kërkesa kanë të bëjnë ...

 • Demokracia skllavopronare

  9 Dhjetor, 2015

  akademia e analfabetaveSot pasdite, në medie elektronike dëgjova dy deklarata që u dhanë me rastin e vizitës së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

  E para ishte deklarata e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës i cili tha, me një gramatikë prej analfabeti, se problemet e Asociacionit të ...

 • VV: Isa Mustafa nuk i do në Prishtinë intelektualët e Tiranës

  9 Dhjetor, 2015

  visar-ymeriKreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, përpjekjen për të “deportuar” tre drejtuesit e VV-së nga Tirana i cilëson të diktuara nga qeveria. “Na kujtohet shumë mirë koha kur Serbia pretendonte se të gjithë shqiptarët në Kosovë janë të ardhur nga Shqipëria. Kështu Serbia legjitimonte projektin e ardhshëm gjenocidal ndaj shqiptarëve për të bërë Kosovën të Serbisë. Ky regjimi i sotëm ...

 • Gjyqësia vazhdon përndjekjen politike ndaj opozitës

  9 Dhjetor, 2015

  GlaukSot, Lëvizja VETËVENDOSJE! organizoi konferencë për media në të cilën folën Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, znj. Aida Dërguti dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar të VETËVENDOSJE!-s, z. Glauk Konjufca.

  Dërguti e hapi konferencën duke deklaruar se “Angazhimi i Qeverisë në shtypjen e zërave kundërshtues karshi marrëveshjeve të dëmshme për Republikën ka këtë bilanc:  hyrja e dhunshme dhe bastisjet e shtëpive ...

 • KDI: Kosova e zhytur në korrupsion

  9 Dhjetor, 2015

  KDIKosova është e zhytur thellë në korrupsion dhe nuk ka indikacione që institucionet kompetente po ndërmarrin masa për të luftuar këtë dukuri negative.

  Kështu thanë sot përfaqësuesit e Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, gjatë një aktiviteti simbolik të organizuar në Prishtinë.

  Artan Canhasi nga kjo organizatë, tha para gazetarëve, se viti 2015 mund të thuhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"