LAJMET NGA KOSOVA

 • Lunacek: Arrestimi i Kurtit dhe aktivistëve të VV-së, në kohë të papërshtatshme

  30 Nentor, 2015

  ulrike-lunacekNë një intervistë dhënë për KosovaPress, nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunacek ka komentuar situatën e fundit politike në Kosovë si dhe tensionet në rritje mes opozitës dhe Qeverisë lidhur me marrëveshjet për Asociacionin me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi.

  Lunacek tha se arrestimi i deputetit Albin Kurti dhe aktivistëve ...

 • 30 Nentor, 2015
  kuvendi lotsjelles14:37

  Kryesia e Kuvendit ka marrë vendim që të pezullojë pjesëmarrjen e deputetëve nga opozita në seancën e sotme plenare.

  Pikërisht ky vendim i Kryesisë, ia ka mundësuar edhe sigurimit të këtij institucioni, që të mos lejojnë depërtimin e opozitës në ...

 • Gaz lotsjellës në parlamentin e Kosovës

  30 Nentor, 2015

  Partitë opozitare sërish bllokuan seancën e parlamentit të Kosovës duke hedhur gaz lotsjellës në mjediset e tij. Shumica parlamentare rifillio seancën rreth orës 14 e 30 pa praninë e opozitës.

  gaz lotsjelles ne kuvendPartitë opozitare bllokuan sërish të hënën seancën e parlamentit të Kosovës, në shenjë kundërshtimi ndaj marrëveshjeve me Serbinë dhe asaj për shënimin e kufirit me Malin e ...

 • Kushtet e Gjermanisë për punëtorët nga Ballkani

  30 Nentor, 2015

  Shqiptarët nuk kanë shanse për azil politik, por Gjermania do të hapë rrugën për ardhjen legale të fuqisë punëtore nga vendet Ballkanit, thotë Anette Kramme, në bisedë me Deutsche Wellen.

  Migracioni dhe refugjatët janë aktualisht ndër temat më të rëndësishme në Gjermani. Deri në tetor të vitit 201 janë paraqitur mbi 130.000 kërkesa për azil nga shtetasit e vendeve të Balkanit Perëndimor. Ndër ta janë rreth 35.000 nga Kosova ...

 • Kundër nënshtrimit qeveritar ndaj Serbisë

  29 Nentor, 2015

  albiniNë Kuvendin e Serbisë, përveç dy deputetëve shqiptarë atje, nuk kishte asnjë deputet që ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Po ashtu, asnjë ministër a zëvendës-ministër në Qeverinë e Serbisë nuk ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në anën tjetër, në Kuvendin e Kosovës shumica e deputetëve, për shkak të koalicionit PDK-LDK-Srpska, janë për ‘Zajednicën’ e Serbisë ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • Liderët e opozitës: Nesër gjithçka do të shkojë mirë

  27 Nentor, 2015

  lideret opozitarKa përfunduar takimi i tre liderëve opozitarë që është mbajtur në selinë e Nismës në lagjen Pejton.

  Kryetari i Nismës Fatmir Limaj tha se ky takim ka qenë në vazhdën e takimeve, dhe se në të është diskutuar për aktivitetet e opozitës në teren.

  Limaj i ka bërë apel zyrtarëve të Qeverisë që të sillen si burrështetas.

  Ndërsa kryetari i Lëvizjes ...

 • Opozita: Shfuqizim marrëveshjesh, zgjedhje ose referendum

  27 Nentor, 2015

  opozitaPërfaqësues të partive politike opozitare në Kosovë, konsiderojnë se Qeveria e Kosovës, ka disa mundësi për të dalur nga kriza politike në të cilën ndodhet.

  Ata thonë se janë tri alternativa për të dalur nga kjo situatë.

  E para mundësi sipas tyre, është tërheqja e marrëveshjeve , ...

 • Opozita nis manifestimin e 28 nëntorit tri ditë më herët

  25 Nentor, 2015

  per republikenManifestimit për 28 nëntor i paralajmëruar nga tri subjektet opozitare, i ka paraprirë sot një aksion i vogël i po këtyre subjekteve.

  Të rinj nga Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë vendosur sot para objektit të Qeverisë së Kosovës shkronja të mëdha ku shkruan “Për Republikën”.

  Bashkë me ta kishte dalë ...

 • Kosovë, 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe policisë serbe

  25 Nentor, 2015

  luftetaret e pare uck nentor 1997Sot, bëhen 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UCK-së dhe Policisë serbe.

  Më 25 nëntor 1997 forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të drejtuara nga komandanti legjendar, Adem Jashari, sulmuan forcat e policisë serbe në Vojnik, të cilat u tërhoqën, duke lënë të plagosur.

  Të nesërmen një ekspeditë ndëshkimore me 10 automobila e mjete ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"