LAJMET NGA KOSOVA

 • Përplasje dhe protesta në Prishtinë

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaRreth 22 persona janë arrestuar, më shumë se 13 të tjerë kanë pësuar lëndime dhe janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

  Ky është bilanci i protestës së ditës së mërkurë, organizuar nga partitë politike opozitare në Kosovë.

  Protesta e cila filloi në mesditë, erdhi pasi Polica e Kosovës ka arrestuar deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj- ...

 • Nuk ka qetësi, pa tërheqjen e marrëveshjeve!

  18 Nentor, 2015

  policia prishtine protestaPërballë insistimit të Qeverisë, që t’i zbatojë marrëveshjet e dëmshme me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi, kundërshtimi aktiv i opozitës së bashkuar do të rritet dhe do të intensifikohet për çdo ditë e më shumë.

  Nuk do të tolerojmë që Kosova të shndërrohet në shtet policor, e shteti policor në instrument të mbrojtjes së “Zajednicës” dhe ...

 • Prishtinë: përleshje në rrugë mes policisë dhe protestuesve

  18 Nentor, 2015

  Simpatizantët e opozitës patën përplasje me policinë, pasi kjo e fundit arrestoi deputeten e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi. Policia po kërkon edhe tre deputet tjerë, që akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës në kuvend.

  protesta prishtinePolicia e Kosovës përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë grupe simpatizantësh të partive opozitare të cilët hodhën gurë, koktej molotov dhe gjësende të forta kundër policisë, ...

 • Ekstremizmi në Ballkan – Kosova

  18 Nentor, 2015

  policia kosoveKosova vërtet mund ta ketë fituar luftën e saj për pavarësi nga Serbia në vitin 1998, por sot ajo është duke bërë një betejë tjetër. Qindra kosovarë janë larguar për në Siri për t’iu bashkuar kryengritësve që luftojnë kundër qeverisë së Bashar Al Asadit, ose janë bërë anëtarë të grupit Shteti Islamik.

  Disa janë kthyer, të zhgënjyer nga ajo ...

 • Nuk ka normalizim pa u tërhequr marrëveshjet!

  17 Nentor, 2015

  topat me ujeSot, deputetët e opozitës pamundësuan sërish vazhdimin e seancave të Kuvendit të Kosovës. Megjithëse Kuvendi u blindua nga qindra policë, opozita vazhdoi protestën e saj brenda Kuvendit për të parandaluar normalizimin e punës së institucioneve. Koalicioni i “Zajednicës” mund të mbajë mbledhje ilegale nëpër bufe e skuta të Kuvendit, por në Kosovë nuk do të ketë normalitet ...

 • “Progresi” shihet tek nënshtrimi ndaj Serbisë

  17 Nentor, 2015

  Ylli HoxhaLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për media lidhur me Raportin e Progresit. Anëtari i Kryesisë, Ylli Hoxha, tha se mjafton t’i krahasojmë parathëniet e raporteve për Kosovën dhe për Serbinë, që t’i vërejmë dallimet e konsiderueshme që i kemi në raport me Serbinë karshi Evropës. “Përderisa për Kosovën lavdërohet nënshkrimi i MSA-së, për Serbinë flitet për raporte të ...

 • Miratohet projekt-buxheti në një seancë kaotike brenda e jashtë Kuvendit

  17 Nentor, 2015

  parlamenti ks gazlotsjellesMes përplasjesh e tensionesh të shumta dhe pa opozitën, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim projekt-ligjin për buxhetin e vitit 2016.

  Seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga Qeveria e Kosovës, është ndërprerë ende pa filluar, pasi që deputetët opozitar kanë hedhur sërish gaz lotsjellës në sallë.

  Madje, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka provuar që të kalojë ...

 • Gaz lotsjellës në Parlamentin e Kosovës

  17 Nentor, 2015

  parlamenti ks gazlotsjellesPartitë opozitare bllokuan sërish punën e parlamentit të Kosovës, duke hedhur gaz lotsjellës. Partitë në pushtet miratojnë në parim buxhetin në një sallë tjetër të parlamentit.

  Deputetët e partive opozitare penguan fillimin e seancës së jashtëzakonshme të parlamentit të Kosovës, në të cilën duhej të diskutohej projekt-ligji për buxhetin e vitit 2016.

  Deputetët e opozitës hodhën gaz lotsjellës, pasi ...

 • Kosovë: Ditë zie në nderim të viktimave në Paris

  16 Nentor, 2015

  Kosova shpalli të dielën ditë zie në nderim të viktimave të sulmeve të së premtes në Paris

  Kosova FrancaNë Kosovë e diela është ditë zie, e shpallur nga presidentja e vendit Atifete Jahjaga, në nderim të viktimave të sulmeve të së premtes mbrëma në Paris.

  Flamujt janë ulur në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Kosovës, brenda dhe jashtë vendit.

  Të ...

 • Dushan Reljiq: Beogradi ka marrë hov

  13 Nentor, 2015

  Dushan Reljiq, drejtor i zyrës së Fondacionit gjerman Shkenca & Politika në Bruksel, flet për DW mbi zhvillimet e fundit Kosovë-Serbi.

  Deutsche Welle: Zoti Reljiq, si e vlerësoni vendimin e fundit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, për pezullimin e marrëveshjes për krijimin e bashkësisë së komunave me shumicë serbe?

  Dushan Reljiq: Ky vendim i Gjykatës do të ketë me siguri influencë negative ndaj procesit të negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës. Por në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"