LAJMET NGA KOSOVA

 • ​Selimi: Çfarë problem keni me Albinin?!

  23 Shtator, 2016

  rexhep-selimiReagimeve të shumta ndaj deklaratave të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti se në Ballkan gjasat janë më shumë të ketë luftë se sa të mos ketë luftë në 5 vitet e ardhshme, iu është përgjigjur bashkëpartiaku I tij Rexhep Selimi.

  Selimi i ka dalë në mbrojte Kurtit, duke thënë se kushdo që ka projekte antishqiptare dhe është kundër ...

 • Opozita kërkon riformatim të bisedimeve për përfshirje në dialog me Serbinë

  23 Shtator, 2016

  bisedimet-serbi-kosoveSubjektet opozitare në Kosovë mund të përfshihen në procesin e bisedimeve politike ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që po zhvillohen me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, “vetëm nëse ndërrohet formati i bisedimeve”.

  Kështu thonë disa zyrtarë të partive opozitare në përgjigje të deklaratave të shefes se Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë,Nataliya Apostolova, e cila, në një takim me zyrtarë të Qeverisë ...

 • Nënshkruhet kontrata për studimin e fizibilitetit për ndërmarrjen Trepça

  23 Shtator, 2016

  trepcaAgjencia Kosovare e Privatizimit, përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se ka nënshkruar kontratë me kompaninë gjermane HPC në konzorcium me kompaninë Ernst & Young për ofrim të shërbimeve profesionale për zbatim të studimit të fizibilitetit të Trepçës me orientim strategjik për zhvillim të saj.

  Kontrata ka vlerën prej 598,920 euro.

  “Studimi i fizibilitetit shtrihet në dy fusha, ...

 • Hoxhaj: në tetor pritet ratifikimi i marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi

  22 Shtator, 2016

  enver-hoxhajMinistri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se në javët e para të muajit tetor mund të pritet ratifikimi i marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Ai tha se çështja e kufirit nuk është një çështje e hapur mes Malit të Zi dhe Kosovës si dy vende sovrane, ...

 • Ekspertët: Kosova, peng i interesave të ngushta

  22 Shtator, 2016

  serwerSituata në Kosovë mbetet peng i ambicjeve për pushtet të disa forcave politive, ose i mungesës së kurajos për të dalë me vendime të vështira politike nga forca të tjera. Në këtë përfundim arrijnë dy njohës të çështjeve në Ballkanit, Daniel Serwer i Institutit Amerikan të Paqes dhe James Hooper, aktualisht këshilltar për zgjidhjen e konfliktit në Siri. Analistët ...

 • Studentët dhe menaxhmenti i UP-së kërkojnë nga Kisha lirimin e hapësirës

  19 Shtator, 2016

  kisha-upNjë grup i studentëve i Universitetit të Prishtinës, kanë protestuar të hënën përpara objektit të Kishës Ortodokse Serbe brenda kampusit të Universitetit të Prishtinës, në kundërshtim të, sic thonë, funksionalizimit të këtij objekti fetar.

  Përmes një aksioni simbolik, të leximit të librave, që thonë se e konsiderojnë si “armën e tyre më të fortë”, studentët kanë kërkuar kthimin e pronës, ...

 • Platformë e re për bisedime për Demarkacionin

  16 Shtator, 2016

  demarkacioniTakimet i ditës së enjte i përfaqësuesve të partive politike, të cilët kanë ridiskutuar lidhur me çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi, është vetëm pjesë e një platforme të gjerë dhe afatgjate të dialogut politik në Kosovë, thonë përfaqësuesit e Grupit Ballkanik për Politika, i cili e ka ftuar takimin.

  Naim Rashiti, analist i Grupit Ballkanik për Politika, thotë ...

 • ‘Tallja’ e Grabovcit me drejtësinë, “dëshmi e paprekshmërisë”

  16 Shtator, 2016

  adem-grabovciIshim në prokurori do emërime me i bërë, por duhet më tutje me vazhduar”.

  Adem Grabovci, ish kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, mund të ketë ironizuar duke aluduar në përgjimet e bisedave të tij telefonike, që datojnë nga viti 2011, por deklarata e tij megjithatë, vlerësojnë njohës të rrethanave, shpreh “shpërfilljen ndaj sistemit të drejtësisë”.

  Deklarata e ...

 • Kosovë, deputeti Grabovci para prokurorisë

  15 Shtator, 2016

  grabovciProkuroria e Posaçme e Kosovës mori në pyetje sot Adem Grabovcin, deputet dhe ish udhëheqës i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, ndaj të cilit më 26 gusht u hapën hetime për dy vepra penale;keqpërdorimi i autoritetit zyrtar dhe shkelje e statusit të barabartë të shtetasve të Kosovës.

  Hetimet kundër tij pasuan publikimin e përgjimeve të bisedave në gazetën në internet ...

 • Kosovë – Serbi: Marrëveshje për targat e makinave

  15 Shtator, 2016

  flamujt-euDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë në bisedimet për çështje teknike janë pajtuar në Bruksel për mënyrën e përdorimit të targave të makinave në mes të dyja vendeve.

  Në një komunikatë të ministrisë për dialog në qeverinë e Kosovës thuhet se pas 11 orë bisedimesh të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, palët janë pajtuar që “ajo që vlen për tabelat e njërit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"