LAJMET NGA KOSOVA

 • Prishtina e Tirana bashkëpunojnë në shumë fusha

  13 Shtator, 2016

  veliaj-ametiThellimi i bashkëpunimit në shumë fusha të ndryshme të qeverisjes lokale, ka qenë temë e takimit që kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe ai i Tiranës, Erion Veliaj mbajtën të martën në Prishtinë, raporton KTV.

  Të dy homologët theksuan se shkëmbimi i përvojave është tejet i rëndësishëm mes dy kryeqyteteve.

  Ahmeti ka përgëzuar Veliajn për reformën që po bëhet në Tiranë.

 • Fjalimi i Visar Ymerit për tubimin e 10 shtatorit 2016

  10 Shtator, 2016

  visariFjalimi për tubimin e 10 shtatorit 2016Të nderuar aktiviste e aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

  Të nderuar përkrahës, dashamirë e miq të Lëvizjes,

  Zonja dhe Zotërinj,

  1 shtatori ishte një ditë e rëndësishme mësimi. Jo për nxënësit e mirë të shkollave, sepse ata e filluan vitin shkollor më 5 shtator.

  Por për nxënësit e dobët të regjimit, ata që e ndoqën orën e parë ...

 • Washington Post: Krijimi i shteteve mund të sjellë paqen, por ratifikimi i kufijve mund të sjellë konflikte

  9 Shtator, 2016

  kuvendi-ksNë çfarë vende tjera mund të gjeni gazlotsjellës në parlament?Shembulli nga historia. Një shkrim nga profesorja e Universitetit të Richmondit, Sandra Joireman, për Wahington Post.

  Prestigjiozja amerikane e nis me rezymenë e sulmeve me gaz lotsjellës, vezëve dhe shpërthimeve molotov që kryhen rëndom nga opozita e Kosovës për të kundërshtuar vendimet që nuk përputhen me planprogramin e tyre. “Qeveria krijoi një ...

 • Debate rreth ekipit themelues të asociacionit të komunave me shumicë serbe

  9 Shtator, 2016

  thaci-vucicMinistri i Administrimit të Pushtetit Lokal në qeverinë e Kosovës, Ljubomir Mariç, tha se qeveria e Kosovës ka themeluar ekipin menaxhues për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Ai i bëri këto komente në Bruksel, ku edhe bëri publik emrat e katër anëtarët të ekipit menaxhues për themelimin e këtij asociacioni. Ai tha se ekipi i emëruar javën ...

 • Kosovë: Kundërthënie për asociacionin e komunave serbe

  9 Shtator, 2016

  Nga Brukseli shqiptarët dhe serbët në qeverinë e Kosovës japin informacione kontradiktore lidhur me formimin e ekipit menaxhues për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  editaNë Bruksel ekipet teknike të Prishtinës dhe Beogradit po zhvillojnë bisedime në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kësaj radhe sipas ministres së Dialogut Edita Tahiri, në Bruksel ...

 • Daҫiҫ: Ende larg normalizimit të marrëdhënieve me Prishtinën

  7 Shtator, 2016

  Duam paqe e stabilitet në rajon, thotë Ivica Daҫiҫ. Mbi qëndrimin e Serbisë në rajon, bisedën e ministrit të Jashtëm serb me Victoria Nuland për Kosovën, – më shumë në intervistën ekskluzive të Deutsche Welles.

  DacicDeutsche Welle: Zoti Daҫiҫ, një nga temat qendrore të konferencës së OSBE-së në Potsdam, (01.09) ishte kriza në Ukrainë dhe aneksimi i Krimesë. Në Beograd, ...

 • VV: “Arsenalin” që gjeti policia është inskenim

  2 Shtator, 2016

  LVVLëvizja Vetëvendosje ka mohuar se “arsenali” për të cilin policia thotë se e ka gjetur dje në një garazhë në “Dardania” të jetë i tyre.

  “Lokalet që janë në shfrytëzim nga ne, janë okupuar pra nga forcat paramilitare dhe ne nuk marrim përgjegjësi për asgjë që këto forca kanë bërë në mënyrë të jashtëligjshme aty. Sikur në rastin e arrestimit ...

 • Kosova nuk sjell vendime pa Listën Serbe

  2 Shtator, 2016

  kuvendi i ksMungesa e deputetëve të Listës Serbe në seancën e Kuvendit të Kosovës të ditës së enjte, në të cilën ishte paraparë votimi për ose kundër ratifikimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, ishte një nga arsyet pse projektligji për ratifikimin e kësaj marrëveshje, u tërhoq nga Qeveria e ...

 • Tërhiqet nga debati projektligji për marrëveshjen për kufirin me Malin e Zi

  1 Shtator, 2016

  DemarkacioniQeveria e Kosovës, vendosi tërheqjen nga rendi i ditës në parlamentin e Kosovës,të projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se një grup parlamentar nuk është i pranishëm dhe ka kërkuar siç tha, koncesione në këmbim të pjesëmarrjes dhe votimit të këtij projektligji.

  Ai ju referua kësisoj vendimit të ...

 • Deputete serbe (lista serbe) i bashkangjiten Thacit dhe Mustafes, votojne Demarkacionin

  1 Shtator, 2016
  listaa serbeTë paktën nëntë deputetë të koalicionit qeverisës nuk do të votojnë për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, më 1 shtator..Per hater te koalicionit PDK- LDK deputetet serb do te votojn e Pro-demarakcio0nit. Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës në Kuvend thonë se nuk kanë asnjë arsye për të mos e votuar marrëveshjen për demarkacionin me Malin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"