LAJMET NGA KOSOVA

 • Me gjithë pengesat e Kadri Veselit opozita fut peticionin me 203.746 nënshkrime në Kuvend

  1 Nentor, 2015

  OpozitaKadri Veseli sot dha urdhër që deputetëve të opozitës të mos u lejohet mbajtja e një konference për medie në sallat e Kuvendit.

  Kadri Veseli sot dha urdhër që të mos lejohet futja në Kuvend e dokumenteve që përmbanin mbi 200,000 nënshkrimet e qytetarëve kundër “Zajednicës” dhe demarkacionit me Malin e Zi.

  Megjithatë, drejtuesit e subjekteve opozitare, nuk u ndalën para ...

 • Kadri Veseli, letër publike partive opozitare

  1 Nentor, 2015

  Kadri VeseliKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, u ka dërguar një letër publike partive opozitare të përfaqësuara në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Letrën e tij mund ta lexoni të plotë më poshtë.

  “Të nderuar deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, nga radhët e Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Nisma për Kosovën.

  Sikurse jeni në ...

 • Daçiq:Marrëveshja e Brukselit kurrsesi s’mund të suspendohet

  1 Nentor, 2015

  DacicMinistri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq ka thënë sot se absolutisht nuk ekziston kurrfarë mundësie e suspendimit të asaj që është arritur si marrëveshje në Bruksel.

  Dhe se Beogradi kërkon përgjigje të qartë se cili është qëndrimi i Bashkimit Evropian për këtë çështje.

  “Ne jemi shumë të pakënaqur nga situata në Kosovë lidhur me zbatimin e marrëveshjes së ...

 • Opozita nuk i beson Kushtetueses, përkrahë ratifikimin e MSA-së

  30 Tetor, 2015

  takimi opozita presidentja ksOpozita nuk i ka dhënë mbështetje nismës së Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga që parimet e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe të dërgohen në Gjykatën Kushtetuese për interpretim.

  Sipas deputetëve opozitarë, Gjykata Kushtetuese e ka humbur besueshmërinë që të nxjerrë vendime në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka ...

 • Vuçiç i “brengosur” me qasjen e Prishtinës ndaj marrëveshjeve

  30 Tetor, 2015

  Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, reagoi ndaj paralajmërimeve të presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, për të dërguar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjet e fundit me Serbinë.

  vucic rusiKryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten në Moskë, se Beogradi është i brengosur për deklaratat e fundit të Prishtinës rreth marrëveshjeve të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

  “Dua të theksoj se situata ...

 • Deputetët e opozitës i drejtohen me parulla në Kuvend Presidentit të Austrisë

  29 Tetor, 2015

  parlament slloganet vetvendosjaPresidenti i Austrisë, Heinz Fischer, foli sot para deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me rëndësinë e marrëveshjeve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe për demokracinë. Përgjatë fjalimit z. Fischer, kabineti qeveritar qëndronte ulur pas tij, përderisa deputetët e opozitës ngritën dy parulla me këto slogane:

  1. Ruaje shpinën z. President, gënjeshtarë të korruptuar ...

 • Jahjaga do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin

  29 Tetor, 2015

  JahjagaPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka konfirmuar se do të dërgojë në Gjykatën Kushtetuese Marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe për të vlerësuar përputhshmërinë e parimeve të këtij organi me Kushtetutën e Kosovës.

  Këto komente, Jahjaga i ka bërë gjatë një konference të përbashkët me presidentin e Austrisë Hainz Fischer, i cili po qëndron në një vizitë ...

 • Kosovë: Opozita në parlament për presidentin austriak – por me porosi

  29 Tetor, 2015

  Lëvizja Vetëvendosje vendosi parulla kundër qeverisë dhe kundër bisedimeve me Serbinë, gjatë fjalimit të presidentit austriak në parlament.

  parlament porosia vvetvendosjaPartitë opozitare në Kosovë morën pjesë në një seancë solemne të parlamentit për të ndjekur fjalimin e presidentit të Austrisë, Heinz Fischer, i cili po qëndron për një vizitë zyrtare në Kosovë.

  Derisa presidenti Fischer po i drejtohej parlamentit, deputetët e ...

 • Kosova si Bosnja, hapësira e shqiptarëve në Ballkan po rrudhet

  28 Tetor, 2015

  albin-kurtiAi është njeriu i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. Në fakt nuk do të donte të mbahej mend si i tillë. Do të preferonte të ishte një aktivist i çështjeve të barazisë, por me një kusht: Në një vend normal. Ai është Albin Kurti dhe për të Kosova nuk është një vend normal. Çështjet kombëtare dhe shtetformuese nuk ...

 • Ekskluzive: Marrëveshja e MSA-së

  28 Tetor, 2015

  Marreveshja MSA Nenshkrimi

  MARRËVESHJA E ASOCIIMIT
  NDËRMJET BASHKIMIT EVROPIAN
  DHE SHTETEVE TË TIJ ANËTARE, NË NJËRËN ANË,
  DHE KOSOVËS, NË ANËN TJETËR

   
  KAPITULLI I

  PRODUKTET INDUSTRIALE
  NENI 21

  Përkufizimi

  1.    Ky Kapitull do të aplikohet për produktet që e kanë origjinën në BE ose në Kosovë të cilat janë të renditura në Kapitujt 25 deri 97 të Nomenklaturës së Kombinuar, me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"