LAJMET NGA KOSOVA

 • Protestuesit ulen para Kuvendit të Kosovës

  16 Qershor, 2022

  protesta kuvendiPjesëmarrësit në protestën e thirrur nga OVL e UÇK-së janë duke qëndruar në oborr të Kuvendit të Kosovës.

  Shumë prej tyre janë ulur përballë policisë e të tjerë janë duke qëndruar nën hije.

  Siç njoftojnë gazetaret e RTK-së, Venera Xhoxhaj e Valjeta Shala që po ndjekin nga afër këtë protestë, nga të dy anët e ndërtesës së Kuvendit, protesta po ...

 • Michel për vizat: Shtetet anëtare, veç e veç e kanë fjalën

  15 Qershor, 2022

  Michel VjosaPresidenti i  Këshillit  Evropian, Charles Michel, nga ana e tij, në konferencën e përbashkët për media me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se një takim i tillë po mbahet në këtë kohë urgjence.

  “Derisa flasim, Rusia po vazhdon të sulmojë Ukrainën. BE sapo ka miratuar edhe një paku të pestë të sanksioneve ndaj Rusisë”, tha Michel.

  Pasi falënderoi Kosovën ...

 • Çështja “Sunny Hill Festival”-Asociacioni i Komunave akuzon MAPL-në

  15 Qershor, 2022

  Sunny Hill FestivalAsociacioni i Komunave të Kosovës bën përgjegjëse Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal për zhvendosjen e festivalit “Sunny Hill” nga Prishtina në Tiranë. Asociacioni deklaron se është kjo ministri ajo që ka ndërhyrë në kompetencat dhe autonominë lokale të komunave, të cilat janë të përcaktuara me ligjet në fuqi.

   

  “Neni 6 i Ligjit për dhënien në shfrytëzim dhe ...

 • Christoph Heusgen: Asociacioni nuk përbën rrezik për Kosovën

  15 Qershor, 2022

  Presidenti i Konferencës së Sigurisë në Mynih Christoph HeusgenPresidenti i Konferencës së Mynihut tha të martën në Berlin se Serbia dhe Kosova duhet të arrijnë një kompromis mes tyre. Si bazë mund të shërbejë modeli i afrimit të Gjermanisë me RDGJ-në.

   

  Presidenti i Konferencës së Sigurisë në Mynih, Christoph Heusgen, është optimist se mund të arrihet një marrëveshje mes Kosovës ...

 • Pasuria e liderëve të Kosovës – toka, shtëpi, banesa e mijëra euro në banka

  15 Qershor, 2022

  Korupsioni joAgjencia kundër Korrupsionit, organizoi hedhjen e shortit për kontrollin e plotë të pasurisë për përzgjedhjen e 20% të zyrtarëve që janë subjekte të deklarimit vjetor të pasurisë, që do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë.
  Kjo pasi një ditë më parë, kjo Agjenci publikoi deklarimin pasurisë së zyrtarëve të shtetit. Shtëpi, banesa, troje, para të gatshme, e ...

 • Liria e vrarë

  14 Qershor, 2022


  Ferdonije Qerkezi  nga Gjakova, është gruaja simbol e sakrificës dhe vuajtjeve që sjell e lë pas lufta.

  Ajo humbi bashkëshortin dhe katër djemtë. Në një ditë si kjo të çlirimit të Gjakovës, ajo kujton çdo sekondë të asaj dite të rëndë të jetës së saj.

  “Në  99-shin, policia serbe kanë hy  po në këtë shpi. Ne ishim ...

 • AFET: Njohje e ndërsjellë Kosovë – Serbi, Beogradi të sanksionojë Moskën

  14 Qershor, 2022

  AfetKomisioni për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian, bëri thirrje të martën që marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të “mbështetet në njohjen e ndërsjellë” dhe Serbia t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë, për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

  Thirrjet janë pjesë e raporteve të këtij komisioni për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, që më pas do ...

 • PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

  14 Qershor, 2022

  BE flamujtParlamenti Evropian për herë të parë ka thënë se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen reciproke”.

   

  Ky vlerësim u prezantua gjatë votimit për amendamentin në raportin përfundimtar për Serbinë në Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit (AFET).

  Për këtë raport votuan 50 anëtarë të AFET-it, pesë ishin kundër dhe tre abstenuan.

  Krahas marrëdhënieve me Kosovën ...

 • Sarrazin flet për Ballkanin, katër ditë pas vizitës me kancelarin Scholz

  14 Qershor, 2022

  SarazinNuk është se u pa shumë, por megjithatë, ishte prezent.  Ky është emisari special i Gjermanisë për Ballkanin perëndimor, Manuel Sarrazin.

   

  Qeveria e Gjermanisë në përgjigje për RTKlive, konfirmoi se Sarrazin ishte prezent në vendete   Ballkanit perëndimor, gjatë vizitës së kancelarit gjerman, Olaf Scholz, katër ditë më parë.

  “Z. Sarazin ishte pjesë e delegacionit zyrtar dhe mori pjesë në të gjitha ...

 • Kryediplomati austriak nesër në Kosovë, takon Osmanin, Kurtin dhe Gërvallen

  13 Qershor, 2022

  Alexander SchallenbergMinistri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, nesër ( e martë) do të vizitojë Kosovën. Ai do të takohet me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministren dhe ministren e jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz.

  “Temë e diskutimit do të jetë procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian, lufta dhe agresioni rus në Ukrainë si dhe impakti i kësaj lufte në Ballkanin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"