LAJMET NGA KOSOVA

 • BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

  5 Nentor, 2021

  qeveriaZyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që do të mundësonte çuarjen përpara të reformave që lidhen me integrimet evropiane.

  Këto thirrje ishin pjesë e një takimi dy ditorë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe institucioneve të Kosovës në kuadër të procesit të Stabilizim Asocimit, gjatë të cilit u diskutua për ...

 • IKSHPK: Situata me covid-19 mund të përkeqësohet edhe në Kosovë si në rajon

  5 Nentor, 2021

  InstiutiInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës u ka bërë thirrje institucioneve përgjegjëse që të mbikëqyrin me përpikëri respektimin e masave antiCOVID-19, për shkak se situata mund të përkeqësohet edhe në Kosovë si në rajon.

  Përmes një njoftimi, nga IKSHPK-ja kanë bërë të ditur se janë duke përcjellur në vazhdimësi situatën me pandeminë në vend, rajon e botë, ndërkaq duke ...

 • Kurti e quan të padrejtë bllokimin e liberalizimit të vizave

  4 Nentor, 2021

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur të padrejtë dhe dritëshkurtër bllokimin e liberalizimit të vizave nga Këshilli i Bashkimit Evropianë.

  Në takimin e shtatë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE – Kosovë, Kurti në Kuvend tha se Kosova është e përkushtuar për të intensifikuar përmbushjen e reformave dhe kritereve për integrim

  “Bllokimi i vendimit për hapjen e negociatave ndërinstitucionalë ...

 • Intervista e Albin Kurtit në BBC: Nuk do ta lejoj kurrë bosnjëzimin e Kosovës.

  3 Nentor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për BBC-në ka thënë se Serbia po dëshiron bosnjëzimin e Kosovës.

  Por, Kurti ka insistuar se nuk do ta lejojë kurrë këtë.

  “Kur Asociacioni nuk u implementua, asnjë serb në Kosovë nuk protestoi. Ishte Beogradi që u zemërua. Në vitin 1991, më 26 prill, 14 komuna me shumicë serbe në ...

 • Gjenerali Clark: Millosheviçi ishte një lider mafia dhe gangster

  2 Nentor, 2021

  ClarkIsh-Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Wesley Clark ka zhvilluar një intervistë të rrallë për emisionin “Opinion”. Ai ka rrëfyer detaje nga bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë përgjatë luftës së Kosovës.

  Clark e përshkruan Sllobodan Millosheviçin “si një gangster, si një lider mafia”. Po ashtu ai flet për prapaskenat gjatë luftës, për vendimet që u morën ...

 • Asociacioni: Përplasje në distancë mes Kosovës dhe Serbisë

  1 Nentor, 2021

  Osmani VucicPresidenti Vuçiq pret përgjigje nga BE lidhur me deklaratën e presidentes Vjosa Osmani, se për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe nuk mund të ketë ndryshime kushtetuese.

  Çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe po përplas sërish Kosovën dhe Serbinë me pasojë të mundshme ngecjen edhe më tej të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. ...

 • Dialogu në Bruksel, Kurti: Nuk ka datë të takimit me Vuçiqin, me ndalimin e boksierëve Serbia shpërfaqi fytyrën e saj si shtet

  29 Tetor, 2021

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se nuk ka ndonjë datë të caktuar të takimit me kryeministrin e Serbisë, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

  Ai tha se bllokimi i boksierëve të Kosovës nga Serbia shpërfaqi fytyrën e thelbin e saj si shtet për ata që kanë pasur dilema.

  “Natyrisht që të gjitha këto çështje do të adresohen në Bruksel, por edhe ...

 • Von Cramon pritet në Serbi me brohoritjet “Nuk do na e merrni Kosovën”

  28 Tetor, 2021

  Von CramonMe brohoritjet “Kosova është zemra e Serbisë” dhe “Nuk do të na e merrni Kosovën” është pritur në Loznicë të Serbisë, eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Carmon, pak pasi ajo kritikoi Raportin e Komisionit Evropian për përparimin e Serbisë.

  Përkrahësit e Partisë Përparimtare Serbe e pritën Von Cramonin në Gornje Nedelice dhe me rastin ...

 • Escobar: Njohja reciproke do të ishte ideale për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

  28 Tetor, 2021

  EscobarZëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të enjten se administata e presidentit amerikan, Joe Biden ka dyfishuar përkushtimin amerikan për të punuar me aleatë dhe partnerë që Ballkani Perëndimor të avancojë në rrugën evropiane.

  Në një dëshmi para Nën-Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Evropë, Energji dhe Ambient, ...

 • Less: Serbia mund t’i përdorë Rusinë, Kinën e Turqinë kundër Shba-ve

  27 Tetor, 2021

  LessSHBA-të janë në një pozitë të vështirë, të cilës të emëruarit e rinj nuk mund t`i shpëtojnë, thotë Timothy Less, ekspert britanik nga Qendra për Gjeopolitikë e Universitetit të Cambridge.

  Ambasadori i ri i SHBA-ve në Beograd, Christoher Hill në veçanti do ta gjejë mjedisin strategjik të transformuar nga hera e fundit që ai punoi në Ballkan.

  Asokohe SHBA-të ishin në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"