LAJMET NGA KOSOVA

 • Vlera simbolike e MSA përballë problemeve të Kosovës

  27 Tetor, 2015

  NERPMarrëveshja për Stabilizim dhe Asociim e nënshkruar sot midis Kosovës me footnotë dhe BE-së nuk erdhi si rezultat i përpjekjeve dhe të arriturave në luftimin e korrupsionit, as si rezultat i përmirësimit e zhvillimit ekonomik, as si rezultat i reformave institucionale por si produkt i Dialogut me Serbinë.

  Sigurisht nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asociim ka vlerë simbolike për ...

 • Kosova me MSA: Nevojë më shumë se kurrë për stabilitet

  27 Tetor, 2015

  Me nënshkrimin e MSA Kosova është një hap më pranë drejt BE-së, por me skenat në kuvend me shekuj larg vlerave të demokracisë europiane. Më shumë se kurrë shtetit të ri i duhet konsolidimi i demokracisë parlamentare.

  flamuri BE KosoveNënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim (MSA) me BE-në është për Kosovën një hap i rëndësishëm përpara drejt afrimit në strukturat e ...

 • Kosova paraqet filmin “Babai” për Çmimet Oskar

  27 Tetor, 2015

  filmi babaiMe afrimin e ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar, Kosova ka paraqitur filmin “Babai” për të konkuruar në kategorinë e filmit në gjuhë të huaj. Ky film dallohet për një trajtim të veçantë nga ana regjizoriale, për identitetin estetik dhe interpretimin e veçantë dhe në mënyrë autentike të aktorëve.

  “Babai” – është filmi i parë i regjizorit dhe skenaristit ...

 • Gërxhaliu: Sfida më e madhe për Kosovën sundimi i rendit dhe ligjit

  26 Tetor, 2015

  Kosova nënshkruan të martën (27.10) Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian. Mbi shanset, sfidat e detyrat e reja për Kosovën flet për DW, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu.

  Safet GerxhaliuDeutsche Welle: Zoti Gërxhaliu, cilat janë pritshmëritë Tuaja nga nënshkrimi i MSA mes BE dhe Kosovës në Strasburg? Cila është domethënia e këtij nënshkrimi në këtë moment delikat ...

 • Raport i BB: gjendja ekonomike në Shqipëri dhe Kosovë

  26 Tetor, 2015

  Banka BoteroreBanka Botërore parashikon se rritja ekonomike do të jetë e brishtë në Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor. duke arritur në 1.9 për qind për vitin 2015 nga 1.5 që arriti një vit më parë. Vlerësimet jepen në një raport të ri të botuar sot mbi gjendjen ekomonike dhe parashikimet për të ardhmen në Evropë dhe Azinë Qendrore. Evropa ...

 • UNESCO voton në favor të Kosovës

  22 Tetor, 2015

  Projektrezoluta e paraqitur në mbledhjen e këshilli të UNESCO-s, me të cilën rekomandohet pranimi i Kosovës mori 27 vota pro, 14 vende ishin kundër.

  unescoBordi ekzekutiv i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), votoi të mërkurën më 21.10 në favor të kërkesës për ta pranuar Republikën e Kosovës si anëtare e kësaj organizate. Projektrezoluta e ...

 • Kontrolli i Serbisë në territorin e Kosovës përmes “Zajednicës”

  21 Tetor, 2015

  Harta-zajednicaTash e sa kohë e kemi argumentuar se si “Zajednica” e minon Republikën e Kosovës dhe krijon një entitet territorial serb që do të kontrollohet nga Beogradi, ambiciet e planet e të cilëve konfirmohen përditë, e dje sërish dhe nga Gjuriq, Ministër i Vuçiqit.

  Sot në konferencë për media Drejtuesi i Grupit parlamentar të VETËVENDOSJE!-s, Glauk Konjufca, tha se “Zajednica” ...

 • Kosova një hap më afër UNESCO-s

  21 Tetor, 2015

  Këshilli Ekzekutiv i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë, miratoi kërkesën e Kosovës për anëtarësim në UNESCO

  unescoKëshilli Ekzekutiv i UNESCO-s miratoi kërkesën e Kosovës për pranim në këtë agjenci të Kombeve të Bashkuara. Projekt rezoluta e paraqitur në mbledhjen e këtij këshilli të mërkurën pasdite me të cilën rekomandohet pranimi i Kosovës mori 27 vota, ...

 • Kosova nënshkruan më 27 tetor MSA-në me BE-në

  21 Tetor, 2015

  Dy vjet pas fillimit të negociatave, Kosova pritet të nënshkruajë javën që vjen marrëveshjen e stabilizim asocimit me BE-në

  BE flamujtKosova pritet të nënshkruajë javën e ardhshme marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian. Nënshkrimi i marrëveshjes që shënon edhe vendosjen e parë të marrëdhënieve kontraktuale të Kosovës me Bashkimin Evropian, do t‘i jap fund një procesi, negociatat për të ...

 • “Reuters”: Javën e ardhshme nënshkruhet MSA-ja me Kosovën

  20 Tetor, 2015

  federica-mogheriniBashkimi Evropian pritet të nënshkruajë një marrëveshje me Kosovën javën e ardhshme, duke i hapur rrugën pranimit të vendit ballkanik në bllokun evropian, një veprim që shihet si i dobishëm edhe për afrimin e Serbisë drejt BE-së, thanë zyrtarët.

  Ky veprim mund të shkaktojë shqetësim në disa shtete anëtare të BE-duke luftuar me lëvizjet e brendshme separatiste. Spanja, Qiproja, Rumania, Greqia dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"