LAJMET NGA KOSOVA

 • Ekspertët e quajnë mashtrim edhe argumentin e Komisionit Shtetëror për planet hapësinore

  15 Gusht, 2016

  Kufiri1Grupi i ekspertëve që po kundërshtojnë mënyrën se si është përcaktuar kufiri i Kosovës me Malin e Zi, ka reaguar ndaj një kumtese të Komisionit Shtetëror që ka ripërsëritur qëndrimin se me planet e veta, katër komuna të anës së Dukagjinit nuk kishin kundërshtuar këtë vijë kufitare.

  Sipas tyre, argumenti i vet i Komisionit Shtetëror me plane hapësinore për demarkacion ...

 • Qeveria e Serbisë rehabiliton Slobodan Milosheviqin

  15 Gusht, 2016

  MillosheviciDy ministra të Qeverisë së Serbisë kanë deklaruar publikisht se ish-lideri serb i viteve ‘90, Slobodan Milosheviq, “nuk ka qenë kriminel, por hero” dhe se ai ka luftuar për “interesat serbe”.

  Duke komentuar vendimin e paradokohshëm të Tribunalit të Hagës, sipas të cilit Slobodan Milosheviqi lirohet nga akuzat për pjesëmarrje në krim lufte në Bosnjë dhe Hercegovinë, ministri i Jashtëm ...

 • 15 Gusht, 2016

  James HooperShkruan: James Hooper, ish diplomat amerikan, ekspert për Ballkanin (përktheu Artan Haraçia)

  Fakti që nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara mund ta vizitojë Serbinë dhe Kosovën pa ndonjë atmosferë krize, pa pritje se ai duhet të vijë për të ndalur një luftë, tregon se sa shumë ka ecur para Ballkani.

  Por, Kosova dhe Serbia duhet ta kuptojnë si duhet vizitën e ...

 • Në prag të vizitës së nënpresidentit amerikan Biden në Serbi dhe Kosovë

  15 Gusht, 2016

  BidenNënpresidenti amerikan Joe Biden do të qëndrojë gjatë dy ditëve të ardhshme në Serbi dhe në Kosovë për të takuar udhëheqësit më të lartë të të dyja vendeve që aspirojnë integrimin në Bashkimin Evropian, ndërsa janë përfshirë në një proces bisedimesh të vështira për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Ai pritet që në Serbi të përçojë mesazhin e partneritetit. Muajin e kaluar ...

 • Majlinda Kelmendi pritet nga qindra qytetarë në Prishtinë

  15 Gusht, 2016

  MajlindaFituesja e Medaljes së Artë Olimpike në “RIO 2016”, xhudistja Majlinda Kelmendi, është pritur në Prishtinë nga qindra qytetarë që brohorisnin emrin e saj.

  Ajo parakaloi nëpër sheshet kryesore të Prishtinës, me një autobus të hapur, bashkë me trajnerin e saj dhe xhudisten Nora Gjakova.

  Pritja zyrtare e Majlinda Kelmendit, u bë nga kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, si dhe zyrtarë ...

 • Albin Kurti: “Të huajt, pse nuk bëjnë reformë edhe në Serbinë e krimeve?”

  8 Gusht, 2016

  albin-kurtiIntervista/ Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” në Kosovë analizon debatin për ndarjen e kufirit me Malin e Zi, veprimet e qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve: Shqipëria e prishi marrëveshjen e detit me Greqinë, por kjo nuk e pengoi që të jetë pjesë e NATO-s

  Elton METAJ

  Albin Kurti flet qartë dhe ndoshta ashpër. Ai nuk përpiqet të thotë gjëra që mund të ...

 • Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë në Lojërat Olimpike

  8 Gusht, 2016

  MajlindaSportistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, fitoi të dielën medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë në xhudo për femra në Lojërat Olimpike në Rio Janeiro.

  Ajo ngadhënjeu në finale kundrejt italianes Odette Giuffrida.

  Kjo është edhe medalja e parë olimpike për Kosovën e cila sivjet për herë të parë po mer pjese me tetë sportistë në këto lojëra.

  Kosova u ...

 • Dënohet sulmi mbi parlamentin e Kosovës

  5 Gusht, 2016

  sulmi kuvendi ksInstitucionet dhe partitë politike në Kosovë dënuan ashpër sulmin e së enjtes mbrëma mbi ndërtesën e parlamentit të Kosovës duke e cilësuar atë si sulm mbi pavarësinë e saj.

  Ndërtesa e parlamentit u godit të enjten në mbrëmje me një mjet shpërthyes që la pas vetes dëme materiale, por pa pasoja në njerëz.

  Policia edhe më tej nuk ka ...

 • Kosovë: Prokurorët do të analizojnë bisedat e përgjuara

  5 Gusht, 2016

  prokuroriaNë Kosovë, kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi vendosi të premten të krijojë një ekip të prokurorëve nga zyra e tij dhe Prokuroria e Posaçme e Kosovës, që do të verifikojë dhe analizojë përmbajtjen e bisedave të përgjuara, të publikuara rishtazi në Kosovë.

  Gazeta në internet, Insajderi.com, publikoi një pjesë të përgjimeve të bisedave të zyrtarëve të lartë të Partisë Demokratike ...

 • Opozita: Qeveria po thellon krizën – Qeveria: Edhe arbitrazhi mundësi

  4 Gusht, 2016

  qeveria e ks1Dërgimi në Kuvend i projekt ligjit për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion të kufirit me Malin e Zi do të mund të përshkallëzojë gjendjen në Kosovë, kanë paralajmëruar zyrtarë të partive politike në opozitë.

  Pak kohë pasi qeveria e miratoi projekt ligjin dhe të njëjtin e nisi në Kuvendin e Kosovës për votim, Lëvizja Vetëvendosje organizoi një protestë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"