LAJMET NGA KOSOVA

 • Foltorja e “heshtur” e Kuvendit të Kosovës

  1 Tetor, 2015

  kuvendi ksFoltorja e Kuvendit të Kosovës edhe të enjten u bllokua nga deputetë të partive politike në opozitë.

  Ligjvënës nga Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë pamundësuar vazhdimin e seancës së paralajmëruar, në kërkim të tërheqjes së nënshkrimit të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, nga marrëveshja për themelimin e Asociacionit të Komunave të ...

 • Kurti: Mustafa e bëri dordolec ‘fjollën’ e Edita Tahirit

  30 Shtator, 2015

   

  intervista-albin-kurtiDo të rrezikojnë të nxirren jashtë nga Kuvendi i Kosovës edhe me Polici, nëse një gjë të tillë e kërkon kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, por, “Zajednicën” do ta kundërshtojnë me të gjitha forcat.

  Do të mbajnë aktivitete të tilla si ajo e hedhjes me vezë në seancën e 22 shtatorit, do të protestojnë e demonstrojnë, ...

 • Zhbllokimi i Kuvendit – mes zbatimit të ligjit dhe zgjedhjeve

  30 Shtator, 2015

  KuvendiInsistimi i opozitës që kryeministri Isa Mustafa të tërheqë nënshkrimet nga marrëveshja me Serbinë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit si kusht për zhbllokimin e punës së Kuvendit, e ka vënë Kosovën në një krizë serioze, thonë analistët politik.

  Sipas tyre, nëse pushteti lëshon pe ndaj këtyre kërkesave, ...

 • Kusari-Lila: Puna ime si kryetare, pengon dikë

  30 Shtator, 2015

  KusariKryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se është e bindur që vetëm puna e saj si kryetare i ka penguar dikujt ose ka qenë shkak të iniciojë planet për ekzekutimin e saj.

  Radio Evropa e Lirë: Zonja Kusari-Lila, për rreth dy muaj keni mbrojtje të afërt nga Policia Speciale ...

 • Rritet borxhi publik i Kosovës

  30 Shtator, 2015

  dollarBorxhi publik i Kosovës gjatë pjesës së parë të këtij viti ka shënuar rritje prej 17.1 për qind.

  Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Republikës se Kosovës (BQK), borxhi ka arritur në 649.1 milionë euro nga 554.5 milionë euro sa ishte në tremujorin e dytë të vitit 2014.

  Shprehur në përqindje, borxhi ka arritur 11.2 për qind të Bruto ...

 • Serbia e Rusia të zemëruara me praninë e Kosovës në OKB

  30 Shtator, 2015

  kbSerbia dhe Rusia protestuan ndaj pranisë së Kosovës në takimin e lartë kundër ekstremizmit të dhunshëm, që u mbajt nw New York. Prishtina e cilëson pjesëmarrjen si dëshmi të faktorizimit të Kosovës

  Misioni i Serbisë në Kombet e Bashkuara, në këshillim me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiç, i ka drejtuar një notë proteste OKB-së për shkak të pranisë së ...

 • Albin Kurti paralajmëron Kosovën për trazira të tjera

  29 Shtator, 2015

  kurtiIsh-lideri i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, paralajmëroi nga Tirana trazira të reja politike dhe shoqërore në Kosovë. Në tryezën e organizuar nga lëvizja “Vetëvendosje”, me përfaqësues të medies, shoqërisë civile dhe historianë të Shqipërisë, Kurti tha se Zajdenica nuk do pranohet, ndaj për këtë edhe po mobilizohet populli për protesta dhe demonstrata.

  “Zajednica nuk pranohet. Janë mbledhur 100 mijë firma deri ...

 • Opozita nuk tërhiqet nga bllokada, seanca thirret për të enjten

  29 Shtator, 2015

  kuvendi i ks vezeOpozita paralajmëron vazhdimin e dramës së bllokimit të punës së Kuvendit të Kosovës.

  Tërheqja e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafanga marrëveshja me Serbinë për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit, janë vënë nga opozita si kushte të panegociueshme për zhbllokimin e punës së Kuvendit.

  Ndërkohë ...

 • Kushtet e vështira të opozitës për dialog me qeverinë

  28 Shtator, 2015

  kuvendi i ksPartitë në pushtet i bëjnë thirrje opozitës që të heq dorë nga bllokimi i punës së Kuvendit të Kosovës dhe t’i kthehet dialogut me shumicën si mjet për zgjidhjen e problemeve.

  Ndërkohë që opozita vazhdon të tregohet e vendosur se do të bllokojë funksionimin e Kuvendit deri në, siç thuhet, tërheqjen e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafa nga ...

 • Migrantët nga Ballkani 99% pa asnjë shans azili në Gjermani

  25 Shtator, 2015

  Kërkesat për azil nga emigrantët nga Ballkani Perëndimor kryesisht refuzohen në Gjermani. Në të ardhmen situata do të përkeqësohet dhe kthimet e detyruara do të bëhen edhe më të shpejta.

  asili i aprovuar

   

  Kuotat e pranimit të kërkesave për azil në Gjermani

  Më shumë se 40 për qind e të gjitha kërkesave për azil të paraqitura në Gjermani vijnë nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"