LAJMET NGA KOSOVA

 • Më 17 shkurt – protestë gjithëpopullore

  22 Janar, 2016

  opozitaOpozita e bashkuar mbajti sot konferencë për media ku u bë e ditur data e protestës së ardhshme kundër “Zajednicës”, kundër Demarkacionit me Malin e Zi, dhe për largimin e kësaj qeverie që e ka shkelur Kushtetutën.

  Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, tha se më 17 shkurt, në ditën e pavarësisë së Republikës së Kosovës, në ora 14:00, ...

 • Bukoshi transferoi 500 milionë në Beograd, vëllai i Thaçit mori 8 milionë marka

  22 Janar, 2016

  ibrahim kelmendiIntervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi (2)

  Treshja e Shtabit (Thaçi, Syla, Haliti) e sabotoi dhe e shpërdoroi luftën e UÇK-së

  “Kosova Sot”: Edhe zëdhënësi i UÇKsë, Ali Uka u vra. Ai banonte me Hashim Thaçin, i cili kurrë nuk ka folur për këtë rast. Çka fshihet pas kësaj vrasjeje?

  Ibrahim Kelmendi: Në prag të luftës pati ndodhur një vrasje goxha e ...

 • Dënimi i Ivanoviqit me vetëm 9 vjet – poshtërim për drejtësinë

  22 Janar, 2016

  vetevendosjeDrejtësisë me komponent ndërkombëtare i janë dashur gjithsej 17 vite që ta shpallin të fajshëm personin përgjegjës për vrasjen, lëndimin, dëbimin dhe shkatërrimin e pronave të shqiptarëve në veri të Mitrovicës. Oliver Ivanoviq dhe bashkëpunëtorët e tij gjatë dhe pas përfundimit zyrtar të luftës në Kosovë janë angazhuar për realizimin e planit hegjemon të shtetit të Serbisë – kolonizimi ...

 • Kosovë: Oliver Ivanoviç dënohet për krime lufte

  22 Janar, 2016

  Një trup gjykues i kryesuar nga gjykatës të misonit EULEX dënoi politikanin lokal serb të Kosovës Oliver Ivanoviç me nëntë vjet heqje lirie. Ai u gjet fajtor për vrasjen e civilëve në vitin 1999.

  oliver ivanovicGjykata Themelore e qytetit të Mitrovicës shpalli fajtor dhe e dënoi me nëntë vjet heqje lirie njërin nga përfaqsuesit e serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç. ...

 • Parlamenti Evropian miraton MSA-në me Kosovën

  21 Janar, 2016

  Parlamenti Evropian i hapi rrugën zbatimit të Marrëveshjes së Stabizlim Asocimit të Kosovës me BE-në që u nënshkrua në tetor të vitit të kaluar

  PEParlamenti Evropian votoi të enjten në favor të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, duke i hapur rrugën procesit të hyrjes në fuqi të saj.

  Votimi pasoi debatin e zhvilluar të mërkurën gjatë të ...

 • Në 10-vjetorin e vdekjes, çmohet lart filozofia politike e Rugovës

  21 Janar, 2016

  rugova homazheNë 10-vjetorin e vdekjes së presidentit Ibrahim Rugova, në Kosovë të enjten është rikujtuar jeta, vepra dhe filozofia politike e tij.

  Personalitetet më të larta të jetës politike e publike kanë bërë homazhe te varri i presidentit Rugova në Prishtinë, ndërkohë që janë organizuar edhe akademi përkujtimore dhe aktivitete tjera.

  Formula politike e Rugovës, që Kosova të jetë anëtare e ...

 • Treshja Thaçi-Haliti-Syla grabitën milionat e UÇK-së

  21 Janar, 2016

  ibrahim kelmendiIntervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi

  “Peshqit e mëdhenj” të pasluftës duhet të jenë marioneta të shërbimeve të huaja inteligjente

  “Banda e treshes duhet të ketë grabitur rreth 70 % të ndihmave financiare, të grumbulluara për UÇK-në. Secili shtab i zonave do të duhej të dëshmonte sa ndihma ka marrë nga ato mjete. Po të guxonin dhe të bëheshin të ...

 • ASHAK-u, peng i mafiozëve të LDK-së

  20 Janar, 2016

  rexhep qosjaIntervistë me akademikun Rexhep Qosja (2)

  Ligji i ri e dëmton rëndë Akademinë

  “Kosova Sot”: Politika e ka kapur shtetin në çdo cep. Nuk e ka kursyer as Akademinë tonë të kapur. Sipas jush, si mund të depolitizohet ASHAK-u?

  Rexhep Qosja: Kam shpresuar se Ligji i ri, të cilin në prag të Vitit të Ri e miratoi Kuvendi i Kosovës, do të ...

 • Rexhep Qosja është përcaktuar: me opozitën kundër koalicionit PDK-LDK!

  19 Janar, 2016

  Rexhep-QosjaIntervistë me akademikun, shkrimtarin dhe studiuesin e njohur, Rexhep Qosja

  Shkelësit e Kushtetutës të japin dorëheqje, të ballafaqohen me drejtësinë

  Protestat duhet të vazhdojnë deri në vendosjen e demokracisë dhe rrëzimin e Qeverisë antikushtetuese. Koalicioni PDK-LDK po e thellon përçarjen në Kosovë. Kurrë më keq nuk ka qenë situata dhe më i degraduar pushteti. Thaçi është i papërmbajtur për pushtet, Mustafa ...

 • Murat Jashari “godet” rëndë figurat e larta të PDK’së, ka disa pyetje për ta

  19 Janar, 2016

  pdkMurat Jashari: Flitet se ke bashkëpunuar me KGB-në! Po cila dorë tradhtare shkrepi mbi Sali Çekun, Agim Ramadanin …

  Vëllai i Ismet Jasharit – komandant “Kumanovës” nëpërmjet një letre publike ia ka parashtruar kohë më parë figurave qendrore të PDK-së, por edhe disa figurave tani të NISMA-s si dhe të disa politikanëve në Maqedoni, me qëllim të nxitjes së debatit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"