LAJMET NGA KOSOVA

 • Ja si ka vepruar Shërbimi Sekret Serb kundër Kosovës vitet e fundit

  10 Gusht, 2015

  Sherbimi sekret serb BIAShërbimi Sekret Serb (BIA), është përgjegjës për shumë vrasje në Kosovë si dhe për të gjitha shpërthimet që kanë ndodhur në veri të Mitrovicës dhe Kosovës, si dhe për sulme mbi pjesëtarët e KFOR-it dhe EULEX-it. E pohon këtë një burimi konfidencial i portalit tesheshi.com, me kusht të anonimitetit.

  Sipas burimit, të gjitha veprimet e strukturave paralele ...

 • Opozita provon të rrëzojë vendimin e Kuvendit për Specialen

  10 Gusht, 2015

  gjykataPartitë opozitare në Kosovë kanë finalizuar lëndën me të cilën do të provojnë që përmes Gjykatës Kushtetuese të kontestojnë kushtetutshmërinë e vendimit të Kuvendit të Kosovës në lidhje me amendamentin për themelimin e Gjykatës së Posaçme për krime lufte.

  Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe partia Nisma, pritet që të procedojnë lëndën për në kushtetuese të martën.

  Deputetja ...

 • Thaçi: Ka pajtueshmëri që të miratohet Gjykata Speciale

  29 Korrik, 2015

  thaci ksKa përfunduar takimi i deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, ku këta të fundit kanë diskutuar për votimin pro të Gjykatës Speciale.

  Pas takimit, kryetari i PDK-së, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi deklaroi se takimi ka qenë i frytshëm dhe ka pas pajtueshmëri që javën e ardhshme Kuvendi ta ketë para vetes çështjen e Speciales, e ...

 • Stojanoviq: Po Gjykatës Speciale, jo FAK-ut

  29 Korrik, 2015

  Stojanovic“Lista Serbe do ta votojë amendamentin kushtetues që hap rrugë për themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte, por nuk do të votojë për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, në formën që ekzistojnë propozimet tash për tash”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, i cili vjen nga radhët e Listës ...

 • S’ka seancë për Gjykatën Speciale, pa siguruar votat

  28 Korrik, 2015

  kuvendiNë seancën e ditës së enjte, Kuvendi i Kosovës nuk do ta ketë në rend dite çështjen e ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë.

  Këtë e ka konfirmuar kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës edhe pse, ai nuk e ka ...

 • Kosova: Korrupsioni krijon kushtet për trafik njerëzor

  28 Korrik, 2015

  trafikimi 2015Në raportin e Departamentit të Shtetit për trafikun njerëzor për këtë vit, Kosova klasifikohet si edhe një vit më parë, në shkallën e dytë, në një sistem me tre shkallë.

  Kosova, thuhet në raport, është një vend burim dhe destinacion për trafikimin e qenieve njerëzore për shfrytëzim seksual dhe punë të detyruar.

  Shumica e viktimave të trakikut seksual në Kosovë ...

 • Kuvendi s’e shqyrton të enjten Specialen

  27 Korrik, 2015

  kuvendi i ksEnde mbetet e paqartë nëse Qeveria e Kosovës do të riprocedoj këtë javë amendamentet për ndryshime kushtetuese që i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale.

  Kryesia e Kuvendit nuk e ka paraparë një gjë të tillë në seancën e së enjtes.

  Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti tha pas mbledhjes së Kryesisë se ai nuk e dinë nëse ...

 • Në Fondin për Veriun mblidhen 6.7 milionë euro, hise kërkon edhe Mitrovica e jugut

  25 Korrik, 2015

  Nga 38.5 milionë euro që ka premtuar BE-ja për projekte zhvillimore të komunave veriore, deri me tani janë alokuar 8.5 milionë euro në vitin 2014, si dhe 3.5 milionë tani, ndërkohë komunat veriore kërkojnë 17 milionë euro.

  Nëse jo në 38.5 milionëshin e BE-së, Mitrovica në jug kërkon hise në Fondin për Veriun.

  Mitrovicë. BE-ja ka vazhduar me alokimin e mjeteve për komunat veriore të Kosovës nga 38 milionëshi i premtuar, ndërsa edhe Qeveria e Kosovës ...

 • `Integrimi i “Mbrojtjes Civile” largon edhe më tej veriun`

  24 Korrik, 2015

  blokada ureVendimi i Qeverisë së Kosovës për integrimin e pjesëtarëve të të ashtuquajturës “Mbrojtja Civile” në institucionet e Kosovës, nga opozita shihet si veprim që do ta largojë edhe më tej veriun e vendit.

  Janë 483 persona të cilët, sipas vendimit të Qeverisë, do të integrohen në ministri dhe agjenci të ndryshme.

  Përfaqësuesit e opozitës nuk presin që pjesëtarët e ...

 • Engel: Drejtësia nuk vihet në vend me fushata

  24 Korrik, 2015

  eliot engelLigjvënësi amerikan Eliot Engel, i quan shpifje pretendimet se udhëheqësit e Kosovës po luajnë lojë të dyfishtë me Gjykatën e Posaçme.

  Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, tha të mërkurën se drejtësia në Kosovë do të vihet në vend në gjykata, e jo përmes fushatave të shpifjeve. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj një shkrimi të autorit me prejardhje nga hapësirat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"