LAJMET NGA KOSOVA

 • Scholz: Marrëveshja politike me Serbinë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës

  10 Qershor, 2022

  Scholz Kurti 1Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha në Prishtinë se për dialogun Kosovë-Serbi duhet qëndrim konstruktiv dhe një marrëveshje përfundimtare, e cila do të kontribuonte në stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

  Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha në Prishtinë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Sipas tij, ...

 • 144-vjetori i Lidhjes së Prizrenit/ Veliaj takon kreun e Komunës: E rëndësishme të bashkëpunojmë dhe të mësojmë nga njëri-tjetri

  10 Qershor, 2022

  Lidhja e PrizrenitKryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ndodhet sot në Prizren për të marrë pjesë në ceremoninë e përkujtimit të 144-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ku janë mbledhur të gjithë kryetarët e komunave shqipfolëse të rajonit.

   

  Me këtë rast, Veliaj zhvilloi edhe një takim me kryetarin e Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, me të cilin diskutoi mbi ...

 • Scholz: S’ka anëtarësim në BE të Kosovës e Serbisë, pa njohur njëra-tjetrën

  10 Qershor, 2022

  Scholz Kurti voaKancelari gjerman Olaf Scholz, në konferencë për media me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Prishtinë, deklaroi se është i gëzuar që po viziton Kosovën si vendin e parë në Ballkanin perëndimor.

   

  “Fakti se pas një muaji, pas vizitës në maj kur u takuam në Berlin, jam në vizitë në Kosovë, tregon  sa i ngushtë është bashkëpunimi mes ...

 • Osmani: Lidhja e Prizrenit, frymëzim i përhershëm për emancipim kombëtar

  10 Qershor, 2022

  Lidhja e Prizrenit 144 vjetoriPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, në 144 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, ka thënë Lidhja Shqiptare e Prizrenit është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historisë tonë mbarëkombëtare.

   

  “Lidhja Shqiptare e Prizrenit është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historisë tonë mbarëkombëtare. Ky kuvend historik për kombin, nëpërmjet organizmit gjithëkombëtar politik dhe luftarak, ...

 • Scholz në Prishtinë takon vetëm Kurtin

  9 Qershor, 2022

  ScholzVetëm një takim në Kosovë, do ta ketë kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, dhe ai takim do të jetë me kryeministrin Albin Kurti.

   

  Përveç me të dhe vizitës që do t’u bëjë trupave gjermane që shërbejnë në kuadër të KFOR-it, takime të tjera në Prishtinë, deri të enjten, nuk janë parashikuar.

  Kështu kanë deklaruar për RTKlive, në përgjigje me shkrim, Zyra ...

 • Serwer: Kosovës nuk i është dhënë status i barabartë, propozimi për “Ballkanin e Hapur” nuk duhet të merret parasysh

  9 Qershor, 2022

  serwerE vetmja rrethanë kur Kosova duhet ta marrë në konsideratë propozimin për anëtarësim në ‘Ballkanin e Hapur’, është nëse i ofrohet statusi i barabartë me shtetet tjera që marrin pjesë.

   

  Kështu ka deklaruar për Portalin D profesori i Universitetit “John Hopkins” në SHBA, Daniel Serwer.

  Ai ka thënë se, një gjë e tillë nuk i është ofruar Kosovës, dhe se sipas mendimit të ...

 • Ftesë e hapur për Ballkanin e Hapur

  8 Qershor, 2022

  Ballkani i hapurKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski i ka bërë ftesë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Samitin e Ballkanit të Hapur në Ohër të bëhet pjesë e kësaj iniciative.

  Në Ohër zhvilon punimet samiti i vendeve që përkrahin iniciativën Ballkani i Hapur. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili e ka mirëpritur pjesëmarrjen e kryeministrit ...

 • Alt: Scholz t’i bëjë presion Serbisë për njohjen e Kosovës

  8 Qershor, 2022

  Renata AltKancelari gjerman, Olaf Scholz nis të premten një vizitë dyditore në Ballkanin Perëndimor. Kryetarja e komisionit të të drejtave të njeriut në Bundestagun gjerman në intervistë me DW pret mesazhe të qarta ndaj Serbisë.

   

  Deutsche Welle: Zonja Alt Ju kryesoni Komisionin për të Drejtat e Njeriut në Bundestagun Gjerman dhe keni qenë për shumë vite raportuese për Ballkanin Perëndimor në grupin ...

 • Scholz për vizitë në Ballkan

  4 Qershor, 2022

  ScholzKancelari gjerman Olaf Scholz zhvillon javën e ardhshme vizitën e tij të parë në Ballkan. Në Selanik ai do të zhvillojë një takim me krerët e vendeve anëtare të SEECP.

   

  Kancelari gjerman Olaf Scholz do të vizitojë javën e ardhshme (10.06./11.06) Ballkanin. Këtë e bëri të ditur të premten, më 03.06.22 në Berlin, në konferencën rregullt për shtyp, zëvendës-zëdhënësi i qeverisë gjermane, Wolfgang ...

 • Kryeministri i Kosovës refuzon pjesëmarrjen në takimin e radhës të nismës “Ballkani i Hapur”

  2 Qershor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevksi që të dyja vendet të punojnë se bashku për të parandaluar Serbinë që “të promovojë interesin e saj rus dhe kinez në rajon”.

  Ai i bëri këto komente duke u përgjigjur në ftesën e kryeministrit Kovaçevski, për të marrë pjesë në takimin e nismës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"