LAJMET NGA KOSOVA

 • Kuvendi “blen” kohë për Gjykatën Speciale

  29 Maj, 2015

  Kuvendi i KosovesMe shumicë votash, Kuvendi i Kosovës ka shtyrë për kohë të pacaktuar votimin e amandamentit kushtetues për themelimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte.

  Shtyrja e seancës dhe votimit erdhi me kërkesë të shefit të Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci.

  Ai e ka arsyetuar këtë kërkesë me faktin se ende nuk është përkthyer drafti ...

 • Dënohen 11 ish pjesëtarë të UÇK-së

  27 Maj, 2015

  Ata u shpallën fajtorë për krime kundër civilëve shqiptarë gjatë luftës në Kosovë.

  Sulejman SelimiNjë gjykatë në veriun e Mitrovicës, shpalli fajtorë dhe dënoi 11 pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte. Dënimet u shpallën në dy procese të njohura si Drenica 1 dhe Drenica 2.

  Gjykata dënoi me 12 vjet heqje lirie Sami Lushtakun, aktualisht ...

 • Sylejman Selimi dënohet edhe me 8 vjet burg në “Drenica 2″

  27 Maj, 2015

  Sulejman SelimiËshtë shpallur edhe aktgjykimi edhe në rastin “Drenica 2″.

  Në këtë rast Sylejman Selimi është dënuar me 8 vjet burg, Hysni Thaçi me 7, Jahir Demaku dhe Zeqir Demaku me nga 7 vjet burg.

  Ndërkaq Fadil dhe Nexhat Demaku si dhe katër vëllezërit Demaj, Selman, Driton, Bashkim dhe Agim Demaj janë dënuar me nga tri vjet ...

 • LUSHTAKU DËNOHET ME 12 VJET BURG, SELIMI ME 6 VJET BURG

  27 Maj, 2015

  Sami LushtakuKryetari i Skënderajt Sami Lushtaku është dënuar me 12 vjet burg ndërsa ish komandanti i UÇK-së Sylejman Selimi është dënuar me 6 vjet burg.

  Trupi Gjykues i Gjykatës Themelore në Mitrovicë ka arsyetuar vendimin me të cilin ka gjetur fajtor Sami Lushtakun dhe Sylejman Selimin.
  Selimi është dënuar pasi që në Gusht dhe Shtator të vitit 1998 ka rrahur ...

 • Këshilli i Sigurimit debaton mbi Kosovën

  27 Maj, 2015

  thaci dacicKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara zhvilloi sot mbledhjen e radhës për Kosovën. Në takim folën ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi. Në komentet e tyre, vend të veçantë zunë ngjarjet në Kumanovë si dhe çështja e luftës kundër ekstremizmit të dhunshëm:

  Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç ...

 • Këshilli i Sigurimit do mbajë seancën e rregullt për Kosovën

  26 Maj, 2015

  okbKëshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shyqrtojë sot raportin tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki Moon mbi zhvillimet në Kosovë.

  Gjithashtu do të dëgjojë vlerësimet dhe komentet e përfaqësueve të Kosovës, të Serbisë, dhe të vendeve anëtare të cilët do të reflektojnë për raportin si dhe për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe në rajon.

  Një nga ...

 • Autopsia ndriçon mënyrën e vrasjeve në Kumanovë: U vranë pas dorëzimit

  24 Maj, 2015

  Disa nga të vrarët në Kumanovë janë ekzekutuar pasi që janë dorëzuar tek policia maqedonase. Burimet e sigurta të Tribuna Channel brenda Departamentit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë kanë thënë se në trupat e disa nga nëntë të vrarëve në Kumanovë janë gjetur edhe plumba e gëzhoja granatash.

  “Në bazë të gjetjeve vërtetohet se disa nga të vrarët janë ekzekutuar pasi që janë dorëzuar autoriteteve maqedonase. Kjo është vërtetuar në bazë ...

 • Rama: Bashkimi i shqiptarëve nën kulmin e BE-së

  23 Maj, 2015

  prishtina ismail qemaliKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili ka qëndruar të shtunën në Kosovë, me rastin e ceremonisë së vendosjes së shtatores së heroit Ismail Qemali, në Prishtinë, ka folur për bashkim kulturor, ekonomik dhe shpirtëror të shqiptarëve në Bashkimin Evropian.

  Ai ka deklaruar se shqiptarët nuk do të shkelin fjalën që u kanë dhënë amerikanëve dhe evropianëve ...

 • Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para

  22 Maj, 2015

  ardhja-trupave-pajeteProkuroria e Shtetit në Kosovë ka miratuar kërkesën e familjarëve të kosovarëve të vrarë në Kumanovë, që trupave të pajetë t’u kryhet një autopsi e re nga Mjekësia Ligjore kosovare.

  Top Channel ka mësuar se, 3 nga 9 të vrarët janë masakruar deri në shpërfytyrim dhe do të jetë pikërisht autopsia e re, ajo që pritet të japë ...

 • Kthehen në Kosovë trupat e të vrarëve në Kumanovë

  22 Maj, 2015

  Nëntë shtetas të Kosovës janë vrarë gjatë përleshjeve të 9 e 10 majit në Kumanovë të Maqedonisë, që nxitën reagime në shkallë të gjerë. Shkupi reagon ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama.

  fotoNë orët e hershme të së premtes, arritën në Kosovë trupat e nëntë shtetasve të Kosovës të vrarë gjatë një përleshjeje të armatosur më nëntë dhe dhjetë maj në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"