LAJMET NGA KOSOVA

 • Hetime për 45 gjyqtarë e prokurorë

  13 Prill, 2015

  ProkurorZyra e Prokurorit Disiplinor në Kosovë, është duke i hetuar mbi 45 raste të prokurorëve dhe gjyqtarëve, të cilët dyshohen se gjatë punës së tyre në sistemin e drejtësisë kanë vepruar në kundërshtim me ligjin.

  Zyrtarë nga zyra e Prokurorit Disiplinor, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se gjyqtarët dhe prokurorët që po hetohen, dyshohen se kanë bërë ...

 • Kumbarët e haraçit

  9 Prill, 2015

  Haraç, definicion ky që në Kosovë është shndërruar në sinonim të komandantëve matrapazë të luftës, që sot janë pjesë të institucioneve, drejtorë të ndërmarrjeve, pronarë të aseteve të Kosovës.

  Për 16 vjet me radhë plaçkitën, uzurpuan, grabitën e çfarë jo tjetër në emër të luftës. Madje jo pak nga ata janë edhe përfaqësues të diplomacisë së Kosovës, s’prish punë pse ata janë thjesht analfabetë dhe pjesë e strukturave kriminale të institucionalizuara ...

 • “Rusia do ta njohë Kosovën, posa t’i duhet ndonjë favor prej SHBA-ve”

  9 Prill, 2015

  Shtetet e Bashkuara e kanë marrë sërish ‘komandën’ në rajon, vlerëson analisti politik Dushan Janjiq, duke iu referuar mesazheve të muajve të fundit të cilat po i vijnë Serbisë nga qendrat politike dhe financiare botërore.

  Arsyeja për këtë, sipas tij është kriza ekonomike dhe zgjerimi i Rusisë nëpërmjet sektorit të energjisë në Evropë dhe faktin se BE-ja iu kthye vetvetes duke lënë pas dore Ballkanin.

  Janjiq për Tanjug pohoi se ka besim ...

 • Mbi një miliardë euro ekonomi e paligjshme

  9 Prill, 2015

  Luftimi i ekonomisë joformale, i cili në Kosovë ka marrë përmasa të mëdha, sipas ekspertëve të çështjeve ekonomike, nuk do të mund të luftohet nëse nuk ka sundim të rendit dhe ligjit.

  Hulumtimet e bëra nga organizatat financiare ndërkombëtare dhe ato vendore, tregojnë se ekonomia joformale në Kosovë dëmton buxhetin e vendit për rreth një miliardë euro në vit.

  Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, në një prononcim për ...

 • Ministri i Shtetit Roth: “Zgjerimi i BE edhe në interesin tonë.”

  9 Prill, 2015

  Pranimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE sjell avantazhe për të dyja palët, thotë Michael Roth, Ministër i Shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme gjermane, në intervistë për DW.

  DW: Komisioneri i parë i BE-së për Zgjerimin, Günter Verheugen, në 2004 pati mundësinë të pranojë dhjetë vende si anëtarë të rinj, pasardhësit e tij mirëpritën të paktën tre shtete të reja anëtare, komisioneri aktual për Politikën e Fqinjësisë dhe ...

 • TA BRAKTISËSH SHTËPINË

  9 Prill, 2015

  shtepia

  Është mesditë me shi dhe e ftohtë në Bilincë të Gjilanit dhe burrat e 6 familjeve të mbetura janë mbledhur të diskutojnë për një vendim që, pothuajse, shumica e kanë marrë më herët.

  Ata kanë vendosur ta lënë fshatin dhe të ikin jashtë Kosovës. Tregojnë dokumentet e marra që janë leje kalimi nëpër Serbi, shumica me afat të shkurtër.
  Midis ...

 • Në qershor Kosova dorëzon raportin për liberalizimin e vizave

  8 Prill, 2015

  kosova pasaport

  Me 20 prill Këshilli Kombëtar për Integrim Evropian vlerëson progresin në përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave. Sipas vëzhguesve angazhimi i qeverisë në hapat e fundit mund të sjellë një raport pozitiv.

  Në fund të muajit prill, Këshilli Kombëtar për Integrime Evropiane i kryesuar nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, do të mblidhet për të analizuar çështjen e ...

 • Mjekët po e mësojnë gjermanishten për të ikur nga Kosova

  8 Prill, 2015

  Në dhjetor të vitit që shkoi, Fidaim Meholli, ka mbaruar Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Por, doktori i ri, që pas pak muajsh pret të licencohet për të kryer punën prej doktori, nuk ka ndonjë shpresë që shteti, ku ai është shkolluar, do t’i ofrojë një zgjidhje për punësim.

  Ai paralel me studimet ka ndjekur edhe kurse të gjuhës gjermane, të cilat po i vazhdon edhe sot, pas përfundimit ...

 • Daçiq: Edhe nëse e pranojmë Kosovën, nuk hyjmë në BE

  7 Prill, 2015

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se edhe sikur Serbia të njeh pavarësinë e Kosovës, prapë nuk do të pranohet në BE, për shkak se sipas tij, ‘gjithmonë paraqiten kushte të reja’, transmeton zeri.info.

  Në një intervistë dhënë për median serbe “Sputnjiku”, Daçiq ka thënë se Serbia nuk do të pranojë më kushte, për shkak se gjithmonë paraqiten kritere të reja.

  Duke komentuar deklaratën e presidentit serb, Tomislav Nikoliq, ...

 • Polemika në Kuvend për 100 ditëshin e qeverisë

  2 Prill, 2015

  Kuvendi i Kosoves

  Me debate e polemika të shumta, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar për 100 ditët e para të punës së Qeverisë. Debati i thirrur nga opozita, ka nisur me diskutimin e deputeti të Lëvizjes Vetëvendosje,Glauk Konjufca, si nismëtar i kësaj pike të rendit të ditës.

  Ai i ka fajësuar dy partitë e koalicionit, Partinë Demokratike të Kosovës dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"