LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Sërish gaz lotsjellës në parlament

  14 Dhjetor, 2015

  gaz lotsjellesGazi lotsjellës sërish bllokon parlamentin e Kosovës. Deputetët e partive opozitare hodhën gaz lotsjellës vetëm pas sekonda pas fillimit të seancës së parlamentit që pritet të diskutojë miratimin e buxhetit të vitit 2016, bashkë me 27 pika të tjera të rendit të ditës.

  Në hijen e zhvillimeve politike, qeveria ka miratuar buxhetin prej rreth 1.7 miliardë eurosh, duke shprehur ...

 • Shkon në 188 numri i nënshkrimeve nga intelektualët e Shqipërisë, kundër marrëveshjeve

  14 Dhjetor, 2015

  tirane po albinitPO ALBIN KURTIT, JO ZAJEDNICËS!

  Ne qytetarë të  Republikës së Shqipërisë, intelektualë, pedagogë, artistë, profesionistë, studentë, me besimin se vullneti i popullit do të frymojë politikat kombëtare, shprehim sot mbështetjen e plotë për luftën dhe përpjekjet e qytetarëve të Kosovës për forcimin e shtetit në luftë të papajtueshme me çdo shfaqje të autoritarizmit dhe të korruptimit të institucioneve.

  Sot ...

 • Gazi lotsjellës çon në pauzë Kuvendin

  14 Dhjetor, 2015

  lotsjelles ne kuvend ksNë Kuvendin e Kosovës edhe sot është hedhur gaz lotsjellës. Punimet u nërprenë ende pa nisur mirë seanca, gjatë së cilës duhet të shqyrtohen një sërë çështjesh, përfshirë këtu edhe miratimin e Buxhetit për vitin 2016.

  10:46 Kryesia vendos nëse seanca do të vazhdojë pa opozitën

  Pas ndërprerjes së seancës nga hedhja e gazit lotsjellës, me ftesë të ...

 • Gjilan: Mbi 5 mijë qytetarë në manifestim për Republikën

  12 Dhjetor, 2015

  protesta gjilanSot, qytetarët e Gjilanit, nën organizimin e opozitës së bashkuar manifestuan masivisht kundër “Zajednicës” dhe demarkacionit me Malin e Zi.

  Nga Gjilani, Qeverisë së Kosovës iu drejtua edhe njëherë mesazhi që Kosova nuk pranon ndarje etnike, republikë serbe brenda shtetit dhe falje të territoreve.

  Opozita e bashkuar është e vendosur dhe e pandalshme deri në tërheqjen e marrëveshjeve.

  Qeveria Mustafa – ...

 • Nuk ka rehati për Qeverinë, pa u tërhequr marrëveshjet

  11 Dhjetor, 2015
  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! sot kanë goditur me ngjyrë makinën e zëdhënësit të Qeverisë, Arban Abrashit.
  Ky ministër para disa ditësh e ka krahasuar forcën më të madhe opozitare në Kuvendin e Kosovës me terroristët e ISIS.
  Abrashi është një abuzues dhe ofendues, i cili ka etiketuar rëndë opozitën e vendit të tij, duke përdorur fjalë të njëjta me Serbinë. Sipas Abrashit, aktivistët që përdorin ngjyrë e vezë për të protestuar janë ...
 • Marrëveshja për demarkacionin mes rishikimit dhe anulimit

  11 Dhjetor, 2015

  Kosova hartaVetëm anulimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi dhe shkarkimi i komisionit shtetëror do të ishte opsion i pranueshëm, në lidhje me këtë çështje, thonë përfaqësues të opozitës në Kosovë.

  Nga tabori opozitar është hedhur poshtë propozimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, për formimin e një komisioni ndërkombëtar për rivlerësim dhe i ...

 • Paralajmërohet edhe një seancë plot tensione

  10 Dhjetor, 2015

  kuvendi i ksEdhe një seancë me plot tensione e fërkime politike po paralajmërohet për të hënën, kur kryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur mbajtjen e saj.

  Tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma insistojnë se nuk do të lejojnë punën normale të Kuvendit pa plotësimin e kërkesave të tyre.

  Këto kërkesa kanë të bëjnë ...

 • Demokracia skllavopronare

  9 Dhjetor, 2015

  akademia e analfabetaveSot pasdite, në medie elektronike dëgjova dy deklarata që u dhanë me rastin e vizitës së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

  E para ishte deklarata e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës i cili tha, me një gramatikë prej analfabeti, se problemet e Asociacionit të ...

 • VV: Isa Mustafa nuk i do në Prishtinë intelektualët e Tiranës

  9 Dhjetor, 2015

  visar-ymeriKreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, përpjekjen për të “deportuar” tre drejtuesit e VV-së nga Tirana i cilëson të diktuara nga qeveria. “Na kujtohet shumë mirë koha kur Serbia pretendonte se të gjithë shqiptarët në Kosovë janë të ardhur nga Shqipëria. Kështu Serbia legjitimonte projektin e ardhshëm gjenocidal ndaj shqiptarëve për të bërë Kosovën të Serbisë. Ky regjimi i sotëm ...

 • Gjyqësia vazhdon përndjekjen politike ndaj opozitës

  9 Dhjetor, 2015

  GlaukSot, Lëvizja VETËVENDOSJE! organizoi konferencë për media në të cilën folën Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, znj. Aida Dërguti dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar të VETËVENDOSJE!-s, z. Glauk Konjufca.

  Dërguti e hapi konferencën duke deklaruar se “Angazhimi i Qeverisë në shtypjen e zërave kundërshtues karshi marrëveshjeve të dëmshme për Republikën ka këtë bilanc:  hyrja e dhunshme dhe bastisjet e shtëpive ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"