LAJMET NGA KOSOVA

 • Vuçiç: Çështja Bytyçi do të zgjidhet shpejt

  5 Qershor, 2015

  vucicKryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha se çështja e vrasjes së vëllezërve Bytyçi në vitin 1999 do të zgjidhet së shpejti. Ai i bëri komentet përpara një audience në Institutin Johns Hopkins, ku foli edhe për marrëdhëniet me Kosovën dhe çështje të tjera.

  Kryeministri serb Vuçiç tha se vrasja e tre vëllezërve me shtetësi amerikane që kishin luftuar për UÇK-në, ...

 • I dërguari amerikan kundër ISIS-it në Kosovë

  4 Qershor, 2015

  Gjenerali John Allen, i dërguar i posaçëm amerikan për koalicionin kundër ISIS-it po qëndron në Kosovë në kuadër të një turneu në rajon

  Gjenerali JohnI dërguari i posaçëm presidencial i Shteteve të Bashkuara për Koalicionin Global në luftën kundër Shtetit Islamik, gjenerali John Allen, po qëndron në Kosovë në kuadër të një rrugëtimi edhe në disa shtete të tjera të ...

 • Serbi: Rasti Bytyçi – “fakte të reja”, apo lojë politike?

  3 Qershor, 2015

  Zyrtarët serbë flasin për “dëshmi të reja” lidhur me vrasjen e tre shtetasve amerikan me prejardhje shqiptare në vitin 1999. Veprimtarët humanitar druajnë se kjo është lojë në funksion të vizitës së kryeministrit serb në SHBA.

  Familja BytyciMinistri serb i punëve të brendshme Nebojsha Stefanoviç, tha se është shënuar përparim në procesin e ndriçimit të vrasjes së tre shtetasve amerikan ...

 • Pavel: Koha që Rumania ta njohë pavarësinë e Kosovës

  2 Qershor, 2015

  flamujt BERumunia duhet mbajë qëndrim të njëjtë me BE-në kur është fjala për Kosovën ka thënë Emilian Pavel, Kryetari i grupit “Miqtë e Serbisë” në Parlamentin Evropian.

  Ka ardhur koha që Rumunia ta pranojë pavarësinë e Kosovës, njëkohësisht t’i përgjigjet kërkesës së shteteve tjera anëtare të Bashkimit Evropian për njohjen e Kosovës shtet të pavarur, ka thënë Emilian Pavel deputeti ...

 • Lojë politike e Vuçiqit me rastin e vëllezërve Bytyçi (?)

  1 Qershor, 2015

  VucicEdhe 16 vjet pas vrasjes në Serbi të tre vëllezërve Agron, Yll dhe Mehmet Bytyçi, shtetas amerikanë me origjinë nga Kosova, përgjegjësit për vrasjen e tyre nuk janë vënë para drejtësisë.

  Trupat e tyre të pajetë janë gjetur në vitin 2001, në varrezën masive në Petrovo Sello, në Serbi.

  Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka kërkuar nga Veran Matiq, shefi i ...

 • Gjykata Speciale nuk votohet pa projektligjin e hartuar në Bruksel

  1 Qershor, 2015

  flamujt EUKuvendi i Kosovës nuk do t’i shqyrtojë as këtë javë amandamentet kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte.

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk e ka sjellë ende në Kuvend projektligjin për Gjykatën Speciale, i cili sipas koalicionit qeverisës do të duhej të miratohej të njëjtën ditë me amandamentet ...

 • Kuvendi “blen” kohë për Gjykatën Speciale

  29 Maj, 2015

  Kuvendi i KosovesMe shumicë votash, Kuvendi i Kosovës ka shtyrë për kohë të pacaktuar votimin e amandamentit kushtetues për themelimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte.

  Shtyrja e seancës dhe votimit erdhi me kërkesë të shefit të Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci.

  Ai e ka arsyetuar këtë kërkesë me faktin se ende nuk është përkthyer drafti ...

 • Dënohen 11 ish pjesëtarë të UÇK-së

  27 Maj, 2015

  Ata u shpallën fajtorë për krime kundër civilëve shqiptarë gjatë luftës në Kosovë.

  Sulejman SelimiNjë gjykatë në veriun e Mitrovicës, shpalli fajtorë dhe dënoi 11 pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte. Dënimet u shpallën në dy procese të njohura si Drenica 1 dhe Drenica 2.

  Gjykata dënoi me 12 vjet heqje lirie Sami Lushtakun, aktualisht ...

 • Sylejman Selimi dënohet edhe me 8 vjet burg në “Drenica 2″

  27 Maj, 2015

  Sulejman SelimiËshtë shpallur edhe aktgjykimi edhe në rastin “Drenica 2″.

  Në këtë rast Sylejman Selimi është dënuar me 8 vjet burg, Hysni Thaçi me 7, Jahir Demaku dhe Zeqir Demaku me nga 7 vjet burg.

  Ndërkaq Fadil dhe Nexhat Demaku si dhe katër vëllezërit Demaj, Selman, Driton, Bashkim dhe Agim Demaj janë dënuar me nga tri vjet ...

 • LUSHTAKU DËNOHET ME 12 VJET BURG, SELIMI ME 6 VJET BURG

  27 Maj, 2015

  Sami LushtakuKryetari i Skënderajt Sami Lushtaku është dënuar me 12 vjet burg ndërsa ish komandanti i UÇK-së Sylejman Selimi është dënuar me 6 vjet burg.

  Trupi Gjykues i Gjykatës Themelore në Mitrovicë ka arsyetuar vendimin me të cilin ka gjetur fajtor Sami Lushtakun dhe Sylejman Selimin.
  Selimi është dënuar pasi që në Gusht dhe Shtator të vitit 1998 ka rrahur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"