LAJMET NGA KOSOVA

 • Pritja prej heroi për një të dënuar për krime lufte

  4 Dhjetor, 2015

  gjenerali llazareviqPasi ka vuajtur dy të tretat e dënimit prej 14 vjetësh për krime lufte kundër shqiptarëve të Kosovës, i dënuari nga Tribunali Ndërkombëtar i Hagës, ish gjenerali Vlladimir Llazareviq, është pritur në qytetin e Nishit në Serbi, me ceremoni shtetërore.

  Para të tubuarve ai ka thënë se ai është dënuar “pa asnjë provë materiale”.

  “Jam dënuar vetëm se gjoja ...

 • Vetëvendosje: Qeveria keqpërdor përkrahjen amerikane

  3 Dhjetor, 2015

  KerryLëvizja Vetëvendosje, partia më e madhe opozitare në Kosovë, e cilësoi shumë të rëndësishme vizitën e sekretarit amerikan të shtetit, John Kerry, ndërsa kritikoi qeverinë për siç thuhet, keqpërdorim të mbështetjes amerikane.

  Në një komunikatë të kësaj lëvizjeje thuhet se vizita e sekretarit Kerry, “ishte vizitë e një zyrtari të nderuar të një vendi aleat për Kosovën, dhe si e ...

 • Vlerësimet e VETËVENDOSJE!-s mbi vizitën e John Kerry-t në Kosovë

  2 Dhjetor, 2015

  vetevendosjeVizita e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, John Kerry, ishte vizitë e një zyrtari të nderuar të një vendi aleat për Kosovën, dhe si e tillë respektohet nga spektri politik e qytetar në Kosovë. Orientimi gjeopolitik i Kosovës, në këtë botë e cila funksionon në logjikën e kampeve, është i përcaktuar qartë dhe nuk ka alternativa të tjera.

  Një aleancë ...

 • Ymeri: Të anulohen marrëveshjet, s’ka zgjidhje të ndërmjetme

  2 Dhjetor, 2015

  Visar Ymeri“Nuk ka zgjidhje të ndërmjetme, përveç anulimit të marrëveshjeve për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe demarkacionit me Malin e Zi, për ta kthyer normalitetin në institucione”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Visar Ymeri, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje.

  Radio Evropa e Lirë Opozita nuk po heq dore nga hedhja e gazit lotsjellës në Kuvendin e ...

 • Kerry: Dhuna është e papranueshme – debati në parlament

  2 Dhjetor, 2015

  Kerry GargameliSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha të mërkurën në Prishtinë Shtetet e Bashkuara nuk do të mbështesnin asnjë marrëveshje që do të dëmtonte sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës

  Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, tha të mërkurën në Prishtinë se parlamenti duhet të jetë vend i debateve e jo i gazit lotsjellës dhe dhunës, ndërsa nënvizoi se Shtetet e ...

 • Kerry si ndërmjetësues i dyfishtë

  1 Dhjetor, 2015

  Albin-KurtiS’do mend që pasnesër Vuçiq e Daçiq do t’i bëjnë kërkesa John Kerry-t për Serbinë në kurriz të Kosovës. S’do mend edhe që Mustafa e Thaçi nesër do t’i bëjnë kërkesa Kerry-t për pushtetin e tyre kundër opozitës. Në fund, Kerry me ekipin e tij do ta nxjerrë një mesatare të qëndrimit të tij në Beograd dhe në Prishtinë. ...

 • Mustafa: S’kemi nevojë për mësim nga Shqipëria

  1 Dhjetor, 2015

  mustafa-isa

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka uruar që Shqipëria të mos kalojë asnjëherë nëpër atë që është duke kaluar për momentin Kosova.

  “Uroj që në Shqipëri të mos ketë gaz lotsjellës”, ka thënë Mustafa, në mbledhjen e sotme të Qeverisë, njofton Klan Kosova.

  Sipas tij, Qeveria me të cilën udhëheq nuk ka nevojë për mësime nga Shqipëria.

  Këto komente të shefit të ...

 • Lunacek: Me pamjet e dhunës rrezikohet liberalizimi i vizave

  1 Dhjetor, 2015

  ulrike-lunacekLunacek porosit të dy palët që të gjejnë mënyra për t’u ulur në tavolinë dhe për t’i zgjedhur mospajtimet me anë të dialogut.

  Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunacek, në intervistën për KosovaPress-in ka shprehur qëndrimet e saj për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, si pasojë e acarimit të situatës mes Qeverisë dhe opozitës mbi ...

 • Ambasadorëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të Mbretërisë së Bashkuar, të Francës dhe të Italisë në Kosovë

  1 Dhjetor, 2015

  Rexhep-QosjaAmbasadorëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të Mbretërisë së Bashkuar, të Francës dhe të Italisë në Kosovë

  Zotërinj të nderuar!

  Në vlerësimin për protestën e tri partive opozitare – të Vetëvendosjes, të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe të Nismës, më 28 nëntor 2015, Ju shprehët gëzimin pse ajo protestë ishte paqësore.

  Por, njëkohësisht Ju shprehët gëzimin edhe për, si thatë, ...

 • Kuvendi nis punimet në sallën kryesore, pa opozitën

  30 Nentor, 2015

  kuvenid i ksLigjvënësit e pozitës janë rikthyer në sallën kryesore të Kuvendit të Kosovës, ku ka nisur seanca e rregullt plenare pa praninë e opozitës.

  Pak minuta kanë qëndruar deputetët e PDK-së në sallën alternative, por me pas deputetet janë kthyer në sallën kryesore.

  Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka hapur vazhdimin e seancës së sotme parlamentare. Nga kjo senacë janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"