LAJMET NGA KOSOVA

 • Kësaj Qeverie po i vjen fundi

  5 Janar, 2016
  albin kurtiIsh-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Qeveria e drejtuar nga Isa Mustafa ka dy rrugë: dorëheqjen ose rrëzimin.
  Në këtë intervistë për “Epokën e re”, Kurti ka thënë se kjo Qeveri kuislinge e ka më mirë të dorëhiqet sesa të rrëzohet. Ai ka treguar ...
 • Deklaratë Zyrtare nga Stupcat

  4 Janar, 2016

  stupcaAudiencë e dashur, popull i ynë

  Është fat dhe nderë Historik të jetosh në kohën që e jetojmë ne, kohën kur u kurorëzua përpjekja e shumë gjeneratave, prindërve, gjyshërve e stërgjyshërve tanë, LIRIA.

  Mundësi për të frymuar, punuar, kontribuar e për të ndërtuar shtet, shtëpi, adresë, ardhmëri për fëmijët tanë për një të nesërme të ndritur .

  Si çdo njeri që e ...

 • Oficeri i UÇK-së: Mirë e kanë Stupcat

  4 Janar, 2016

  https://www.youtube.com/watch?v=CEU1Tzw2MFg

  Komandanti Hafir Hoxha, kishte hequr dorë nga statusi i veteranit, pikërisht për shkak të parregullsive të shumta që ishin bërë gjatë procedurave të njohjes së statusit.

  STUPCAT mirë e kan , ja pse

  1. Këtë çka e tregojnë nuk e kanë shpikur vet por e kanë dëgjua nga populli dhe nga ish luftëtarët dhe pjesëtarët e UÇK-së.

  2. Shumica e milionerëve të sotëm në Kosovë janë ata që e kanë menagjue fondin ...

 • Debat: Skeçi me UÇK-në, propagandë apo realitet

  4 Janar, 2016

  Stupcat-uckMënyra se si është portretizuar UÇK-ja në një skeç humoristik të prezantuar nga aktorët kosovar Stupcat ka nxitur reagime të shumta pro et contra, njofton agjencia e lajmeve INA.

  Sekretari i përgjithshëm i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku, thotë se, humori nuk guxon  të shpif dhe të tallet me vlerat e kombit shqiptar.

  “Vlerën e UÇK-së janë munduar ta humbin që ...

 • Dogana: Serbia vazhdon të jetë importuesi më i madh në Kosovë

  4 Janar, 2016

  dogana-e ksSerbia sikur në shumë sektor të tjerë solli probleme të shumta edhe në ekonomi, por mbeti importuesi kryesor i mallrave në Kosovës që nga pas lufta e deri në 2015. Ndër sfidat e kryesore për Doganën e Kosovës mbetet siguria në kufi, sidomos pas sulmeve në Paris, luftimi i kontrabandës, evazionit fiskal, si dhe mbledhja e të ...

 • ‘Asociacioni në pajtim me Kushtetutën, Zgjedhje në 2018′

  3 Janar, 2016

  Greg DelawieAsociacioni i Komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

  Kështu e ka kuptuar interpretimin ligjor të Gjykatës për Asociacionin i pari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

  Ambasadori Delawie sqaron se Gjykata i ka dhënë Qeverisë udhëzime specifike se si mund të hartohet statuti i Asociacionit, në mënyrë që i ...

 • VV: Më 9 janar nisim protestat; Ymeri: Largojmë me çdo mjet qeverinë

  3 Janar, 2016

  Visar Ymeri VVViti 2016 nis me protesta nga ana e opozitës në Kosovë, kësaj here edhe me kërkesën për dorëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa, si dhe zëvendësit të tij Hashim Thaçi.

  Në një intervistë për Top Channel, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka arsyetuar veprimet e opozitës brenda Kuvendit të Kosovës, të cilat – ...

 • Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq: Do të bëjmë gjithçka që Kosova të mos anëtarësohet në OKB

  3 Janar, 2016

  Ivica-DaçiqMinistri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se qeveria serbe do të bëjë gjithçka është e mundur që Kosova të mos bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

  “Aty na pret një luftë e fuqishme, pasi që Kosova do të dëshirojë të bëhet anëtare e organizatave ndërkombëtare”, ka thënë Daçiq për televizionin serb “Pink”.

  Sipas tij, Serbia nuk ...

 • Marrëveshjet, Kosova ende larg integrimit; Serbia vjel përfitimet e BE-së

  3 Janar, 2016

  Vucic mustafaSa më shumë bëhen deklarata për afrimin e Kosovës me Bashkimin Europian dhe vlerat e shoqërisë europiane, aq më e largët duket kjo në këndvështrimin e ekspertëve, kur vlerësohet angazhimi i autoriteteve kosovare në këtë drejtim, por edhe konsiderata e BE-së për Kosovën.

  Viti 2015 nuk i takon vetëm pamjeve me gaz lotsjellës dhe ...

 • Mustafa: Nuk ka dialog pa liberalizimin e vizave

  3 Janar, 2016

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa për DW mbi: azilkërkuesit, mosliberalizimin e vizave, gjendjen e rëndë ekonomike, protestat dhe gazin lotësjellës, dialogun me Serbinë…

   

  isa mustafaDeutsche Welle: Zoti Kryeministër, Ju këto ditë keni deklaruar se nuk do të udhëtoni jashtë vendit pa liberalizimin e vizave. Çfarë nënkupton konkretisht kjo deklaratë, pasi Ju si kryeministër keni dhe detyrimet tuaja ndërkombëtare?

  Isa Mustafa: ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"