LAJMET NGA KOSOVA

 • DASH: Kufiri me Malin e zi – në pajtim me Kushtetutën e Kosovës

  21 Dhjetor, 2015

  Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se kufiri i Kosovës me Malin e Zi i përshkruar që nga viti 2008 kur Kosova shpalli pavarësinë, përputhet me kufirin e propozuar në vitin 2015.

  DASHDepartamenti Amerikan i Shtetit thekson se vija kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, e përcaktuar nga Komisioni Shtetëror i Kosovës për shënimin e kufirit është në pajtim me ...

 • Mbajtja në burg e deputetëve, do të ketë kosto të madhe për qeverinë

  18 Dhjetor, 2015

  Albin KurtiGjykata Themelore e Prishtinës, me një trupë gjykuese të udhëhequr nga gjyqtari Beqir Kalludra ka vendosur që të zgjasë edhe për dy muaj mbajtjen në paraburgim të deputetëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! që janë Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli. Po ashtu, është vazhduar edhe për dy muaj arresti i shtëpisë për deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e ...

 • Kongresmeni Dana Rohabacher: Kosova ka fituar zero nga marrëveshja

  18 Dhjetor, 2015

  Kongresmeni Dana RohrbacherMe marrëveshjen me Serbinë, Kosova ka hequr dorë nga pjesa veriore e saj, thotë kongresmeni republikan, Dana Rohrabacher. Sipas tij, marrëveshja nuk sjell paqe afatgjate në rajon. Në favor të kësaj do të ishte rregullimi i kufijve, thotë Rohrabacher për Radion Europa e Lirë.

  Zoti Rohrabacher, si e vlerësoni marrëveshjen e fundit midis kryeministrave të Kosovës dhe të ...

 • Shqetësime për krizën politike dhe për liberalizimin e vizave

  18 Dhjetor, 2015

  Atifete kuvendKosova është futur në një krizë të paparë politike e morale ka thënë presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga në adresimin e saj vjetor para Kuvendit.

  Fjalimi i presidentes para Kuvendit, besohet të jetë i fundit, pasi që ajo ndodhet në përmbyllje të mandatit. Ky fjalim është bojkotuar nga tri partitë opozitare.

  Jahjaga ka ftuar qeverinë dhe opozitën që me ...

 • Opozita nuk do ta kundërshtojë me gaz fjalimin e presidentes

  17 Dhjetor, 2015

  presidentja ne kuvendKuvendi i Kosovës për sot ka paraparë vazhdimin e seancës së kaluar.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të mbajë sot fjalimin vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

  Opozita ka paralajmëruar që do ta kundërshtojë fjalimin e presidentes, mirëpo jo me format klasike siç i kemi parë deri më tani në Kuvend.

  Të paktën kështu ka deklaruar zyrtari për ...

 • Kosovë: Akuzë ndaj katër deputetëve të opozitës

  17 Dhjetor, 2015

  kuvendi i ksProkuroria Themelore në Prishtinë, ngriti të mërkurën aktakuzë, kundër katër deputetëve të parlamentit të Kosovës nën dyshimet për vepra penale “përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” dhe “pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare”.

  Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli, nga lëvizja Vetëvendosje dhe Donika Kadaj Bujupi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës  akuzohen ...

 • Pejë, mijëra qytetarë në manifestim

  16 Dhjetor, 2015

  PejaQytetarët e Pejës në mënyrë masive kanë manifestuar për Republikën në manifestimin e organizuar nga Opozita e Bashkuar. Ata kanë dëshmuar se nuk do të lejojnë që Kosovës t’i hiqen mbi 8000 hektarë tokë.

  Në sheshin kryesor të qytetit. mijëra qytetarë të mbledhur, disa me pankarta e disa me thirrje të ndryshme kanë shprehur vullnetin që flet kundër faljes së ...

 • Zhgënjim dhe pritje për liberalizimin e vizave

  16 Dhjetor, 2015

  Në Kosovë autoritetet shpresojnë që KE të dalë javën e ardhshme me vlerësim pozitiv për përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave. Megjithatë shprehen të zhgënjyer me vonesat

  PrishtinaAutoritetet në Kosovë, megjithatë, shpresojnë që në ditët në vazhdim të marrin vlerësim pozitiv për përmbushjen e kritereve për liberalizimin e regjimit të vizave.

  Këshilli i Bashkimit Evropian, në përfundimet e pakos së ...

 • Të tërhiqen marrëveshjet dhe të lirohen të burgosurit politik

  15 Dhjetor, 2015

  Shqipe dhe Driton LVLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për media lidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

  “Dje në Kuvendin e Kosovës ka qenë një mbledhje e paligjshme e strukturave të PDK-së, LDK-së dhe Listës Srpska. Ishte një uzurpim i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga Qeveria e Kosovës. Arrestimet që kanë vazhduar dje, të deputetëve ...

 • Opozitës ia burgosin edhe pesë deputetë

  15 Dhjetor, 2015

  burgosjaPolicia e Kosovës po përdoret verbërisht si vegël e qeverisë.

  Arrestimi i pesë deputetëve të tjerë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në dalje të Kuvendit, në mbrëmjen e datës 14 dhjetor 2015, është skandali i fundit që ndodh me pseudo-demokracinë e Veselit, Mustafës dhe Thaçit.

  Të arrestuar ishin Nënkryetarja e Kuvendit Aida Dërguti, Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes, Glauk Konjufca, si dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"