LAJMET NGA KOSOVA

 • Përleshje dhe të plagosur gjatë një operacioni të policisë në veriun e Kosovës

  14 Tetor, 2021

  MitrovicaDhjetë pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe një pjesëtar i komunitetit serb janë plagosur të mërkurën gjatë një përplasjeje mes policisë dhe grupeve të protestuesve serbë në veriun e Kosovës, që kundërshtuan një operacion në shkallë të gjerë të policisë për sekuestrimin e mallrave të kontrabanduara në disa qytete.

  Policia tha se operacioni është zhvilluar në rajonin e Prishtinës, Pejës ...

 • Kthehet dhuna në veri – NATO për REL: Aksioni në veri, veprim për vendosjen e ligjit

  13 Tetor, 2021

  Përmbledhje e zhvillimeve të 13 tetorit në veri të Kosovës

  Aleanca veri-atlantike, NATO, e sheh operacionin e Policisë së Kosovës më 13 tetor kundër kontrabandimit të mallrave si, “veprim për vendosjen e ligjit” dhe thotë se misioni i KFOR-it në Kosovë është në komunikim me autoritetet relevante.
  Një zyrtar i NATO- ka thënë se “Policia e Kosovës ...

 • Kosovë: Tensione në Veri pas kontrolleve kundër kontrabandës

  13 Tetor, 2021

  MitrovicaPolicia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turma të banorëve lokalë, të cilët po kundërshtojnë një aksion të policisë antikontrabandë.

   

  Të paktën 6 persona morën lëndime në veri të Mitrovicës gjatë kundërshtimit që po i bëhet nga banorët lokalë një aksioni të policisë dhe doganës së Kosovës kundër kontrabandës me mallra. Lëndimin e 6 personave e konfirmoi drejtori i Qendrës ...

 • Gjashtë persona kërkojnë ndihmë mjekësore pas kundërshtimit të aksionit policor

  13 Tetor, 2021

  Të mërkurën, më 13 tetor qytetarët në veri të Kosovës po kundërshtojnë një aksion të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave.

  Sipas drejtorit të Qendrës Shëndetësore në Mitrovicë të Veriut, Zllatan Ellek gjashtë persona kanë kërkuar ndihmë mjekësore pasi kanë kundërshtuar aksionin policor.

  Ai nuk specifikoi për çfarë lëndimesh bëhet fjalë sepse sipas tij, “pacientët janë në fazën e diagnostikimit”.

  “Lëndimet janë shkaktuar nga bombat zhurmuese, ...

 • Serwer: Vuçiqi synon veriun e Kosovës, është ulur përballë Rusisë dhe Kinës

  13 Tetor, 2021

  SerwerProfesori i Universitetit John Hopkins, Daniel Serwer vlerësoi se pajtimi i Kovës me Serbinë duhet të ndodhë mes dy vendeve sovrane.

  Ai tha për N1 se kreu i Serbisë po synon veriun e Kosovës, duke thënë se ai mund të merret vetëm me menaxhimin e popullatës serbe atje, transmeton Gazeta Express.

  “Kosova është sovrane dhe e pavarur dhe unë nuk mendoj ...

 • Vjosa Osmani: Serbia minon pozitën ndërkombëtare të Kosovës

  12 Tetor, 2021

  VjosaNë Beograd u mbajt samiti dyditor me rastin e 60-vjetorit të konferencës së parë të Lëvizjes së të Painkuadruarve. Për Kosovën një samit i tillë në Serbi është përpjekje e Serbisë që ta minojë shtetin e Kosovës.

   

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani reagoi ndaj Beogradit zyrtar, pasi në Serbi u zhvillua Samiti i Vendeve të Painkuadruara. Serbia në këtë organizatë ...

 • Diasporat shqiptare, boshnjake dhe malazeze në SHBA, shqetësim për veprimet e Serbisë

  12 Tetor, 2021

  Ushtarë polakë, pjesë e KFOR-it, patrullojnë pranë pikë-kalimit të Jarinjës, në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë më 2 tetor 2021. (Foto: AP)Përfaqësues të diasporave shqiptare, boshnjake dhe malazeze në Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar një letër përfaqësuesve të Kongresit amerikan dhe administratës së presidentit Biden ku shprehin shqetësimin për veprimet e Serbisë dhe bëjnë thirrje për angazhim më të madh të Shteteve ...

 • Arrestimi i pesë personave për terrorizëm, policia konfiskon arsenal armësh

  11 Tetor, 2021

  antitankMe urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK), sot, Policia e Kosovës, përkatësisht, Drejtoria Kundër Terrorizmit pas hetimeve disa mujore, pas informacioneve dhe hetimeve shtesë kanë kryer kontrolle në disa lokacione të ndryshme, operacion ky i cili ka rezultuar me “sekuestrimin e një sasie të konsiderueshme të armatimit, përfshirë armë automatike të llojeve të ndryshme, municion, granata ...

 • Deputetët shqiptarë dhe kriza qeveritare në Mal të Zi

  11 Tetor, 2021

  Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Mal të Zi e cilësojnë si joserioze ftesën e kryeministrit malazez për bisedime dhe mundësisht për hyrjen e tyre në qeveri.

  Deputeti dhe ish-nënkryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Genci Nimanbegu vlerëson se ftesat e fundit, janë shtuar si pasojë e krizës qeveritare në Mal të Zi.

  Kryeministri na ka ftuar publikisht që të jemi pjesë e qeverisjes, por ajo ...

 • Vuçiq falënderon Palestinën se nuk po e njeh Kosovën

  10 Tetor, 2021

  Ministri Al-MalikiPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka falënderuar Palestinën se nuk po e njeh Kosovën.

  Vuçiq këtë falënderim e ka bërë gjatë takimit që ka pasur sot me ministrin e Jashtëm të Palestinës, Riyad al-Maliki.

  “Vuçiq e falënderoi Palestinën për mbështetje ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë dhe qëndrimin parimor mbi mosnjohjen e pavarësisë së shpallur në mënyrë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"