LAJMET NGA KOSOVA

 • Kushtet e Gjermanisë për punëtorët nga Ballkani

  30 Nentor, 2015

  Shqiptarët nuk kanë shanse për azil politik, por Gjermania do të hapë rrugën për ardhjen legale të fuqisë punëtore nga vendet Ballkanit, thotë Anette Kramme, në bisedë me Deutsche Wellen.

  Migracioni dhe refugjatët janë aktualisht ndër temat më të rëndësishme në Gjermani. Deri në tetor të vitit 201 janë paraqitur mbi 130.000 kërkesa për azil nga shtetasit e vendeve të Balkanit Perëndimor. Ndër ta janë rreth 35.000 nga Kosova ...

 • Kundër nënshtrimit qeveritar ndaj Serbisë

  29 Nentor, 2015

  albiniNë Kuvendin e Serbisë, përveç dy deputetëve shqiptarë atje, nuk kishte asnjë deputet që ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Po ashtu, asnjë ministër a zëvendës-ministër në Qeverinë e Serbisë nuk ishte për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Në anën tjetër, në Kuvendin e Kosovës shumica e deputetëve, për shkak të koalicionit PDK-LDK-Srpska, janë për ‘Zajednicën’ e Serbisë ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • Liderët e opozitës: Nesër gjithçka do të shkojë mirë

  27 Nentor, 2015

  lideret opozitarKa përfunduar takimi i tre liderëve opozitarë që është mbajtur në selinë e Nismës në lagjen Pejton.

  Kryetari i Nismës Fatmir Limaj tha se ky takim ka qenë në vazhdën e takimeve, dhe se në të është diskutuar për aktivitetet e opozitës në teren.

  Limaj i ka bërë apel zyrtarëve të Qeverisë që të sillen si burrështetas.

  Ndërsa kryetari i Lëvizjes ...

 • Opozita: Shfuqizim marrëveshjesh, zgjedhje ose referendum

  27 Nentor, 2015

  opozitaPërfaqësues të partive politike opozitare në Kosovë, konsiderojnë se Qeveria e Kosovës, ka disa mundësi për të dalur nga kriza politike në të cilën ndodhet.

  Ata thonë se janë tri alternativa për të dalur nga kjo situatë.

  E para mundësi sipas tyre, është tërheqja e marrëveshjeve , ...

 • Opozita nis manifestimin e 28 nëntorit tri ditë më herët

  25 Nentor, 2015

  per republikenManifestimit për 28 nëntor i paralajmëruar nga tri subjektet opozitare, i ka paraprirë sot një aksion i vogël i po këtyre subjekteve.

  Të rinj nga Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë vendosur sot para objektit të Qeverisë së Kosovës shkronja të mëdha ku shkruan “Për Republikën”.

  Bashkë me ta kishte dalë ...

 • Kosovë, 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe policisë serbe

  25 Nentor, 2015

  luftetaret e pare uck nentor 1997Sot, bëhen 18 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UCK-së dhe Policisë serbe.

  Më 25 nëntor 1997 forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të drejtuara nga komandanti legjendar, Adem Jashari, sulmuan forcat e policisë serbe në Vojnik, të cilat u tërhoqën, duke lënë të plagosur.

  Të nesërmen një ekspeditë ndëshkimore me 10 automobila e mjete ...

 • Lugina proteston për librin në gjuhen shqipe

  25 Nentor, 2015

  protesta presheveProtestat për librin shqip në Luginën e Preshevës, të cilat filluar në Preshevë, do të vazhdojnë edhe në Bujanoc.
  Ky është njoftimi që ka dhënë Këshilli studentor i Luginës së Preshevës.

  Marshi paqësor i studentëve dhe nxënësve të Luginës së Preshevës në Bujanoc, do të mbahet sot me motot “Dua Abetaren time” dhe “Duam librin shqip”.

  Marshi protestues do të ...

 • Barazia para sprejit lotsjellës

  24 Nentor, 2015

  Albin KurtiGazi lotsjellës i cili plaste në një sallë me rreth 150 njerëz ikte për më pak se gjysmë ore, ndërsa instalimi i ‘Zajednicës’ do t’iu mbetet dy milionë njerëzve për dekada të tëra. Më mirë ta bllokojmë përkohësisht Kuvendin me gaz lotsjellës sesa të na bllokohet përjetësisht Republika me ‘Zajednicën’ e Serbisë.

  Duke iu falenderuar opozitës së bashkuar, gazi ...

 • Opozita e bashkuar i dorëzoi Presidentes peticionin e 205.254 qytetarëve

  24 Nentor, 2015

  Opozitës së Bashkuar drejtuesit e grupeve parlamentare, deputetët Glauk Konjufca, Pal Lekaj e Valdete Bajrami i dorëzuan Presidentes së Republikës së Kosovës Peticionin kundër Marrëveshjeve të nënshkruara me 25 dhe 26 gusht nga Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi. Ky peticion iu dorëzua Presidente së Republikë në cilësinë e kryetares së shtetit që sipas kushtetutës garanton unitetin, funksionimin kushtetues dhe drejton politikën e jashtme të Kosovës.

  Ky peticion u fillua nga subjektet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"