LAJMET NGA KOSOVA

 • Parlamenti Evropian: Përparimi i Serbisë drejt BE-së të kushtëzohet me sanksionet ndaj Rusisë

  24 Nentor, 2022

  Nga një sesion i mëhershëm i Parlamentit EvropianParlamenti Evropian miratoi Rezolutën për strategjinë e re të zgjerimit të Bashkimit Evropian, në të cilën kërkon që përparimi i Serbisë në negociata dhe qasja në fondet e bllokut, të kushtëzohen me harmonizimin e politikës së jashtme me Brukselin, përkatësisht vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj në ...

 • Borrell: Kosova dhe Serbia pajtohen për targat e makinave

  24 Nentor, 2022

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje lidhur me targat në bisedimet ndërmjet kryenegociatorëve të të dy vendeve.

   

  “Me kënaqësi ju njoftoj se kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së, kanë rënë dakord për masat, për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm dhe për t’u përqendruar plotësisht ...

 • Vuçiq: Rekomandimet e PE-së thonë se duhet ta njohim Kosovën

  24 Nentor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se të mërkurën janë miratuar rekomandimet e Parlamentit Evropian, në të cilat i janë vendosur kushte Serbisë për të përparuar në rrugën evropiane dhe po ashtu për fonde të BE-së.

   

  Kushti është që Serbia t’i vendosë sanksione Rusisë. Por, Vuçiq thotë se në rekomandimet e Parlamentit Evropian thuhet se duhet njohur pavarësia e ...

 • Nis takimi Bislimi-Petkoviq, Lajçak shpreson në marrëveshje

  23 Nentor, 2022

  Bislimi-PetkoviqPërfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka njoftuar për fillimin e takimit në Bruksel, ndërmjet kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq. Në një postimi në Twitter, Lajçak tha se ky takim është vazhdimësi i atij të nivelit të lartë mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb Vuçiq dhe se shpreson që do ...

 • Gjermania apel Kosovës dhe Serbisë të arrihet zgjidhje për targat

  23 Nentor, 2022

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen HebestreitZëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit bën thirrje që grindja për targat të mos e pengojë dialogun e normalizimit. Hebestreit: Asociacioni të hyjë në axhendën e dialogut

   

  Qeveria gjermane është shprehur të mërkurën, 23.11. e zhgënjyer që takimi Kurti / Vucic të hënën, 21.11.,  nuk është arriti një marrëveshje për targat:

  “Qeverria gjermane është  e zhgënyjer që kryeministri ...

 • Nis takimi trepalësh, BE – Kosovë – Serbi në Bruksel

  21 Nentor, 2022

  Bruksel(E plotësuar, ora 10:10) Pas takimeve të ndara që kryediplomati evropian, Josep Borell ka pasur fillimisht me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti pastaj me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tashmë në Bruksel ka filluar takimi trepalësh, BE-Kosovë-Serbi.

  Përfundon takimi Kurti-Borell, nisë ai Borell-Vuçiq 

  (E plotësuar, ora 09:20) Ka përfunduar takimi bilateral mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me shefin e diplomacisë ...

 • Takime urgjente të Borrellit me Kurtin dhe Vuçiqin për targat

  21 Nentor, 2022

  BrukselNë Bruksel mbahen takime urgjente të Borrellit me krerët e Kosovës dhe Serbisë për targat. Së pari mbahen takime të ndara pastaj takimi trepalësh.

   

  Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka parashikuar së pari të mbajë takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ndërsa më pas pritet edhe një takim trepalësh. Në këto takime ...

 • BE-ja fton në takim Kurtin e Vuçiçin

  18 Nentor, 2022

  BEBashkimi Evropian ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, për një takim në Bruksel në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje për situatën në veriun e Kosovës që zyrtarët evropianë kanë cilësuar më të rrezikshmen që nga viti 2013.

   

  Zëdhënësi i BE-së Peter Stani nuk tha se kur mund të ndodhë takimi por ...

 • Krasniqi: Targat nuk janë më të rëndësishme sesa marrëveshja finale

  18 Nentor, 2022

  MambliNë një intervistë për Zërin e Amerikës kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi thotë se vendi i tij ndodhet përballë një situate të pashembullt në pjesën e veriore, pas largimit të komunitetit serb nga të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës.

   

  Zoti Krasniqi, i cili ndodhet këto ditë në Uashington për takime me zyrtarë amerikanë, thotë se të gjithë ...

 • Nuk ka “paqe” për targat/ Kosovës i është prezantuar një propozim për daljen nga kriza

  17 Nentor, 2022

  AlbinAs takimet urgjente të së martës nuk arritën të ulin përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë në një tryezë diskutimi.

   

  Emisari i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak takoi zëvendëskryeministrin Besnik Bislimin me disa propozime për të dalë nga situata e krijuar në veri.

  Por, dakordimi mungon edhe pse kanë mbetur vetëm pesë ditë deri në fillimin e gjobitjes së qytetarëve që nuk heqin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"