LAJMET NGA KOSOVA

 • Sërish gaz lotësjellës në Parlamentin e Kosovës

  15 Tetor, 2015

  Opozita në Kosovë e vendosur të vazhdojë të bllokojë punimet e parlamentit derisa, siç thonë, kryeministri të tërheqë marrëveshjen për krijimin e asociacionit të komunave serbe dhe atë për kufirin me Malin e Zi.

  gaz lotsjelles parlament ksMegjithë masat e shtuara të sigurisë brenda ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, partitë politike opozitare sërish arritën të fusin gazin lotësjellës brenda sallës ...

 • Prokuroria dhe policia gënjyen, arrestimi i Albin Kurtit ishte pa urdhër arrest

  14 Tetor, 2015

  albinGënjeshtra e pushtetit nuk zgjati më shumë se një ditë. Sot vetë kryeprokurori i Prishtinës, Imer Beka, pranoi që për arrestimin e Albin Kurtit nuk ka pasur urdhër arrest nga prokuroria.

  Kjo e vërtetoi edhe njëherë paligjshmërinë e arrestimit të Albin Kurtit dhe e vuri në pah se si ky në fakt ka qenë kidnapim prej policisë i një deputeti ...

 • Vezë për Petrit Selimin

  14 Tetor, 2015

  petrit selimi zv minister

  Vezë për Petrit Selimin – Zëvendësministër i Punëve të Jashtme

  Petrit Selimi, është gjuajtur me vezë sot nga aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

  Siç e kemi thënë edhe më parë, asnjëri nga eksponetët e kësaj Qeverie nuk do të mund të vazhdojë punën normalisht, pa u tërhequr marrëveshjet me Serbinë dhe demarkacioni me Malin e Zi. Nuk ka kuptim ...

 • Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë u takuan në Bruksel

  14 Tetor, 2015

  Vucic Mogherini MustafaShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç, janë shprehur të përkushtuar ndaj marrëveshjeve të arritura në procesin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve.

  Komentet e saj pasuan një “darkë joformale” me të dy kryeministrat, e cila sipas saj, ...

 • Si u arrestua Albin Kurti!

  13 Tetor, 2015

  vetvendosja Caushi+KonjufcaLëvizja Vetëvendosje gjatë një konferencë të jashtëzakonshme për media ka shpalosur detaje pas arrestimit të mbrëmshëm të deputetit, Albin Kurti.

  DRITON ÇAUSHI- Nënkryetar i LVV-së

  Jemi dëshmitar që gjatë javëve të kaluara situata në Kosovë çdo herë e më tepër po bëhet e paqëndrueshme dhe e tensionuar. Një pushtet policor i cili përdor taktika policore për të mbajtur vetveten, shembulli ...

 • Përplasjet në Prishtinë – lëndohen policë dhe qytetarë

  13 Tetor, 2015

  Pas arrestimit të deputetit Albin Kurti pati përleshje mes policisë dhe aktivistëve të VV në Prishtinë. Prokuroria: hetime ndaj deputetëve, që dyshohen për vepra penale duke shkaktuar rrezik të përgjithshëm.

  albin kurtiTë paktën 20 vetë të lënduar – policë e qytetarë – disa vetura zyrtare të djegura dhe dëme të tjera materiale në stacionin qendor të policisë në Prishtinë si ...

 • Seancë me fishkëllimat e opozitës dhe gaz lotsjellës

  8 Tetor, 2015

  kuvendi gaz lotsjellesKuvendi i Kosovës më në fund arriti të mbajë një seancë, ndonëse nën tensione dhe fishkëllima nga deputetët opozitarë.

  Në sallë u hodh edhe gazi lotsjellës nga ana e partisë politike në opozitë, Lëvizjes Vetëvendosje

  “Gazi lotësjellës që u hodh në Kuvendin e Kosovës është marrë nga aktivistët tanë gjatë protestave të janarit, kundër Jabllanoviqit [ish ministrit në qeverinë ...

 • Gaz lotsjellës në parlamentin e Kosovë

  8 Tetor, 2015

  Partitë opozitare bllokuan sërish punën e parlamentit në shenjë kundërshtimi ndaj marrëveshjeve me Serbinë

  blokohet parlamentiParlamenti i Kosovës u bllokua sërish të enjten nga deputetët e partive opozitare që hodhën edhe gaz lotsjellës, për të penguar punën e tij.

  Në një komunikatë të lëvizjes Vetëvendosje u tha se “gazi lotsjellës që u hodh në Kuvendin e Kosovës është ...

 • Surroi: Kosova po e legalizon Asociacionin, ai nuk është fryt i Pakos së Ahtisaarit

  7 Tetor, 2015

  “Kosova po e legalizon autonominë e serbëve dhe kjo nuk duhet mohuar, por duhet ballafaquar me këtë”, ka thënë sonte në Rubikon, shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi.

  Derisa ka shpalosur esetë e tij të përmbledhura në librin “Emri i Autonomisë”, ai ka folur për rrezikun që mund të ketë vendi në jetësimin e Asociacionit.

  Surroi ka mohuar se Asociacioni i Komunave Serbe ka buruar nga Pakoja e Ahtisarit, duke bërë të ditur ...

 • Kosova pret javën e ardhshme nënshkrimin e MSA-së me BE-në

  7 Tetor, 2015

  Dy vjet pas fillimit të negociatave, Kosova pritet të nënshkruajë javën që vjen marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian

  flamuj euKosova pritet të nënshkruajë javën e ardhshme marrëveshjen e stabilizim asocimit me Bashkimin Evropian. Nënshkrimi i marrëveshjes që shënon edhe vendosjen e parë të marrëdhënieve kontraktuale të Kosovës me Bashkimin Evropian, do t‘i jap fund një procesi, negociatat për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"