LAJMET NGA KOSOVA

 • Beogradi vendos nëse Lista Serbe kthehet në Qeveri dhe Kuvend

  11 Shkurt, 2015

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka deklaruar se Lista Serbe ende nuk ka vendosur për hapat që do të ndërmarrë rreth pjesëmarrjes në Qeverinë dhe Kuvendin e Kosovës.Stjanoviq ka thënë se vendimi rreth kësaj çështjeje, do të merret pas takimeve tjera që do të zhvillohen ndërmjet kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq dhe serbëve të Kosovës.

  Lista Serbe ka shprehur pakënaqësinë e saj me vendimin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, për të ...

 • Ikje masive nga Kosova për shkak të varfërisë

  11 Shkurt, 2015

  Mijëra njerëz nga Kosova vijnë në Gjermani, edhe pse nuk kanë asnjë shans për të marrë azil. Situata në qendrat e pritjes po vështirësohet.Gjithnjë e më shumë lande gjermane alarmohen për shkak të hyrjes masive të azilkërkuesve nga Kosova. Vetëm të hënën që shkoi, kanë hyrë rreth 1000 persona të tjerë në Bavari, më shumë se 800 prej tyre janë nga Kosova, njoftoi shefi i kancelarisë, Marcel Huber (Unioni Kristian ...

 • Ku ishe ti, Adam?

  9 Shkurt, 2015

  Mbi protestat, mbi migrimin, mbi zhgënjimin, mbi përgjegjësitë…, shkruan Mehmet Kraja, shkrimtari dhe publicisti i njohur. Lexojeni të plotë shkrimin e tij, shkruar ekskluzivisht për Express.1. Dua ta deklaroj vetë, që në fillim, se ky titull është i huajtur, i marrë nga një roman i Hajnrih Bëllit, i cili bënte përgjegjës edhe njeriun e parë të botës, për atë që kishte ndodhur në Gjermani gjatë kohës së nazizmit. E deklarova ...

 • Trajtimi i emigrantëve nga Kosova, në gjykatat serbe

  9 Shkurt, 2015

  Rritja e numrit të kalimeve ilegale të kufirit Serbi -Hungari nga ana e shtetasve të Kosovës, ka bërë që autoritetet serbe të shtrëngojnë masat ndaj këtij fenomeni.Qyteti më i prekur nga emigrantët që kalojnë nga Kosova për në Serbi dhe më pas mësyjnë Hungarinë, është Subotica, një qytet në veri të Vojvodinës. Aty, emigrantët nga Kosova bien në kontakt me trafikantët të cilët më pas, në shkëmbim të parave, i ...

 • Pas një vit heshtjeje rinis në Bruksel dialogu Kosovë-Serbi

  9 Shkurt, 2015

  Takimi i kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuqic, zhvillohet në prani të shefes së re të diplomacisë evropiane, Federica Mogherini.Pas gati një viti të ndërprerjes së dialogut të nivelit të lartë politik Kosovë-Serbi, të hënën me (09.02) takohen në Bruksel kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuciq. Takimi zhvillohet në prani të shefes se diplomacisë evropiane Federica Mogherini, e cila pason ...

 • Vazhdon fluksi i azilkërkuesve në Gjermani

  9 Shkurt, 2015

  Edhe sivjet autoritetet përkatëse kanë regjistruar një rritje të konsiderueshme të kërkesave për azil. Shumica e aplikuesve vijnë nga Siria, Kosova dhe Shqipëria.Numri i azilkërkuesve në Gjermani vazhdon të rritet. 25.042 kërkesa për azil i janë dorëzuar Zyrës Federale për Migracionin dhe Refugjatët në janar të këtij viti. Në krahasim me janarin e vitit të kaluar kjo shifër përbën një rritje prej 73 përqind, njofton Ministria e Brendshme në Berlin. ...

 • Dy rrugët e autobusit në Republikën e pakicës

  6 Shkurt, 2015

  Qeverisjet neoliberale të pasluftës të orientuara në privatizim dhe asfalt po e bëjnë vendin tonë të pajetueshëm. Fundamentalistët e tregut të lirë e abortuan prodhimin vendor kurse bankat në Kosovë janë fajde me letra. Paratë e fondit të privatizimit, të fondit pensional si dhe depozitat bankare të bankave komerciale janë investuar jashtë vendit. Ekzodi i parasë patjetër që përcillet me ekzodin e njerëzve. Asfalti nuk hahet: 45% të varfër dhe ...

 • Kërkojnë punë për t’i anuluar biletat e migrimit

  6 Shkurt, 2015

  Duke e parë sa alarmante është bërë muajt e fundit migrimi ilegal, institucionet e Kosovës në bashkëpunim edhe me vendet e Bashkimit Evropian po paralajmërojnë shtrëngim masash.Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vizituar të premten dy prej komunave më tepër të braktisura, Vushtrrinë dhe Ferizajn.

  Jahjaga e shoqëruar nga kryetari i komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, bashkëbiseduan me qytetarët, të cilët kishin shumë shqetësime e mesazhe për presidenten.

  Ajo përpiqej të krijonte ...

 • Shtëpia në pazar: Veterani i UÇK-së synonin migrimin

  6 Shkurt, 2015

  Kur ishte rreshtuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në vitin 1998, 18-vjeçari Faik Zogaj nuk e kishte imagjinuar se do të vijë koha që vendin për të cilin luftoi për ta çliruar, do të kërkonte ta lëshonte në mënyrë vullnetare. Ja ku është tani ai, 16 vjet më vonë.Shtëpia e tij bashkë me truallin prej 30 ari është në pazar me një çmim shumë të ulët. E, paratë ...

 • Subotica, vend-takimi i emigrantëve me kontrabanduesit

  6 Shkurt, 2015

  Në stacionin e autobusëve në Suboticë, qytet ky në veri të Vojvodinës, çdo ditë mbërrijnë rreth dhjetë autobus me qytetarë të Kosovës, qoftë përmes linjave të rregullta apo edhe jo të rregullta. Ky qytet shtrihet afër kufirit të Serbisë dhe Hungarisë, prej nga shtetas të Kosovës ia mësyjnë migrimit ilegal. Aty para stacionit të autobusëve në Suboticë, që ndodhet 20 kilometra nga kufiri me Hungarinë, qëndrojnë grupe njerëzish, burra, gra ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"