LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Gjykata Kushtetuese publikon vendimin për qeverinë Hoti – pritet shpallja e datës së zgjedhjeve

  6 Janar, 2021

  Gjykata KushtetueseGjykata Kushtetuese e Kosovës, publikoi të mërkurën aktgjykimin e plotë me të cilin shpallet i pavlefshëm votimi i qeverisë së kryeministrit Avdullah Hoti, duke hapur rrugën për shpalljen e zgjedhjeve të reja të parakohshme.

  Vendimi i saj jo i plotë u shpall më 21 dhjetor të vitit që ...

 • IKShPK: prej 1459 mostrave kemi 301 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 457 të shëruar!

  6 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 103 raste, Podujevë 32 ...
 • IKShPK: prej 1282 mostrave kemi 199 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 430 të shëruar!

  5 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.282 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 199 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 87 raste, Pejë 17 ...
 • IKShPK: prej 1050 mostrave kemi 169 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 313 të shëruar!

  4 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.050 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 169 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 81 raste, Vushtrri 10 ...
 • Gëzuar Vitin e Ri 2021 !

  31 Dhjetor, 2020

  Me Parodistët e Vlorës ju urojmë

  https://youtu.be/C0_NKkcLWG4

  Gëzuar Vitin e Ri 2021 !

 • IKShPK: prej 744 mostrave kemi 109 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 454 të shëruar!

  29 Dhjetor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 744 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 109 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 54 raste, Prizren 12 raste, ...
 • IKShPK: prej 1002 mostrave kemi 181 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 407 të shëruar!

  28 Dhjetor, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.002 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 181 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 78 raste, ...
 • IKShPK: prej 1012 mostrave kemi 215 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 428 të shëruar!

  27 Dhjetor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.012 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 215 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 117 raste, Ferizaj 13 ...
 • Po i vaksinon Serbia serbët e veriut të Kosovës?

  26 Dhjetor, 2020

  VucicSipas presidentit serb, Aleksandër Vuçiq vaksinat e para të Pfzer/BioNTech kanë filluar të merren në veri të Kosovës. Por qeveria e Kosovës thotë se këto vaksina nuk kanë hyrë në Kosovë në rrugë zyrtare.

  Qeveria e Kosovës mohoi që të kenë hyrë në rrugë legale vaksinat kundër Coronës nga Serbia në veri të Kosovës, ndonëse nuk e mohoi faktin që ...

 • Krimi dhe dënimi: Faktografia e luftës së Kosovës

  26 Dhjetor, 2020

  NewbornMë shumë se 21 vite kanë kaluar nga lufta e Kosovës, e ende shumë pyetje kanë mbetur pa përgjigje. Një serial i DW-s i kushtohet krimeve të luftës e dënimeve, dhunimeve, varrezave masive e shkatërrimit të pronës.

  Kush përjeton një luftë, atij i ndryshon përgjithmonë jeta. Më shumë se 21 vjet kanë kaluar nga lufta e Kosovës, por pasojat ende janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"