LAJMET NGA KOSOVA

 • Çfarë tha kancelari Scholz për RTK-në?

  5 Maj, 2022

  Scholz KurtiKryeministri i vendit, Albin Kurti të mërkurën ishte për vizitë në Gjermani, ku u takua me kancelarin Olaf Scholz.  Ky i fundit, po dje takoi edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në përpjekje për të shtyrë para procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

  Pas takimit, kryeministri Kurti e kancelari Scholz mbajtën një konferencë për media ku në mesin e ...

 • Kurti për Vuçiqin: Nuk distancohet nga Millosheviqi e as nga Putini

  5 Maj, 2022

  Darka Lajcak Kurti VucicDarka joformale ka zgjatur rreth një orë e gjysmë e pas saj, kryeministri Kurti,  tha se nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk ka edhe më tej distancim nga politika e Sllobodan Millosheviqit dhe as nga politika e presidentit rus, Vladimir Putin.

  Pas darkës jozyrtare të shtruar në Berlin, ku i pranishëm ishte kryeministri Albin ...

 • Kurti dhe Vuçiç në Berlin – përpjekje e re për ripërtëritje bisedimesh

  5 Maj, 2022

  Lajcak Kurti VucicKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të mërkurën në mbrëmje në një darkë joformale në Berlin, për herë të parë që nga korriku i vitit të kaluar.

  “E mirëprita mundësinë për një darkë joformale diskutimesh rreth dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç në Berlin. Mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për pritjen. ...

 • Scholz: Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe Kosova e Serbia duhet ta zgjidhin gradualisht konfliktin mes tyre

  4 Maj, 2022

  Albin Kurti Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimet Kurtin dhe Vuçiq se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi sot në Berlin takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti ...

 • Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dialogut

  4 Maj, 2022

  Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti dhanë një konferencë për mediat.

  Scholz tha se ai do të vizitojë së shpejti Prishtinën në kuadrin e një vizite në ...

 • Çfarë e pret Vuçiqin në Berlin?

  4 Maj, 2022

  Scholz Vucic KurtiKancelari Scholz pret kryeministrin Kurti dhe presidentin serb Vuçiq. Bëhet fjalë për sanksione kundër Rusisë, por edhe për Kosovën.

  Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e pret në Berlin një ditë e gjatë dhe e pakëndshme. Ka shumë çështje të diskutueshme në rend dite. Presidenti i sapozgjedhur donte në fakt të mbante një “fjalë” para popullit të tij javën e ...

 • Serbia në udhëkryq: A do t’ia kthejë Serbia shpinën Rusisë?

  4 Maj, 2022

  VucicQë nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës toni ndaj Moskës ka ndryshuar edhe në Beograd. Serbia duhet të bëjë një riorientim themelor.

  Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë. Ky vend i vogël mburret edhe me marrëdhënie të shkëlqyera me Kinën, e cila ka bërë të mundur shumë projekte infrastrukturore në këtë vend, si zgjerimi ...

 • Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie, Kosova përmirësim në Treguesin e Lirisë së Shtypit

  4 Maj, 2022

  liria shtypitOrganizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që u publikua të martën, Shqipëria ka shënuar rënie, ndërsa Kosova ka shënuar përparim krahasuar me raportin e vitit të kaluar.

  Treguesi i klasifikon vendet në mjedise “të mira”, “pak a shumë të mira”, “problematike”, “të ...

 • Sulmet ndaj policisë në veriun e Kosovës “tensionim i qëllimshëm”

  30 Prill, 2022

  Xhelal Sveçla ministri i Brendshëm i KosovësAutoritetet e rendit në Prishtinë shprehen të shqetësuara për sulmet e herëpashershme ndaj forcave policore në veriun e Kosovës. Sipas tyre, ato synojnë të shkaktojnë panik dhe destabilizim të situatës në Kosovë.

  Sulmet që po ndodhin kohë pas kohe në veri të Kosovës mbi pjesëtarët e policisë kanë shqetësuar autoritetet e Prishtinës. Ato thonë ...

 • Scholz pret Kurtin, Vuçiçin dhe Lajçakun në Berlin

  29 Prill, 2022

  ScholzScholz gjatë konferencës së shtypit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në Berlin, më 11 prill 2022

   

  Temat në takimet e veçanta janë: dialogu Kosovë-Serbi, koordinimi i qëndrimit ndaj agresionit në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe.

   

  Të mërkurën, më 04.05. 2022, Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë në selinë e tij në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"