LAJMET NGA KOSOVA

 • Si përfundoi një “park” në agjendën e Brukselit?

  23 Qershor, 2015

  parku

  Çështja e lëvizjes së lirë do të jetë një nga temat e bisedimeve me 23 qershor, në takimin e nivelit të kryeministrave në Bruksel, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, konfirmojnë zyrtarët e zyrës së kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa.

  Këshilltari për çështje të jashtme i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, Valon Murtezaj, thotë për Radion Evropa ...

 • Nesër pritet caktimi i seancës për Specialen

  22 Qershor, 2015

  Kryesia e Kuvendit pritet të mbahet nesër dhe të caktohet seance e radhës ku do të procedohen për miratim ndryshimet kushtetuese dhe projektligji për krijimi ne dhomave të veçanta.

  kuvendi i kosovesDeputet të pozitës dhe opozitës mbesin me qëndrime të njëjta, njëra palë duke e mbështetur e tjetra duke e kundërshtuar.

  Këtë javë priten zhvillime të ngjeshura rreth formimit të Gjykatës ...

 • ​Sllovenia ka detyrime ndaj Interpolit, fletarresti ishte ri-aktualizuar nga Serbia

  18 Qershor, 2015

  interpol-logoNë qarqe ndërkombëtare, deklaratat e disa deputetëve, po shihen si të pamatura dhe emocionale për ndalimin e deputetit Ramush Haradinaj në Slloveni. Por, emocionalitetin e tyre e justifikojnë për shkak të mungesës së informacioneve dhe mosnjohjes së procedurave.

  “Nuk është kurrfarë problemi shteti i Sllovenisë në këtë mes, sepse ata kanë vepruar sipas detyrimeve që kanë ...

 • Kuvendi në Kosovë rezolutë dhe notë proteste për Slloveninë

  18 Qershor, 2015

  Kuvendi i Kosovës mbajti seancë të jashtëzakonshme pas ndalimit në Lubjanë të kryetarit të AAK-së, ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj. Ai u ndalua në aeroport në bazë të një fletarresti të lëshuar nga Beogradi më 2004.

  kuvendi i kosovesParlamenti i Kosovës me një rezolutë të votuar nga deputetët i kërkon presidentes dhe kryeministrit të Kosovës që urgjentisht të kërkojnë nga autoritetet sllovene, ...

 • Kosova (s’)do ta marrë kodin e telefonisë

  18 Qershor, 2015

  kosovaNë takimin e dy grupeve punuese, të Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve që ende po zhvillohet në Bruksel, për çështjen e telekomit dhe kodit telefonik është arritur mjaft përparim, por ende mbetet të bisedohet në të ardhmen, kanë konfirmuar zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

  Valon Murtezaj, këshilltar për çështje të jashtme i kryeministrit të ...

 • Kosova nën presion për Gjykatën Speciale për krime lufte

  16 Qershor, 2015

  Kuvendi i KosovesOpozita në Kosovë e kundërshtojnë themelimin e Gjykatës Speciale. Nëse Kuvendi i Kosovës nuk e voton themelimin e saj, Gjykata Speciale për Kosovën mund të votohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës, janë nën presion të vazhdueshëm që ta votojnë themelimin e Gjykatës Speciale që do të trajtojë pretendimet për përfshirje në krime ...

 • ​ZBOGAR: S’KA MË ARSYETIME PËR SPECIALEN

  15 Qershor, 2015

  zbogar“Nuk shoh më asnjë arsye të qëndrueshme për çfarëdo vonese të mëtutjeshme lidhur me formimin e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë”, deklaroi përfaqësuesi special i BE-së, Samuel Zhbogar.

  Ai tha se amendamentet kushtetuese tashmë janë në Kuvend dje lugji është i përgatitur.

  “Nuk i lakmoj deputetët e Kuvendit të Kosovës, as ata që përfaqësojnë partitë shqiptare, as dhe ata ...

 • Padi arbitrazhi ndërkombëtar kundër Kosovës

  12 Qershor, 2015

  Frankfurter Allgemeine Zeitung: Shoqëria e investimeve Axos ngre padi ndaj Kosovës duke kërkuar miliona, sepse ajo është dëmtuar prej marrëveshjes për blerjen e koncernit shtetëror të telekomit.

  new bornKorrupsioni në Kosovë për herë të parë do të shqyrtohet nga një gjykatë ndërkombëtare arbitrazhi. Shoqëria e investimeve në Hamburg Axos Capital Partners ka hapur një proces arbitrazhi pranë Qendrës Ndërkombëtare të ...

 • Kosovë: Varrosen eshtrat e Isa Boletinit

  11 Qershor, 2015

  Në fshatin Boletin afër Mitrovicës, sot u bë varrimi i eshtrave të Isa Boletinit, një nga personalitetet kryesore të pavarësisë së Shqipërisë.

  eshtrat e isesEshtrat e Isa Boletinit, njërës prej figurave kryesore të pavarësisë së Shqipërisë, u varrosën të mërkurën në fshatin Boletin afër Mitrovicës, një fshat në pjesën veriore të Kosovës, që është edhe vendlindja e tij. Një prej ...

 • Tri çështje kontestuese në projektligjin për Gjykatën Speciale

  9 Qershor, 2015

  gjykataLigji për Gjykatën Speciale për Krime Lufte, i negociuar ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe Zyrës Ligjore të Bashkimit Evropian, nuk i është proceduar ende Kuvendit të Kosovës.

  Kjo ka lënë të nënkuptohet se kanë mbetur ende disa çështje për t’u sqaruar, para se ai të vlerësohet i hartuar dhe i gatshëm për procedurën e miratimit.

  Tashmë, sipas njoftimeve ende jo ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"