LAJMET NGA KOSOVA

 • Nisen protestuesit nga Gjakova

  20 Maj, 2015

  Protestuesit janë nisur nga qyteti i Gjakovës, për tu mbledhur para Qeverisë së Kosovës.

  Sot kanë paralajmëruar protesta për shkak të Kumanovës organizatat e dala nga lufta dhe aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje.
  Po ashtu Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate ka sqaruar kërkesat e familjarëve.
  Pas aksionit të Qeverisë së Gruevskit mbi shqiptarët në Lagjen e Trimave të Kumanovës, ku mbetën shumë të vrarë, të plagosur, të arrestuar, dhe shumë shtëpi të ...

 • Bisedimet në Bruksel, serbët nuk pranojnë asnjë kërkesë

  19 Maj, 2015

  Dragan VladisavlevicDelegacioni serb në Bruksel ishte shumë destruktiv. Në bisedimet e sotshme, serbët braktisën takimin në ora 16;30. Bisedimet u udhëhoqën nga ish shefi i kundërzbulimit usharak VOA, Dragan Vladisavlevic.

  Ndërsa mediat raportuan për një përfarim qëndrimesh të raporteve mes delagacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë, në bisedimet që u mbajtën sot në Bruksel. Kreyenegociatorja e Kosovës Edita Tahiri ...

 • Kjo është lista përfundimtare e kosovarëve të arrestuar në Kumanovë

  19 Maj, 2015

  te arestuarit ne kumanoveGazeta “Zëri” brenda burime në Maqedoni ka arritur të sigurojnë emrat e të arrestuarve gjatë aksionit të policisë maqedonase kundër grupit të armatosur shqiptarë në Kumanovë.

  Më poshtë mund ti lexoni emrat e siguruar nga gazeta “Zëri” në Maqedoni:

  1. Enver Klain, qytetarë i Kosovës njëkohësisht shtetas i Gjermanisë

  2.Landrit Rustemi, i lindur më 24 janar 1991, me vendbanim ...

 • Babai i Komandant “Malishevës”, kërkon ndihmën e shtetit

  19 Maj, 2015

  Kom MalishevaSkënder Krasniqi i cili e ka djalin në burg në Shkup, Muhamet Krasniqin, i njohur si Komandant “Malisheva”, tregon se si autoritetet maqedonase po i trajtojnë të arrestuarit.

  Babai i komandant “Malishevës”, Skender Krasniqi kërkon ndihmën e shtetit.

  Pas vizitës që i bëri djalit në burgun e Shkupit thotë se të arrestuarit nga konflikti i Kumanovës po mbahen në kushte ...

 • Shkupi i zotohet Prishtinës për procedurë të përshpejtuar rreth Kumanovës

  19 Maj, 2015

  dok kumanovaAutoritetet e rendit në Maqedoni, kanë bërë të ditur se kërkesat që Kosova i ka dërguar Shkupit, përfshirë këtu edhe identifikimin e personave të vrarë gjatë aksionit në Kumanovë, do të procedohen me proces të përshpejtuar.

  “Shumë shpejtë do të marrë një përgjigje ambasada e Kosovës, përmes linjës zyrtare pë të gjitha kërkesat, të cilat i ka adresuar ...

 • Në kërkim të konsensusit për Gjykatën Speciale

  19 Maj, 2015

  gjykataNevoja për arritjen e një konsensusi politik, ka shtyrë institucionet e Kosovës që të zvarrisin miratimin e Amandamentit Kushtetues për themelimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte.

  Amandamenti Kushtetues i propozuar nga Qeveria e Kosovës, i cili ka marrë dritën jeshile edhe nga Gjykata Kushtetuese, ka mbetur ende në procedurë në Kuvend, ngaqë ai nuk do të shqyrtohet as në ...

 • Kumanovë: Nga Kosova, 9 persona të vrarë dhe 21 të arrestuar

  18 Maj, 2015

  kumanovaBazuar në informatat të cilat deri me tash i kanë institucionet e Kosovës, gjatë përleshjes së armatosur në Kumanovë të Maqedonisë, janë vrarë 9 dhe janë arrestuar 21 shtetas të Kosovës.

  Autoritetet e Maqedonisë nuk kanë bashkëpunuar mjaftueshëm lidhur me shkëmbimin e informacioneve, ndërkohë që Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Policia e Kosovës nuk kanë poseduar ...

 • Këta janë 10 personat e vrarë në Kumanovë

  15 Maj, 2015

  kumanovaAutoritetet kosovare dhe ato maqedonase kanë mundur që sot të bëjnë identifikimin e dhjetë personave të vrarë nga policia maqedonase, gjatë aksionit të sajë në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

  Përveç, Nusret Kaloshit i cili është nga Maqedonia, të gjithë tjerët janë nga Kosova.

  Ata janë:

  Xhafer Zymberi,

  Valon Kabashi,

  Turgaj Gashi,

  Arben Rexhaj,

  Samit Kastrioti,

  Hisen Rushiti,

  Fatlum Vishesella,

  Mirsad Ndrecaj,

  Beg Rizaj dhe

  Nusret Kaloshi.

  rtk

 • Sergei Lavrov mbështet Serbinë në qasjen ndaj Kosovës

  15 Maj, 2015

  lavrovMinistri i jashtëm rus tha se është “i shqetësuar me shtimin e diskutimeve për të ashtuquajturën Shqipëri e Madhe”.

  Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, përsëriti në Beograd mbështetjen e Rusisë për qasjen e Serbisë ndaj çështjes së Kosovës, duke i cilësuar, siç tha absurde përpjekjet e atyre që bënë regjinë e shkëputjes së Kosovës nga Serbia pa kurrfarë referendumi, ...

 • U NDANË TRI UNIVERSITETET NGA UP-JA

  13 Maj, 2015

  rektorati upSot u bë nënshkrimi zyrtar i ndarjes së Universiteteve publike të Gjakovës, Gjilanit dhe Mitrovicës nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”.

  Me këto marrëveshje do të rregullohet përfundimisht çështja e lëvizshmërisë së stafit akademik, statusit të punëtorëve administrativ, statusit të studentëve, buxhetit dhe çështje të tjera të rëndësishme për funksionimin e këtyre universiteteve.

  Në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"