LAJMET NGA KOSOVA

 • Wisner: Kërcënimet e Beogradit shqetësuese

  23 Prill, 2015

  wisnerPo vazhdojnë reagimet ndërkombëtare kundër vendimit të Beogradit për moslejimin e vizitës së Zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçit, në Serbi.

  Ambasadori Frank Wisner, i cili ka qenë edhe kryenegociatori i Departamentit të Shtetit në negociatat e Vjenës, ka dhënë një deklaratë të zgjeruar për KosovaPress ku ka dënuar sjelljet e Beogradit si një “shembull fatkeq i një mundësie të humbur ...

 • Kosova dhe Serbia – pa ndonjë marrëveshje të re

  22 Prill, 2015

  Kosova SerbiaRaundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, përfundoi pa ndonjë marrëveshje të re.

  Në Bruksel përfundoi pa ndonjë marrëveshje të re edhe një raund i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, e cila ndërmjetësoi takimin ndërmjet kryeministrit të Kosovës ...

 • Hashim Thaçi – nuk do të shkojë në Beograd

  21 Prill, 2015

  Hashim ThaciOrganizatorët serbë të një takimi ku paralajmërohej edhe pjesëmarrja e ministrit të jashtëm të Kosovës, anuluan ftesën pas reagimeve të ashpra në Serbi.

  Këshilli Rinor për arsim me seli në Beograd, anuloi planet për një takim më 24 prill në Beograd ku ishte ftuar edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.

  Vendimi pasoi reagimet e ashpra që nxiti në Serbi, gatishmëria ...

 • Sonte raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  21 Prill, 2015

  isa mustafaKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, paraprakisht do të marrin pjesë në konferencën për “Ballkanin Perëndimor”

  Më Bruksel të martën mbahet raundi i ri i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një njoftim të zyrës së shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, thuhet se ajo do ...

 • Kosovë: Diplomacia amerikane nxit ngritjen e Gjykatës së Posaçme

  21 Prill, 2015

  atifeteNë Prishtinë po qëndron Stephen Rapp, ambasador amerikan për krime lufte, për të diskutuar me përfaqësuesit e Kosovës ngritjen gjykatës.

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga dhe kryeministri Isa Mustafa shfaqën besimin se institucionet e vendit do të kryejnë detyrimet për ngritjen e Gjykatës së Posaçme, e cila do të trajtojë pretendimet për përfshirje të pjesëtarëve të Ish Ushtrisë Çlirimtare të ...

 • Rreth 1.9 miliard euro, jashtë Kosovës

  20 Prill, 2015

  DollariKosova vazhdimisht kërkon donacione dhe investime të huaja, kurse vetë institucionet e Kosovës kanë rreth 1.9 miliard euro, të cilat mbahen në tregjet financiare ndërkombëtare.

  Rreth 1. 2 miliard euro ka arritur Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK). Këto investime janë të shtrira në 61 shtete të botës, apo në afër 2000 emetues botërorë.

  Në një përgjigjeje nëpërmjet postës ...

 • Goldstein: Strategjia e BB për Kosovën, kthimi i rritjes ekonomike

  19 Prill, 2015

  GoldsteinStrategjia e Bankës Botërore në Kosovë është që të fokusohet tek kthimi i rritjes ekonomike, dhe nga kjo rritje të përfitojnë të gjithë, përfshirë të varfërit”- thotë Drejtoresha e Bankës Botërore për Evropën Juglindore, Ellen Goldstein. Në një intervistë që i morëm pak ditë më parë në studion  e Zërit të Amerikës, zonja Goldstein flet për disa nga sfidat ...

 • Hetime për 45 gjyqtarë e prokurorë

  13 Prill, 2015

  ProkurorZyra e Prokurorit Disiplinor në Kosovë, është duke i hetuar mbi 45 raste të prokurorëve dhe gjyqtarëve, të cilët dyshohen se gjatë punës së tyre në sistemin e drejtësisë kanë vepruar në kundërshtim me ligjin.

  Zyrtarë nga zyra e Prokurorit Disiplinor, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se gjyqtarët dhe prokurorët që po hetohen, dyshohen se kanë bërë ...

 • Kumbarët e haraçit

  9 Prill, 2015

  Haraç, definicion ky që në Kosovë është shndërruar në sinonim të komandantëve matrapazë të luftës, që sot janë pjesë të institucioneve, drejtorë të ndërmarrjeve, pronarë të aseteve të Kosovës.

  Për 16 vjet me radhë plaçkitën, uzurpuan, grabitën e çfarë jo tjetër në emër të luftës. Madje jo pak nga ata janë edhe përfaqësues të diplomacisë së Kosovës, s’prish punë pse ata janë thjesht analfabetë dhe pjesë e strukturave kriminale të institucionalizuara ...

 • “Rusia do ta njohë Kosovën, posa t’i duhet ndonjë favor prej SHBA-ve”

  9 Prill, 2015

  Shtetet e Bashkuara e kanë marrë sërish ‘komandën’ në rajon, vlerëson analisti politik Dushan Janjiq, duke iu referuar mesazheve të muajve të fundit të cilat po i vijnë Serbisë nga qendrat politike dhe financiare botërore.

  Arsyeja për këtë, sipas tij është kriza ekonomike dhe zgjerimi i Rusisë nëpërmjet sektorit të energjisë në Evropë dhe faktin se BE-ja iu kthye vetvetes duke lënë pas dore Ballkanin.

  Janjiq për Tanjug pohoi se ka besim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"