LAJMET NGA KOSOVA

 • Gjithçka gati për takimin në Ambasadën amerikane

  31 Janar, 2023

  Ambasada SHBAAmbasada e SHBA-së në Kosovë, ka publikuar një fotografi të sallës ku do të mbahet sot takimi i liderëve politikë e institucionalë të Kosovës, organizuar nga ambasadori Jeff Hovenier.

   

  “Sot në mëngjes, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë do të mbajë një takim për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe (ASM) në Kosovë”, shkruan në legjendën e fotografisë.

  “Ne mezi presim ...

 • Analistët:Asociacioni të shtyhet, duhet të jetë pjesë e marrëveshjes finale

  31 Janar, 2023

  AsociacioniNdërsa  SHBA-ja dhe BE- ja po kërkojnë me ngulm që Kosova ta themelojë sa më parë

   

  Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, analistët politikë në vend thonë se kjo marrëveshje për Asociacionin duhet të shtyhet dhe ajo duhet të jetë vetëm pjesë e marrëveshjes finale me Serbinë.

   

  Krijimi i Asociacionit me Shumicë Serbe është shndërruar në sfidë për institucionet e Kosovës. ...

 • KDI: Kosova vazhdon përmirësimin në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit

  31 Janar, 2023

  KDITransparency International publikoi sot Indeksin e Përceptimit të Korrupsionit për vitin 2022.

   

  Ky indeks publikohet në baza vjetore, për 180 shtete të botës, duke përdorur një metodologji vlerësuese e cila është e bazuar në burime kredibile të institucioneve ndërkombëtare. Vlerësimi fillon nga zero deri në 100 pikë – ku zero është niveli më i lartë i korrupsionit dhe 100 pikë ...

 • SHBA: Koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë

  30 Janar, 2023

  Zoti Chollet duke biseduar në Beograd me Ndihmës Sekretarin e Shtetit Gabriel Escobar dhe me Ambasadorin amerikan në Serbi, Christopher HillDerek Chollet, këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, i dërguar i Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, i bënë thirrje Kosovës të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, duke e siguruar atë se ky mekanizëm nuk ...

 • Schlee: Draft statuti për Asociacionin në Veri të Kosovës mbështetet në pragmatizëm politik

  30 Janar, 2023

  SchleeDraft Statuti për Asociacionin e komunave serbe i hartuar nga fondacioni Friedrich Ebert (FES), publikohet në kohën kur janë shtuar thirrjet e komunitetit ndërkombëtar për një marrëveshje finale Kosovë-Serbi.

   

  Fondacioni gjerman Friedrich Ebert Stiftung (FES) prezantoi në Prishtinë (30.01.2023) një draft-statut se si mund të dukej “Asociacioni i Komunave në të cilat komuniteti serb i Kosovës është shumicë”. Ky draft ...

 • Draft-statuti nga FES-i: Asociacioni me simbole të veta, kuvend, kryetar…

  30 Janar, 2023

  Mitrovica

  Në një draft-statut të publikuar të hënën nga organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), parashihet që Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë të formohet në përputhje me Kushtetutën dhe sistemin juridik të Kosovës.

  I përbërë nga 7 kapituj dhe 18 nene, ky draft-statut parasheh mënyrën e themelimit, strukturën organizative, marrëdhëniet me autoritetet qendrore, rregullimin ligjor, buxhetin, si dhe aspekte të ...

 • Kurti për REL: Jemi paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes ndërkombëtare

  27 Janar, 2023

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes së Perëndimit, nëse Kosova nuk do të tregohet konstruktive në lidhje me bisedimet Kosovë-Serbi. Ai, megjithatë, shprehu bindjen se Kosova është duke u dëshmuar si palë konstruktive në këtë proces.

   

  Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Kurti tha se nuk është ftuar ...

 • SHBA-ja vendosi sanksione ndaj radikalëve serbë Radeta dhe Jojiq

  27 Janar, 2023

  radeta jojiqShtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vendosën sanksione ndaj anëtarëve të Partisë Radikale Serbe dhe ish-deputetëve të Kuvendit të Serbisë, Vjerica Radeta dhe Petar Jojiq, për shkak të përfshirjes së tyre në korrupsion, njoftoi Departamenti Amerikan i Shtetit, më 27 janar.

   

  “Radeta dhe Jojiq, derisa ishin deputetë të Parlamentit të Serbisë, korruptuan dhe frikësuan dëshmitarët e Gjykatës Penale Ndërkombëtare ...

 • Në veri të vendit sulmohet me armë zjarri një automjet zyrtar i Policisë së Kosovës

  27 Janar, 2023

  policia sulmohetMe datën 27/01/2023, nga person/a të dyshuar është shtënë me armë zjarri në drejtim të patrullës policore e cila ka qenë me detyrë zyrtare në lokacionin Banjskë – Izvor të komunës së Zveqanit.

   

  Fatmirësisht nuk raportohet për zyrtar policor të lënduar, përveç dëmeve materiale të shkaktuara në veturën zyrtare të Policisë së Kosovës, përkatësisht në dritaren/xhamin e automjetit zyrtar ...

 • Kurti: Asociacioni i komunave serbe nuk mund të ketë përparësi

  27 Janar, 2023

  Lajçak, Kurti, Vuçiq arkiviKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se propozimi evropian për marrëveshjen Kosovë-Serbi, është bazë e mirë për diskutime dhe kjo marrëveshje në qendër duhet ta ketë njohjen e ndërsjellë me Serbinë.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se asnjë nga marrëveshjet e arritura më parë në Bruksel nuk mund të ketë përparësi ndaj marrëveshjeve tjera. Ai ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"