LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova në vijën e zjarrit në konfliktin Washington-Moskë”

  25 Shkurt, 2015

  Sipas fjalëve të sekretarit amerikan të shteti John Kerry, disa vende europaine gjenden në “vijën e frontit në konfliktin ndërmjet Washingtonit e Moskës.“Bëhet fjalë për Kosovën, Serbinë,Malin e Zi, Maqedoninë dhe vendet tjera: Gjeorgjinë, Moldavinë, Pridnjestrovla – ato janë në vijën e zjarrit”, ka deklaruar Kerry, transmeton RIA “Novosti”, përcjell koha.

  35t ruse më herë kishin raportuar për gjoja pjesëmarrjen e ish-luftëtarëve të UÇK-së në luftimet në Ukrainë e kundër separatistëve.

  Rusia ...

 • Rexhep Qosja: Mjaft me aleanca balte! Koha për politikë etike

  25 Shkurt, 2015

  Ai është njëri prej kritikëve më të mëdhenj të aleancës PDK dhe LDK, të cilën e ka quajtur edhe “aleanca e baltës”. Për të shprehur qëndrimin e tij për situatën ekonomike dhe politike në Kosovë, rajon dhe në Europë, pjesa e tretë e “Shqip” solli një intervistë me Akademikun Rexhep Qosja. Rudina Xhunga: Ndalemi pak në rajon, Tsipras në Greqi, ishte sipas jush njeriu ideologjik, njeriu me parime, njeriu se ...

 • Lista Serbe para vendimit për (mos) kthim

  25 Shkurt, 2015

  Përfaqësuesit e bashkësisë serbe në institucionet e Kosovës, nga Lista Serbe, të cilët kanë pezulluar pjesëmarrjen në institucionet e Kosovës, të të gjitha niveleve, do të vendosin për rikthimin ose jo në këto institucione, vetëm pas konsultimeve me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq.Këtë e ka bërë të ditur përfaqësuesi i Listës Serbe, Branimir Stojanoviq, aktualisht zëvendës-kryeministër në Qeverinë e Kosovës.

  Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai thekson se takimi me ...

 • Kthehet një grup i migruesve nga Kosova

  25 Shkurt, 2015

  Autoritetet në Prishtinë thonë se migruesit e paligjshëm do të kthehen, ndërsa e quajnë të papranueshëm faktin që Kosova është jashtë procesit të liberalizimit të vizaveDhjetëra qytetarë të Kosovës që kishin migruar drejt vendeve të Bashkimit Evropian, u kthyen të martën në Kosovë. Kthimi i tyre është pjesë e operacioneve të paralajmëruara nga vendet e ndryshme evropiane se nuk do të pranojnë kërkesat e qytetarëve të Kosovës për strehim dhe ...

 • Austria e gatshme për kthimin e azilkërkuesve nga Kosova

  20 Shkurt, 2015

  Autoritetet austriake e kanë njoftuar Qeverinë e Kosovës, për përgatitjet që po bëhen rreth kthimit të personave që migruan paligjshëm muajt dhe javët e fundit në Austri.Ministrja Federale e Punëve të Brendshme të Republikës së Austrisë, Johanna Mikl-Leitner, ka qëndruar sot në Prishtinë me ç’rast është pritur nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Isa Mustafa.

  Ajo ka thënë se vetëm javët e fundit kishte 1800 kërkesa për azil. Mirëpo, ...

 • Kosova e gatshme të presë kthimin e migrantëve

  20 Shkurt, 2015

  Sefedin Kuçi, nga departamenti për shtetësi, azil dhe migrim në MPB të Kosovës, thotë në një intervistë për DW, se Kosova ka nënshkruar me shtete të ndryshme 22 marrëveshje për ripranimin e migrantëve kosovarë.DW: Zoti Kuçi, sa janë të gatshme institucionet e Kosovës të presin fluksin e personave që tashmë është paralajmëruar se do të kthehen në Kosovë, flas nga vala e fundit e migrimit?
  Kuçi: Institucionet e Kosovës sa ...

 • Analistët: Hahn kishte të drejtë për liberalizimin e vizave

  19 Shkurt, 2015

  Me vizitën e Komisionerit të Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johanes Hahn në Prishtinë, është sqaruar përfundimisht se Kosova ende nuk i ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara me udhërrëfyesin evropian për liberalizimin e vizave.Përkundër deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe zëvendësit të tij, Hashim Thaçi se Kosova i ka përmbushur kriteret, komisioneri Hahn, ka thënë se Kosovës i mbetet ende punë në këtë ...

 • Breedlove: Të gjitha kombet evropiane kërcënohen nga terrorizmi

  19 Shkurt, 2015

  Komandanti i lartë i NATO-s, Philip Breedlove tha në Prishtinë se të gjitha kombet evropiane duhet të punojnë së bashku për të përballur kërcënimet nga terrorizmiKomandanti lartë i NATO-s, gjenerali amerikan Philip Breedlove, tha sot pasdite në Prishtinë se të gjitha vendet në Evropë janë të kërcënuara nga terrorizmi dhe po përballen me atë që ai e quajti “valën e luftëtarëve të huaj”.

  “Ky problem do të bëhet më i madh ...

 • Pavarësia tregim i suksesit, zhvillimi nuk lë vend për mburrje

  17 Shkurt, 2015

  Për shtatë vjet të pavarësisë, Kosova po zhvillohet gradualisht me gjithë sfidat që i paraqiten përpara, kanë vlerësuar udhëheqës të institucioneve të Kosovës.Në një seancë solemne të Kuvendit të Kosovës, të thirrur në shtatë vjetorin e pavarësisë, kanë folur kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Ata kanë apostrofuar shumë nga arritjet, por edhe ngecjet e shtetit më të ri evropian.

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri ...

 • Ekonomia e Kosovës, më keq se sa para pavarësisë

  17 Shkurt, 2015

  Gjatë shtatë vjetëve të Kosovës si shtet i pavarur, autoritetet e këtij vendi dështuan në krijimin e një ekonomie më të qëndrueshme. Indikatorët ekonomik të Kosovës ishin shumë më të mirë para viteve të pavarësisë sesa pas saj.Këto janë disa nga vlerësimet që dhënë ekspertët e ekonomisë dhe përfaqësuesit e biznesit.

  Ata përmendin shumë dështime të Qeverisë së Kosovës.

  Sipas tyre, është dështuar në tërësi lufta ndaj korrupsionit, ekonomisë jo formale evazionit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"